ZDROWIE. JAROCIN. POWIAT JAROCIŃSKI. Grypa. Zachorowania na grypę
Na terenie całej Ziemi Jarocińskiej szaleje grypa. - Tragedia. Już czwarty tydzień idzie, jak tak jest - mówi jeden z lekarzy.
- Pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych jest przynajmniej trzykrotnie więcej niż miesiąc temu - dodaje lekarz. Co radzi? - Trzeba po prostu położyć się do łóżka. Grypę trzeba odleżeć. Żadne antybiotyki nie pomogą. Należy myć jak najczęściej ręce, nie kichać na inne osoby, nie przebywać w większych skupiskach, żeby nie zarażać innych.
Jakie są objawy grypy? - Najczęściej dreszcze, łamanie w kościach i mięśniach, bardzo silne bóle właściwie wszystkiego - tłumaczy lekarz. - Z gorączką jest różnie - może być bardzo wysoka, ale czasami tak nie jest. Do tego dołącza się uporczywy, suchy kaszel. To pacjentów najbardziej gnębi.
Szerzej na ten temat w kolejnym numerze "Gazety".
PAMIĘTAJ!
Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych, które atakują drogi oddechowe. Nie wolno zaniedbywać jej objawów, warto też pamiętać o groźnych powikłaniach.
Najczęściej grypie towarzyszą następujące objawy:
- nagle pojawiająca się wysoka gorączka,
- dreszcze,
- bóle mięśni, gardła i głowy,
- osłabienie,
- ogólne złe samopoczucie i uczucie rozbicia,
- suchy kaszel i nieżyt nosa.
Pierwsze objawy grypy pojawiają się w ciągu 24 godzin i rozwijają się w ciągu 18-72 godzin od zakażenia. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po 3-7 dniach (o ile nie dojdzie do powikłań - najczęstsze z nich to zapalenie płuc, oskrzeli lub ucha środkowego oraz paciorkowcowe zapalenie gardła, do rzadszych należą zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych). Warto jednak pamiętać, że kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet do ok. 2 tygodni.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na grypę choruje od 330 milionów do 1,76 miliarda ludzi. Od 3 do 5 milionów to przypadki z ostrymi objawami, umieralność wynosi z kolei od 500 tys. do miliona osób.