Reklama

Weekend Cudów. Finał akcji Szlachetna Paczka w Jarocinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od wczoraj w Zespole Szkół nr 5 w Jarocinie pracuje jarociński sztab Szlachetnej Paczki. Tutaj trafiają paczki, które wolontariusze dostarczają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Reklama

Weekend Cudów, czyli finał akcji Szlachetna Paczka poprzedziło kilka miesięcy pracy. Wolontariusze docierali do rodzin, które zostały zgłoszone do programu. Dopiero, gdy dobrze rozpoznają sytuację, podejmują decyzję o jej włączeniu do programu. Ważne jest sprawdzenie, czy znalazły się one w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Idea Szlachetnej Paczki polega na tym, aby wolontariusze docierali do prawdziwej biedy - tej niezawinionej, ukrytej, a nie tej, która domaga się pomocy. Mądrą pomoc otrzymują ci, którzy mimo słabości starają się zmienić swoją sytuację, nie są bierni i nie czekają na jałmużnę. Dla rodzin zakwalifikowanych do otrzymania pomocy w ramach Szlachetnej Paczki kontakt z wolontariuszem i pomoc materialna mają stać się impulsem do zmiany. Pomoc obejmuje nie tylko rodziny, ale również tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie sami np. seniorów czy osoby z niepełnosprawnościami. Prezenty, jakie otrzymują, mają być nie tylko typowo pomocą materialną, ale także umocnieniem w ich zmaganiach, przywróceniem nadziei i wiary w bezinteresowną dobroć ludzi. 

Bardzo staranna selekcja rodzin i osób często budzi niezrozumienie. Wolontariuszy obowiązuje jednak czterostopniowy proces weryfikacji, którego uczeni są na specjalnych szkoleniach. Nie jest to więc tylko jednorazowe łączenie darczyńców z tymi, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Rodzina nie może sama zgłosić się do projektu, ale może to zrobić np. jednostka pomocowa, parafia, szkoła lub inna osoba. Wcześniej jednak należy spotkać się z rodziną, którą chce się zgłosić do Szlachetnej Paczki i poprosić jej przedstawiciela o podpisanie zgody na kontakt z wolontariuszem (należy ją później przesłać do Krakowa, do Stowarzyszenia Wiosna, które jest organizatorem akcji). Wszystkie potrzebne formularze dostępne są na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl Nie jest to jednak równoznaczne z włączeniem do projektu. Taka decyzja jest podejmowana dopiero po spotkaniach wolontariuszy z rodziną.

W Jarocinie o tym, że mimo pandemii ludzie potrafią otworzyć się na potrzeby innych, przekonało się w tym roku aż 21 rodzin (w 2019 było ich 15, a w 2020 - 13). Ostatnia znalazła swoich darczyńców we wtorek 7 grudnia. Prezenty przygotowywane są zgodnie z listą potrzeb zgłoszonych przez tych, których zakwalifikowano do otrzymania pomocy. Okazało się, że ludziom brakuje wielu rzeczy - od trwałej żywności, poprzez koce, kołdry, aż po papę potrzebną do remontu dachu, piec i opał na zimę. Z uwagi na to, że przygotowanie poszczególnych paczek jest dość kosztowne, w ich przygotowanie włączają się również instytucje. Jedną z paczek przygotowali np. rodzice i uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Cielczy. Jak podkreśla Joanna Tyrakowska, koordynująca pracę jarocińskiego sztabu Szlachetnej Paczki, w tym roku większość ofiarodawców to osoby prywatne, które w to dzieło zaangażowały swoje rodziny, przyjaciół i znajomych. Najdroższa, jaką przekazano w tym roku, ma wartość 6,5 tys. zł. 

Akcja Szlachetnej Paczki trwa cały rok. Każdy może pomóc np. wpłacając pieniądze na konto stowarzyszenia. Informacje na temat różnych form pomocy można znaleźć pod adresem: www.szlachetnapaczka.pl

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy