Reklama

Wakacje kredytowe już działają. Koniecznie sprawdź, jak złożyć wniosek w swoim banku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wakacje kredytowe już działają. Koniecznie sprawdź, jak złożyć wniosek w swoim banku - Zdjęcie główne

Raty kredytu można zawiesić nawet na 8 miesięcy | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich na kupno własnego mieszkania lub domu, już obowiązują. Koniecznie sprawdźcie, od kiedy i w jaki sposób, można składać wnioski w Waszych bankach.

Reklama

Z pomocy skorzystać może nawet 2 mln Polaków, którzy mają problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji i zmiany powiązanych z nią warunków ekonomicznych. Koszt wakacji przyznanych w latach 2022-2023, według obliczeń Narodowego Banku Polskiego, może sięgnąć 20 mld zł (jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni).  Z propozycji nie będą mogły skorzystać osoby mające zobowiązanie w walucie obcej, np. we frankach.

Spłatę rat kredytu hipotecznego można zawiesić nawet na 8 miesięcy 

Kredytobiorcy mogą wnioskować nawet o 8 miesięcy bez spłaty rat. Oznacza to jednak, że okres kredytowania się wydłuży, a bank nie naliczy przy tym ani złotówki odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Jeżeli mamy dwa lub więcej kredytów mieszkaniowych, z propozycji możemy skorzystać tylko w jednym przypadku. 

Według ustawy z wakacji można skorzystać po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.) oraz po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. 

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki - mieć zawartą umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Dokumenty trzeba złożyć osobiście, mailowo lub poprzez bankowość elektroniczną. Spłata kredytu zostanie zawieszona w dniu dostarczenia do placówki odpowiedniego wniosku. Bank będzie miał 21 dni od dnia doręczenia dokumentu na potwierdzenie jego przyjęcia.

Formularze na stronach banku. Zobacz, od kiedy

Przepisy weszły w życie dokładnie w piątek, 29 lipca. Tak, jak pisaliśmy - kredytobiorcy, którzy chcieli skorzystać z wakacji od razu, nie mogli przegapić tego terminu, ponieważ niektóre placówki chciały, aby wnioski składać przed dniem, kiedy przypadała płatność.

Banki zapewniają, że cała procedura jest prosta i trwa kilka minut. Formularze zostały już udostępnione. I tak, Pekao S.A., PKO BP, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, BNP Paribas Bank, BOŚ, Bank Pocztowy, Santander, mBank, ING, BNP, Alior i Getin Bank już piątku (29 lipca) przyjmują wnioski. Natomiast Milenium robi to od 1 sierpnia.

Większość banków informuje, że dokument o odroczenie raty będzie można złożyć nawet w dniu jej płatności. Wyjątki to ING oraz Getin Bank. Tam trzeba zrobić to dzień wcześniej. Pamiętajmy o terminach, ponieważ inaczej zawieszenie nam przepadnie! 

Banki na celowniku UOKiK. Sprawdzą, czy nie będzie "przerw technicznych" 

Kilka dni przez wejściem wakacji w życie UOKiK poinformował, że bada, jak banki informują o wakacjach kredytowych oraz to, w jaki sposób ich udziela. Pod "lupę" wzięto 16 placówek. Są to: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, wyjaśnia, że urząd zbada m.in.,  jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych. Zweryfikują także, czy na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie.

Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości. Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych, aby ulżyć konsumentom. 

Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, to prezes UOKiK może postawić bankom zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Grożą za to kary do 10 proc. rocznego obrotu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy