Reklama

To nie koniec trucia. Chyba nie jest ci to obojętne?

Opublikowano:
Autor:

To nie koniec trucia. Chyba nie jest ci to obojętne? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Smog. Powietrze, którym oddychasz w Jarocinie. Świadoma komunikacja. Apel w internecie.

 

Wiosna wszystkim kojarzy się z zielenią, świeżością, słońcem i piękną pogodą. Sprzyja spacerom, wyprawom za miasto. Zdrowemu, aktywnemu spędzaniu czasu. Jest tylko jeden mały problem: czy na pewno oddychanie powietrzem w czasie naszych wypraw nie jest szkodliwe?

 

 

Koniec z paleniem w piecu

Wzrost temperatury na zewnątrz wiąże się również z tym, że nie musimy ogrzewać mieszkań. Na początku pewnie jeszcze trzeba „przepalić”, ale to już tak sporadycznie. Czy to oznacza, że problem zanieczyszczanego powietrza mamy z głowy przynajmniej do jesieni? Czy w naszym alarmie antysmogowym będzie już, przez kilka kolejnych miesięcy tylko zielona uśmiechnięta buźka? Niekoniecznie.

 

Ograniczenie transportu w miastach

Nawet jeśli chwilowo nie korzystamy z pieców, nie palimy w nich, to niestety nie oznacza, że nasze powietrze będzie już czyste i zdrowe.

Spaliny to poważne zagrożenie dla zdrowia. Substancje toksyczne zawarte w spalinach samochodowych to jedna z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych, takich jak: nowotwory, zawał serca, astma, alergie. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie 22 lutego 2018 roku, niewiele zmieni, jeśli gminy nie będą zainteresowane tworzeniem stref czystego transportu, czy stref ograniczonej emisji komunikacyjnej.

 

W powiecie jarocińskim nie mamy ograniczeń, ale w trosce o stan powietrza, którym oddychamy i biorąc pod uwagę rosnącą liczbę samochodów, warto już w tej chwili coś z tym zrobić. Ciekawym pomysłem, na poziomie gmin może być tzw. świadome wybieranie transportu do pracy. Często jest tak, że w jednym budynku, urzędzie pracują ludzie, którzy w małych miastach najczęstszej również się znają. Mogą się umawiać i jeździć do pracy np. jednym samochodem, a nie każdy swoim. Wiadomo, że czasem jest tak, że z danej miejscowości nie jedzie transport publiczny, ale jeśli jest taka opcja, to warto z niej skorzystać, choć dwa, trzy dni w tygodniu.

 

W Jarocinie praktycznie wszyscy mamy rowery. Tym samym, możemy wybrać sobie dzień lub dwa kiedy tym środkiem lokomocji dojedziemy do pracy. Na koniec zawsze zostaje nam spacer. Często odległość z domu do miejsca zatrudnienia bez problemu pokonamy w ten sposób. Wiosna i nadchodzące lato sprzyja spacerom i aktywności fizycznej.

 

Wszyscy chcemy oddychać czystym, zdrowym powietrzem a to stosunkowo łatwy i nie wymagający większych nakładów finansowych sposób, by realnie o nie zadbać.

 

Przyłącz się do akcji "Świadoma komunikacja".

 

Chodzicie do jednej szkoły? Pracujecie w urzędzie, zakładzie pracy sprawdźcie z jakiego transportu korzysta kolega lub koleżanka. Może sprawicie, że wasz dojazd do pracy stanie się bardziej ekonomiczny i ekologiczny? Samochody w większości są przecież pięcioosobowe, a wspólny dojazd to przyjemność i okazja żeby się lepiej poznać. Możecie zrobić sobie też „dzień rowerowy” i zostawić samochód w garażu.

Podzielcie się z nami swoimi pomysłami i realizacjami akcji świadomej komunikacji w komentarzach lub na adres: m.dlugaszek@jarocinska.pl

 

Podpisz apel w sprawie powietrza - ty też nim oddychasz

Chociaż obecny sezon grzewczy ma się ku końcowi - czas pomyśleć o tym, co znów będzie nas truć za kilka miesięcy. To właśnie teraz jest dobry moment, by zacząć działać ku poprawie powietrza, którym oddychamy w Jarocinie.

 

Przypominamy, że Jarocińskie Forum Dyskusyjne, niezależna obywatelska inicjatywa mieszkańców Jarocina, 22 marca sformułowała „Apel do władz samorządowych Jarocina w sprawie podjęcia intensywnych działań w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza”. Apel zostanie przekazany na ręce władz Jarocina.

Wciąż masz czas, by przyjść i dołączyć do grona ludzi, którym nie jest obojętne zdrowie ich oraz ich bliskich. Podziel się informacją ze znajomymi.

Apel można podpisywać w redakcji „Gazety Jarocińskiej” (ul. Kasprzaka 1a w Jarocinie - obok aquaparku) w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz w internecie na stronie chceoddychac.pl/jarocin. [LINK TUTAJ]

 

 

Treść apelu:

Zgodnie z prawem, do zadań własnych gminy należy finansowanie ochrony środowiska. Oczekujemy, że w budżecie miasta znajdą się takie środki, które umożliwią podjęcie autentycznych działań w tym zakresie. Chcemy szybkich i niepozorowanych działań. Uznajemy za niezbędne:

1.Ustalenie harmonogramu wprowadzenia zakazu używania paliw stałych na terenie obszarów zdegradowanych w mieście Jarocin, a w dalszej kolejności na terenie całego miasta.

2.Zwiększenia środków budżetowych na likwidację ogrzewania opartego na paliwach stałych (za wyjątkiem biomasy).

3.Wprowadzenia zakazu posiadania kominków na obszarze śródmiejskim i na nowo powstałych osiedlach.

4.Ustanowienie pełnomocnika ds. smogu przy Burmistrzu Jarocina, który zająłby się koordynacją wszystkich przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza.

5.Wprowadzenie systemowego informowania mieszkańców Jarocina o zagrożeniu smogiem.

6.Powołania straży antysmogowej – policji miejskiej zajmującej się sprawdzaniem przestrzegania przepisów ochrony środowiska przez mieszkańców m.in. przy pomocy dronów.

7.Wprowadzenia czytelnego systemu kar za zatruwanie środowiska i spalanie śmieci

i szerokiego rozpowszechnienia go wśród mieszkańców miasta.

8.Uruchomienie w szkołach skutecznego programu edukacyjnego w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem smogu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE