Reklama

U komendanta na urodzinach będą goście i rodzina. Każdy jest zaproszony

Opublikowano: sob, 19 sty 2019 12:03
Autor:

U komendanta na urodzinach będą goście i rodzina. Każdy jest zaproszony - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Odsłonięcie pomnika czy wykład to nic nietypowego, ale świętowanie 150. urodzin wraz z jubilatem to już zupełnie inna historia. Jarociniacy będą mieli taką możliwość w połowie lutego.

 

 

Okazją do świętowania będzie nie tylko 150. rocznica urodzin druha komendanta Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, ale również 100. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości trwać będą trzy dni. Rozpoczną się w czwartek 14 lutego. O godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich odbędzie się spotkanie z dr. Markiem Rezlerem zatytułowane "Prawdy i mity Powstania Wielkopolskiego". Usłyszymy, czy - zdaniem prelegenta - rzeczywiście zaczęło się w Jarocinie, w jakich okolicznościach mjr Taczak z Mieszkowa został pierwszym dowódcą powstania i dlaczego przestał nim być w połowie stycznia 1919 r. Dr Marek Rezler jest współautorem wydanej ostatnio "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919". Publikacja będzie do nabycia na miejscu.

 

W piątek 15 lutego, w dniu 150. urodzin mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w kościele w Lgowie o godz. 14.00 zostanie odprawiona msza św., po której delegacje, przy udziale wojskowej asysty honorowej, złożą wieńce na grobie dowódcy jarocińskich powstańców. Nad grobem zostanie też oddana salwa honorowa. Uroczystości w Lgowie organizują wspólnie władze gmin Jarocin i Żerków.

O godz. 17.00 na jarocińskim rynku będą kontynuowane obchody urodzin Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego i 100. rocznicy zakończenia powstania. Wojskowa kompania honorowa, poczty sztandarowe oraz wszyscy zebrani przemaszerują przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu do odnawianego Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (skrzyżowanie ulic Śródmiejskiej i Hallera). Tam zostanie uroczyście odsłonięty pomnik dowódcy. Odczytany zostanie także apel poległych, w którym zostaną przywołani wszyscy jarociniacy polegli w powstaniu wielkopolskim.

Przed pomnikiem mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, 27 grudnia - w dniu rocznicy wybuchu powstania - została wmurowana urna z ziemią przywiezioną przez rowerzystów ze stowarzyszenia RoweLove Jarocin z miejsc, w których w walkach powstańczych uczestniczyli jarociniacy.

 

O godz. 19.00 w JOK-u rozpocznie się przyjęcie "Urodziny druha komendanta", na którym pojawią się m.in. szacowny jubilat, jego żona Aniela z Biegańskich Ostrożyna-Gorzeńska i powstańcy. Będą wspomnienia, kapela, wspólne śpiewy i tańce, bigos myśliwski, coś do picia i oczywiście tort urodzinowy. Bilety w cenie 20 zł.

 

W sobotę, 16 lutego przypada 100. rocznica zakończenia powstania wielkopolskiego. Z tej okazji zabawa w JOK-u będzie kontynuowana i to przy piosenkach, które stały się największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. "Już taki jestem zimny drań", "Sex appeal to nasz broń kobieca", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" wtedy śpiewał Eugeniusz Bodo, a w JOK-u zaprezentują je aktorzy Teatru Nowego i Teatru Muzycznego w Poznaniu Oksana Hamerska i Radosław Elis z zespołem. Początek o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł.

Przy zakupie biletów na oba wydarzenia - "Urodziny druha komendanta" oraz koncert "Bodo... tanga" pakiet dla jednej osoby będzie można nabyć w promocyjnej cenie 30 zł. Wejściówki dostępne w JOK Jarocin od 25 stycznia.

 

Świętowanie obu rocznic będzie zauważalne również w mieście. Na jarocińskim rynku będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z mjr. Zbigniewem hr. Ostroróg-Gorzeńskim i powstańcami. Specjalnie na tę okazję artysta grafik Mikołaj Kaczmarek pokolorował czarno-białą fotografię wykonaną 11 listopada 1919 r. Na środku siedzi uśmiechnięty druh komendant z szablą i papierosem w ręku, a wokół niego powstańcy, którymi będą mogli być także przechodnie. Na kilku przystankach autobusowych będą prezentowane duże, archiwalne zdjęcia w kolorze z druhem komendantem, a Muzeum Regionalne w Jarocinie z tej okazji wznowi wydanie książki "Od Jedności do niepodległości. Wspomnienia powstańców wielkopolskich z Ziemi Jarocińskiej".

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +6 / -0

    wnuczka

    czy na zaprezentowanym zdjęciu, pokoloryzowana postać to na pewno jest komendant Gorzeński? Są wiarygodne informacje, nie bez podstawne, wg których niestety ale ta osoba to zupełnie kto inny. Nazwisko tego powstańca jest oczywiście znane i też był porucznikiem w pruskim wojsku