Reklama

Będzie przełom w walce z pijanymi kierowcami? Pojedziesz "po kielichu" i tracisz auto

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Będzie przełom w walce z pijanymi kierowcami? Pojedziesz "po kielichu" i tracisz auto - Zdjęcie główne

Zwiększą się kary za prowadzenie samochodu po alkoholu. Czy to powstrzyma bezmyślnych, pijanych kierowców? | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro zapowiada gruntowne zmiany w Kodeksie karnym. Koniec z filozofią, że nawet zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Ziobro przekonuje, że kary muszą być adekwatne do winy i nie mogą też utwierdzać sprawców przestępstw w poczuciu bezkarności. Przykład? Nietrzeźwi kierujący mają tracić swoje samochody!

Reklama

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że Sejm pracuje nad najważniejszymi aktami prawnymi dotyczącymi walki z przestępczością. Jak mówi, dochodzi do fundamentalnej zmiany w zakresie bezpieczeństwa Polaków.

Kary muszą być na tyle surowe, żeby skutecznie odstraszały zwłaszcza najgroźniejszych przestępców, dopuszczających się zbrodni godzących w życie, zdrowie i wolność człowieka - 

zapowiedział Ziobro. Jedna ze zmian dotyczy kierowców, którzy wsiądą do samochodu pod wpływem alkoholu. Po zmianie przepisów, jeżeli zostaną złapani, policja skonfiskuje im pojazd.

Do 15 lat więzienia, 60 tys. złotych i 10 punktów karnych

Obecnie polskie prawo przewiduje kary w zależności od sytuacji, z jaką mamy do czynienia. Czy jest to stan po użyciu alkoholu czy też stan nietrzeźwości. Różnice między nimi są istotne. W pierwszym przypadku stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila. Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń za to przewinienie grozi grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni. Ponadto, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych.

W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Przewidziana kara za to przestępstwo to grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia. Ponadto zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej) oraz 10 punktów karnych. 

Samochód zabiorą od 1,5 promila. Nawet bez wypadku 

Po zmianie przepisów do przewidzianych już kar dojdzie jeszcze jedna - konfiskata samochodu. Dojdzie to tego w przypadku, kiedy nietrzeźwy kierowca będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi. Stanie się tak niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy też nie. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Jeżeli nie dojdzie do wypadku, sąd w szczególnych okolicznościach, będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku. „Recydywista" straci samochód, kiedy alkomat wykaże 0,5 promila alkoholu. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością skazanego, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.

Ustawodawcy przewidzieli również podwyższenie kar za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości. Obecnie kodeks przewiduje za to od 2 do 12 lat więzienia. Po zmianach będzie to minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci - 5 lat więzienia. Maksymalna kara w obu przypadkach zostanie zwiększona z 12 do 16 lat. 

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy