Reklama

Szkolnictwo: „Bieda, widmo bezrobocia i zwolnień”

Opublikowano:
Autor:

Szkolnictwo: „Bieda, widmo bezrobocia i zwolnień”  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocińskie szkoły ponadgimnazjalne dotknął niż demograficzny. To oznacza nie tylko zmniejszenie etatów dla pedagogów, ale i zwolnienia. Największy problem jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących.

- 2-3 osoby dostaną wypowiedzenia umowy. Nie jest to jeszcze policzone, dlatego że tutaj mam kolejne wytyczne, z resztą jak pozostali dyrektorzy, jeżeli chodzi o łączenie grup na językach obcych i wychowaniu fizycznym - mówił Tomasz Kosiński, dyrektor ZSO w Jarocinie. - Stąd taki drastyczny spadek tego zatrudnienia. Dla przykładu – trzecie klasy III mają dzisiaj 7 oddziałów, ale już II i I tylko po pięć.

Sprawie poświęcono kilkanaście minut na ostatnim posiedzeniu Komisji Edukacji Rady Powiatu w Jarocinie, które odbyło się w Zespole Szkół nr 2 [WIDEO]. - Pan dyrektor oczekuje od nas czegoś, czy tylko nas poinformował? – dociekała radna Bronisława Włodarczyk (PSL). Z kolei radny Sławomir Wąsiewski (PSL), były starosta pytał, czy nabór do szkoły był realizowany zgodnie z planem, czy zrezygnowano z jakiś oddziałów. Kosiński poinformował, że od organu prowadzącego dostał zgodę na 5 oddziałów, podobnie jak w latach poprzednich. Mniej o jeden odział liceum ogólnokształcącego otworzy od września również Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Tam jednak nabór zwiększy technikum.

Zdaniem radnego Jana Szczerbania problem wywołała nie tylko mniejsza liczba uczniów, ale pomysł by liceum odzyskało dawną renomę, jako szkoła elitarna w Jarocinie. - Nam jako nauczycielom się to też nie podoba, bo de facto jako pracownik, sam tego doświadczam. Zaczęto medialnie mówić, że już nie ten cel, nie ta renoma, co to za liceum, jak ma 9 oddziałów. Później zarząd był "między młotem, a kowadłem". Bo wszyscy wiemy, że to była decyzja zarządu, a nie rady - tłumaczył radny PiS i jednocześnie nauczyciel w szkołach ponadgimnazjalnych. - To nie to, że się mniej przyjmuje do liceum, tylko stworzono punktację, tzw. dolny próg z którym można przyjść do liceum. Do tego jeszcze się nałożył niż demograficzny, to sobie państwo możecie wyobrazić, co się dzieje, że zaczyna bieda w oświacie zaglądać i widmo bezrobocia, zwolnień, a dyrektorzy stanęli przed ogromnym problemem kogo.

Na komisji nie poruszono wprost tematu zwolnienia byłej wiceburmistrz Hanny Szałkowskiej, ale dało się odczuć, że dyskusja pośrednio dotyczyła również byłej radnej. Więcej o tym w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej. A już jutro rozmowa z dyrektorem liceum, który ujawnia, jak typował osoby z którymi szkoła się rozstanie.

Zobacz wideo z posiedzenia komisji. Przepraszamy za jakość filmu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE