Reklama

UAM upamiętniło pochodzącego z Radlina prof. Stanisława Lorenca [ZDJECIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Głaz poświęcony pamięci prof. Stanisława Lorenca, geologa i rektora UAM w latach 2002-2008, odsłoniła rektorka - prof. Bogumiła Kaniewska wraz ze społecznością Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Naukowiec urodził się w Radlinie. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę śmierci.

Reklama

Stanisław Lorenc urodził się 8 listopada 1943 roku w Radlinie (gm. Jarocin). Szkołę podstawową ukończył w Roszkowie. Maturę w jarocińskim ogólniaku zdał w 1961 roku. W tym samym roku rozpoczął studia geologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył je w 1967 roku. W latach 1967-73 był asystentem w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a potem przez 10 lat adiunktem i przez kolejne 5 lat docentem na tej uczelni. W 6 lat po studiach obronił pracę doktorska, a w roku 1982 otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. W roku 1994 roku już na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał tytuł profesora nauk o Ziemi. 

Prof. Stanisław Lorenc stworzył Instytut Geologii na UAM, a później został jego dyrektorem. Przez dwie kadencje, w latach 2002-2008 sprawował funkcję rektora UAM, a w 2005 roku został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W 2010 roku został dyrektorem Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile, przemianowanego na Nadnotecki Instytut UAM w Pile. Zainteresowania badawcze prof. Lorenca dotyczyły geologii Sudetów, geologii wgłębnych utworów paleozoiku Pomorza Zachodniego oraz analizie osadów dennych Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i szelfów Wietnamu oraz Chin. Zmarł 19 stycznia 2020 roku. Miał 76 lat. 

Głaz z inskrypcja upamiętniającą prof. Stanisława Lorenca został umieszczony tuż obok drzewa - świerku kłującego (srebrnego), który za swojego życia posadził profesor.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy