Reklama

WAŻNE KONSULTACJE! Chcą składować niebezpieczne odpady pod Jarocinem

Opublikowano:
Autor:

WAŻNE KONSULTACJE! Chcą składować niebezpieczne odpady pod Jarocinem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Składowisko odpadów niebezpiecznych w Jarocinie przybliża się. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu informuje o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko inwestycji. 

 

Cały czas jest możliwość składania uwag i wniosków w wyznaczonym terminie dla przedsięwzięcia polegającego na budowie składowiska odpadów niebezpiecznych o pojemności ponad 25 tys. ton, w miejscowości Jarocin - informuje RDOŚ. 

 

Czasu na ewentualne zastrzeżenia pozostało niewiele - TERMIN MIJA 25 lipca.

 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska  poinformował, że ewentualne skargi bądź wnioski moga być wnoszone:

  1. Pisemnie na adres Regionalna Dyrekcja ochrony Środkowiska w Poznaniu, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 79, 60-529 Poznan.
  2. Ustnie w godzinach przyjmowania interesantów.
  3. Za pomoca poczty elektronicznej na adres sekretariat.poznan@rdos.gov.pl
 

Jak informowaliśmy rok temu [TUTAJ] składowisko niebezpiecznych odpadów ma powstać w Jarocinie. Jego lokalizacja została wpisana do Wielkopolskiego Programu Gospodarki Odpadami już trzy lata temu.

Przed rokiem koncepcję budowy składowiska  przedstawił jarocińskim radnym Antoni Tworkowski z warszawskiej firmy EkoEfekt. Z jego informacji wynikało, że budowa składowiska kosztowałaby nieco ponad 3 mln zł, a dochody, jakie gmina mogłaby uzyskać z odbierania i składowania wyrobów azbestowych mogłyby sięgać prawie 26 mln zł.

 


Radni mieli już wtedy szereg wątpliwości. Przede wszystkim chcieli wiedzieć, czy planowana budowa składowiska wyrobów azbestowych może być niebezpieczna dla okolicznych mieszkańców.

- Mamy już bardzo duże wysypisko śmieci, zadbane, porządne, a jeszcze dodawać do tego azbest? Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, ja na pewno będą przeciwna. Jest to niebezpieczne, mimo pełnego teoretycznie zabezpieczenia, jakieś szkodliwe dla organizmu substancje mogą się przedostać do atmosfery - stwierdziła wówczas Lechosława Dębska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jarocina.

 

[ZOBACZ WIDEO NA DOLE]

 

Mimo tych wątpliwości jeszcze w ubiegłym roku radni większością głosów przyjęli aktualizację „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Jarocin”, w którym jednym z zadań jest powstanie składowiska azbestu w ZGO. 


Więcej na ten temat w najnowszym numerze „Gazety Jarocińskiej”.

 

[AKTUALIZACJA, środa 15.40]

Po południu do naszej redakcji trafiło Oświadczenie Wielkopolskiego Cetrum Recyklingu (ZGO) w Jarocinie w sprawie składowiska odpadów niebezpiecznych pod Jarocinem. Czytamy w nim między innymi: 

W lutym 2018 roku, podczas sesji Rady Miejskiej, szeroko omawiany był temat składowania odpadów z azbestu. Od tego momentu nie zostały wprowadzone żadne istotne zmiany mogące wywołać powód do dyskusji. Obecnie trwają drugie i ostateczne już konsultacje społeczne. Tak więc planowane przedsięwzięcie zgodne jest z założeniami Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego (WPGO) oraz wszystkimi wymogami prawa.
Istnieją podstawne obawy, że brak realizacji inwestycji może spowodować, że znaczna część odpadów azbestowych (najczęściej płyt eternitowych pochodzących z pokryć dachowych) usuwana będzie w sposób całkowicie niezorganizowany, w miejscach nie przeznaczonych do tego celu – np. w lasach (tzw. „dzikie wysypiska”).

 

Całość poniżej

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE