Reklama

Tylko niektóre parafie podały publicznie swoje limity

Opublikowano: 22 kwietnia 2020 15:32
Autor:

Tylko niektóre parafie podały publicznie swoje limity - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Od 20 kwietnia zmienione zostały limity dotyczące udziału wiernych we mszach św. Obecnie liczba osób, które mogą się znajdować w kościele, zależna jest od powierzchni świątyni - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. To duża zmiana w porównaniu z poprzednim ograniczeniem do 5 osób.

 

 

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie we mszach św. i nabożeństwach może uczestniczyć 50 osób, a w kościele św. Marcina - 30 osób (w krużgankach z zachowaniem odległości 2 metrów). U franciszkanów dwupoziomowy kościół daje nieco większe możliwości. W górnym może być 41 osób, a kolejne 15 na chórze oraz 6 w kaplicy chórowej. We mszach św. można będzie uczestniczyć będąc również w dolnym kościele. Tutaj wyznaczonych zostało 16 miejsc w środku oraz drugie tyle wokół. Każde miejsce zostało oznaczone biało-czerwoną naklejką.

 

Informacje o nowych limitach można znaleźć na fanpage'ach facebookowych i na stronach internetowych parafii. Niektóre nie podały jednak żadnych konkretnych liczb.

W związku z rozporządzeniem władz państwowym z dnia 16 kwietnia br. uzależniającym liczbę uczestników zgromadzenia religijnego od dostępnej powierzchni informujemy, że dzięki temu iż nasz kościół jest największy w diecezji, możliwe jest bez problemu spełnienie wszystkich wymogów administracyjnych i zapewnienie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego wszystkim uczestnikom liturgii.W tym celu Msze św. od poniedziałku 20 kwietnia zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie sprawowane będą w kościele, a uczestników liturgii prosimy o zakrywanie twarzy zarówno podczas pobytu w świątyni na osobistej modlitwie jak i podczas liturgii oraz o zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników liturgii, co umożliwia ogromna przestrzeń naszego kościoła - napisano na stronie parafii Chrystusa Króla w Jarocinie.

 

Na stronie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach znajduje się informacja, że msze św. w tygodniu i w niedziele odprawiane będą w dużym kościele.

"Budowniczowie naszej świątyni zadbali o to, że jak wiemy mamy jeden z największych kościołów w naszej diecezji, co rozwiązuje problem większej ilości wiernych uczestniczących podczas Mszy św." - czytamy w informacji.

 

A czy w Waszych parafiach podano limity osób, które mogą obecnie uczestniczyć we mszach św.? O ile zwiększyła się ta liczba? Piszcie w komentarzach.

 

Na cmentarzu podczas pogrzebu może być obecnych nie więcej niż 50 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład czy dom pogrzebowy. Nadal, aż do odwołania, obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy św.

 

Z obowiązku noszenia maseczek podczas mszy św. zwolnieni zostali jedynie kapłani w trakcie sprawowania liturgii, ale w przypadku np. obsługi interesantów w biurze ten przywilej nie ma już zastosowania. Pozostałe osoby - ministranci, lektorzy czy organista muszą stosować osłonę nosa i ust również w trakcie Eucharystii. Maseczki u wiernych wymagane są nie tylko podczas mszy św., ale również na prywatnej adoracji i modlitwie, w czasie spowiedzi świętej oraz w trakcie załatwiania spraw w kancelariach parafialnych.

 

Najnowsze wydanie Gazety Jarocińskiej już w sklepach oraz w internecie, a w nim - KLIKNIJ TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -1

    Anna

    Zapomniano napisac, ze nikt nie moze zbierac kolekty zachowujac odleglosc przynajmniej 2 m od osob. Czy w kosciele caly czas maja byc wszyscy w maseczkach? Nie ma tez mozliwosci rozdania komunii sw. Czy sa sluzby porzadkowe wliczone w ilosc wiernych?