reklama

Wakacje w PRL. Wczasy pracownicze albo pod namiotem [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Wakacje w PRL. Wczasy pracownicze albo pod namiotem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWypoczynek w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to najczęściej rodzinny wyjazd na wczasy w ośrodku pracowniczym, kolonie dla najmłodszych albo obóz harcerski. Lato spędzić można było pod namiotem, na obozie wędrownym, albo u dziadków na wsi. Oto jak wyglądały wakacje w PRL.
reklama

W czasach PRL wakacje spędzano pod namiotami, w domkach letniskowych lub pracowniczych ośrodkach wczasowych. Dla mieszkańców naszego regionu nie lada gratką był wyjazd do Kołobrzegu. Polacy masowo wysyłali dzieci na letnie kolonie i obozy organizowane przez zakłady pracy. Fabryki miały także własne ośrodki wypoczynkowe.

Fundusz na wczasy dla każdego

Po II wojnie powstał Fundusz Wczasów Pracowniczych, który prowadził domy wczasowe. Własne ośrodki miały także zakłady pracy, które przygotowywały wakacje pracownikom. Wypoczynek w Polsce był masowy i zorganizowany pod dyktando Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zakłady przydzielały dofinansowanie i kierowały placówkami wypoczynkowymi.

Zapewnieniem rozrywki podczas wczasów pracowniczych zajmował się instruktor kulturalno-oświatowy, czyli tzw. kaowiec. Organizował dla wczasowiczów wieczorki zapoznawcze, potańcówki, grzybobrania.

reklama

Popularne był także tak zwane wczasy pod gruszą. Polacy wybierali się na własną rękę na wieś i - jako letnicy - mieszkali u gospodarzy. Taki wypoczynek opłacali z własnej kieszeni, a zakład pracy oddawał im pieniądze w ramach dofinansowania.

Nad wodą i w zagranicznych kurortach

W PRL popularne były także domki letniskowe. Z wypoczynku w nich korzystano indywidualnie lub w ramach wczasów zakładowych. Na własną rękę można było wyjechać pod namiot. Standardem w wyposażeniu wczasowicza na polu namiotowym była kuchenka spirytusowa, potem gazowa.

Wypoczynek nad wodą był popularny i atrakcyjny. Można było skorzystać z rowerów wodnych, kajaków oraz żaglówek. Większość sprzętu wodnego stanowiła wyposażenie ośrodków wypoczynkowych i korzystanie z nich fundował zakład pracy.

reklama

W latach 80. XX w. Polakom pozwolono na wakacje zagraniczne do państw socjalistycznych - ówczesnej Czechosłowacji, Jugosławii, na Węgry czy do Bułgarii.

Zdjęcia: Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama