Reklama

Ważna zmiana dla pracujących emerytów i rencistów

Opublikowano: sob, 12 wrz 2020 18:48
Autor:

Ważna zmiana dla pracujących emerytów i rencistów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

ZUS określił nowe progi dochodowe dla aktywnych zawodowo emerytów i rencistów. Ile możemy zarobić, aby nam nie obniżono lub zawieszono świadczenia?

 

Na emeryturze i rencie możemy być w dalszym ciągu aktywni zawodowo. Musimy jednak pilnować, aby osiągane dochody nie spowodowały obniżenia lub zawieszenia świadczenia wypłacanego przez ZUS. Limity zarobków zmieniają się bowiem co 3 miesiące. Ostatnia taka zmiana nastąpił 1 września.

 

Bez ograniczeń mogą zarobkować osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, pobierają z ZUS-u renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych i których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

 

Według nowych uregulowań zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 września wynosi ono 3.517,20 zł.

 

Z kolei do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, to znaczy 130% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września to 6.531,90 zł.

 

Gdy przekroczony zostaje próg 70% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie emerytalne lub rentowe umniejsza się o kwotę przekroczenia. Maksymalnie zaś, gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia, o kwotę:

620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

 

Wszystkie kwoty będą obowiązywać do 30 listopada.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE