Reklama

Szef komisji rewizyjnej: Stawiacie nas w bardzo trudnej sytuacji. Niejako pod ścianą

Opublikowano: śr, 24 maj 2017 12:49
Autor:

Szef komisji rewizyjnej: Stawiacie nas w bardzo trudnej sytuacji. Niejako pod ścianą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Jarocinie trafiło pismo Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

 

To reakcja rzecznika na otrzymaną korespondencję z Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Ten ostatni poinformował rzecznika o „możliwości naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez burmistrza Jarocina”.

 

PCK wskazuje, że chodzi o „udzielenie dotacji na świadczenie usług opiekuńczych na terenie gminy Jarocin w roku 2017 z naruszeniem zasad i trybu udzielania dotacji”.

 

Sprawa ma związek z konkursem, który na początku roku wygrało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Senior z Jarocina [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]. Powołana kilka miesięcy wcześniej organizacja, mimo że nie dysponowała w momencie postępowania ani odpowiednią kadrą, ani doświadczeniem - wygrała postępowanie z PCK, co wiąże się z dotacją od gminy na prawie 2 mln zł w skali roku.

 

Przewodniczący Rajmund Banaszyński (ZJ) otrzymał wspomniane pismo 5 kwietnia tego roku. Sprawa trafiła jednak na sesję rady dopiero… 18 maja (wcześniej były dwa inne posiedzenia – 10 i 21 kwietnia). Tymczasem rzecznik zobowiązał szefa rady by w terminie 2 miesięcy (mija 5 czerwca - przyp. red.) poinformował go o „podjętych działaniach”.

 

Jak Banaszyński tłumaczy zwłokę? - Pismo zostało przekazane do urzędu miejskiego w celu odniesienia się do treści przez radców prawnych. Liczyłem dość poważnie na to, że w dniu dzisiejszym takie stanowisko otrzymamy i rozważałem, że zajmiemy się tym na sesji. Niestety te materiały nie wpłynęły – powiedział szef rady i zaproponował by sprawę przekazać, jak to już bywało wcześniej w podobnych sytuacjach - Komisji Rewizyjnej [ZOBACZ WIDEO].  

 

- Jeżeli zlecicie nam to zadanie, stawiacie nas państwo w bardzo trudnej sytuacji. Stawiacie nas niejako pod ścianą czasowo - stwierdził radny Jan Krakowiak (ZJ), przewodniczący KR. -  Mamy dwa tygodnie na odpowiedź, mając świadomość taką, że radcy prawni nie potrafili się ustosunkować do tego problemu. Stawiacie nas w bardzo poważnej sytuacji. Jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku absolutoryjnego. Zastanawiam się czy liczycie na naszą wytrzymałość psychiczną i fizyczną.   

 

Radna Katarzyna Szymkowiak (PSL) wnioskowała, by sprawą zajęła się cała rada. Jej pomysł poparł początkowo przewodniczący Krakowiak i między innymi radny Maciej Śledzianowski (ZJ).

 

Jednak po krótkiej przerwie i zapewnieniu przez obecnego na sesji przedstawiciela kancelarii prawnej, że opinia w tej sprawie trafi do radnych do 25 maja, wniosek upadł w głosowaniu. Przeciw głosował między innymi… przewodniczący KR [ZOBACZ WIDEO].

 

Jutro o godzinie 10.00 rozpocznie się posiedzenie KR na której ma być rozpatrywane pismo rzecznika.

[AKTUALIZACJA, 25 maja godz. 09:00]

 

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej już rozpoczęła obrady, choć w systemie e-sesja jako godzina rozpoczęcia posiedzenia podana jest godzina 10.00 [ZOBACZ TUTAJ]. W tej chwili, jak tłumaczy nam przewodniczący, członkowie komisji przebywają w siedzibie Jarocińskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, gdzie analizują bieżące przetargi. - 19 maja wysyłałem zawiadomienia do radnych o dzisiejszym posiedzeniu na godzinę 9.00. Nie wiem, gdzie powstał ten błąd - mówi przewodniczący Jan Krakowiak.

 

Do Komisji nie dotarła wciąż opinia prawna, dotycząca sprawy związanej z zarzutami, które pod adresem burmistrza Jarocina kieruje WOO PCK. - Dzisiaj będzie na posiedzeniu radca prawny i wszystko się wyjaśni - odpowiada radny Jan Krakowiak.

[10:10]

Komisja Rewizyjna w pełnym składzie rozpoczęła posiedzenie w ratuszu. W obradach uczestniczą również urzędnicy UM w Jarocinie i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Igor Armon.

[11:50]

Monika Smolińska przedstawicielka UM w Jarocinie referuje radnym przebieg konkursu na usługi opiekuńcze.

- Nie mieliśmy od strony podopiecznych żadnych informacji, że gdzieś opiekunki nie dotarły, czy że nie było opieki - zapewnia urzędniczka.

 

Radny Mariusz Kaźmierczak pytał, czy wcześniej, w poprzednich latach, zgłaszało się więcej podmiotów. - W tym roku mieliśmy dwie organizacje. Zwykle to był jeden podmiot - tłumaczy urzędniczka.

 

Radny Maciej Śledzianowski dopytuje o skład komisji konkursowej. Urzędnicy podają pełny skład ze strony burmistrza i organizacji pozarządowych. Przewodniczący Jan Krakowiak prosi dyrektora Armona o przybliżenie charakteru usług opiekuńczych.

 

Opieką objęte jest około 120 osób. - Cały czas mamy nowe środowiska, które są obejmowane opieką - tłumaczy szef MGOPS. - Osoby, które korzystają z tych usług płacą zgodnie z uchwałą rady miejskiej w Jarocinie. Godzina opieki kosztuje około 18 zł. Do usług dopłaca rodzina, lub gmina, jeśli osoba jest samotna.

 

Usługi, jak przekonuje dyrektor, muszą wykonywać osoby o odpowiednim przygotowaniu. Opieka jest sprawowana maksymalnie do godziny 22.00. - Jeśli dany podopieczny wymaga większej opieki, pomaga rodzina, albo kierujemy taką osobę do placówki, gdzie ma opiekę całodobową - tłumaczy Armon.

 

Radna Anna Piasecka pyta doz jakich placówek kierowane są osoby. Dyrektor odpowiada, że są to szpitale, hospicja, ale też domy pomocy społecznej.

 

- Czy te osoby są od razu kwalifikowane, czy muszą czekać – dopytuje radna.

- Staramy się to zrobić od razu, jeśli jest kolejka, staramy się zapewnić pełną opiekę do czasu skierowania – odpowiada dyrektor. Radna Piasecka opowiada, że zna przykład, gdzie osoba czekała na skierowanie do fachowej placówki bardzo długo.

 

Radny Kaźmierczak pyta o rozdział na usług na zwykłe i specjalistyczne – chce wiedzieć czy stowarzyszenie Senior prowadzi usługi specjalistyczne. Okazuje się, że te ostanie nada prowadzi nadal PCK w Jarocinie.

 

Komisja przechodzi do samego konkursu i tzw. karty opieki specjalistycznej, gdzie oceniano oferentów w konkursie ogłoszonym przez gminę.

 

Radna Katarzyna Szymkowiak pyta, jakie projekty Stowarzyszanie Senior realizowało do momentu złożenia wniosku.

- To stowarzyszenie powstało pod koniec roku 2016 i wcześniej nie startowało w żadnych konkursach - odpowiada Armon.

 

Radna Szymkowiak proponuje, by komisja odebrała od wszystkich członków komisji konkursowej oświadczenia na piśmie, dlaczego przyznano Seniorowi taką wysoką ilość punktów, skoro Senior nie miał w tym zakresie żadnego doświadczenia.

 

Przewodniczący proponuje, by członkowie komisji konkursowej odpowiedzieli na pytania na piśmie na kolejnym posiedzeniu. Radna Szymkowiak domaga się, by to stało się jeszcze dzisiaj. - Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć - mówi Armon.

Radna PSL-u pyta, dlaczego PCK dostało mniej punktów, mimo że w momencie konkursu miało odpowiednią kadrę, a Stowarzyszenie Senior, choć kadry nie miało, dostało wyższą ocenę od komisji.

 

- Senior planował zatrudnić kadrę, a PCK pokazało na tę kadrę - mówi radna.

Przewodniczący Krakowiak oświadcza, że radna uzyska odpowiedzi na pytania w poniedziałek.

 

Radny Maciej Śledzianowski, który również zasiada między innymi w komisji grantowej pyta, dlaczego tak a nie inaczej przyznawano punkty.

 

- Członkowie komisji oceniają to indywidualnie, to jest ich decyzja – odpowiada urzędniczka.

 

Głos zabrał Michał Kowalski, przedstawiciel kancelarii prawnej. Deklaruje, że dopiero w poniedziałek komisja otrzyma zapowiadaną opinię prawną. Tłumaczy między innymi, że przygotowane pismo będzie zawierało również zagadnienia, poruszane na dzisiejszym posiedzeniu.

 

Opinia, co zaskakujące, ma być ustna, a nie na piśmie.

 

Komisja zakończyła obrady w tym punkcie.

 

Portal próbował rozmawiać z dyrektorem Igorem Armonem na temat przebiegu konkursu. Zwłaszcza o przyznawanie punktacji. - Nie jestem w stanie dzisiaj odpowiadać na te pytania - stwierdził szef MGOPS-u.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (70)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +15 / -8

  K......

  Mam nadzieję że sprawiedliwość wygra i PCK z powrotem będzie świadczyć usługi opiekuńcze. Bo jak ludzie pozbawieni jakichkolwiek zasad mogą się tym zajmować.

 • 5 lat temu | ocena +27 / -9

  Figa

  Wstyd że mamy tak niudolnych radnych którzy nie mają własnego zdania, są marionetkami burmistrza.

 • 5 lat temu | ocena +28 / -17

  Wyborca

  Nasi radni robią z nas głupków. Będą wybory to się odegramy.

 • 5 lat temu | ocena +22 / -14

  Xyz

  To co się dzieje to jest kpina.

 • 5 lat temu | ocena +28 / -5

  Jarocin

  Pan Armon pięknie mówi a rzeczywistość jest zupełnie inna. Dla jego pracownic zrobienie czegokolwiek to wielki problem bo im papierów się nie chce wypełniać.

 • 5 lat temu | ocena +24 / -3

  Fiasko referendum

  J. Walczakowi by się przydała opieka

 • 5 lat temu | ocena +22 / -21

  Obywatel

  Miejmy nadzieję że ta komisja wykaże się rozsądkiem i uczciwością bo poprzedniej tego zabrakło.

 • 5 lat temu | ocena +39 / -18

  ''obserwator''

  nie masz co robic i perdolkami sie zajmujesz i tyle

 • 5 lat temu | ocena +36 / -22

  ''obserwator''

  do ~`xxxxx.....nie wypowiadaj sie jaka gdzie atmosfera panuje skoro nie wiesz,patrz na siebie komu ty sie podlizujesz

 • 5 lat temu | ocena +21 / -5

  pola

  Z tego można napisać scenariusz do kabarety. Nasi radni są tak nieudolni że ręce opadają.

 • 5 lat temu | ocena +26 / -8

  dociekliwy

  kochani, zastanawiamy się nad łajdactwem prawnym ratusza w realizacji konkursu ofert, a nie czy PCK z Zajdlerem jest lepsze od Seniora z Cieślakiem. Część komentujących dość zręcznie zmienia kierunek dyskusji :-)

 • 5 lat temu | ocena +54 / -30

  Była siostra PCK

  Przynajmniej teraz mamy swoich stałych podopiecznych bez piątkowych niespodzianek.

 • 5 lat temu | ocena +58 / -11

  Rodzina podopiecznego

  Moja mama ma opiekę z Seniora i jesteśmy bardzo zadowoleni.

 • 5 lat temu | ocena +22 / -8

  Sąsiad

  Mój sąsiad ma opiekę z Seniora. Teraz jest już OK ale na początku to był całkowity brak organizacji.

 • 5 lat temu | ocena +33 / -45

  kto za tym stoi

  Firma widmo bez kadry wygrywa konkurs, takie rzeczy w Jarocinie

 • 5 lat temu | ocena +47 / -4

  opiekunka

  Ja pracuję w Seniorze bo nie miałam wyboru jak chciałam mieć pracę, zostałyśmy postawione przed faktem dokonanym. Te przetargi na usługi opiekuńcze to chora sytuacja. Nikt nie ma wyboru do jakiej firmy chce należeć ani opiekunka ani podopieczny. Żyjemy w wolnym kraju i podopieczny i opiekunka powinni mieć wybór czy chce należeć do SENIORA czy do PC... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +76 / -35

  OPIEKUNKA a nie siostra pck

  Szkoda, że nas opiekunek nie pyta się o zdanie a przecież to my miałyśmy najwiecej do stracenia. Prawda jest taka, że u SENIORA dopiero jesteśmy traktowane z szacunkiem, atmosfera jest o dużo lepsza, zarobki również. Niech PCK przestanie wreszcie siać zament i pozwoli nam w spokoju pracować! PCK już dawno nie powinno istniec!!!

 • 5 lat temu | ocena +21 / -15

  jarocinianka 2

  Jeżeli by nie mieli nic do ukrycia to by odpowiedzieli od razu.

 • 5 lat temu | ocena +9 / -4

  Do śmierdziela

  Sam jesteś jak ten bąk šmierdzielu poreferendalny

 • 5 lat temu | ocena +11 / -9

  naiwni wyborcy z gminy JAROCIN

  Kolejny bąk Skazanego za ... Głosujcie na niego i ZJ dalej to zostaniecie w skarpetkach ....

 • 5 lat temu | ocena +29 / -21

  jarocinianka

  Kierownik MGOPS jak by był uczciwy i nie krył przekrętu w tej sprawie to by odpowiedział. Wstyd panie Armon.

 • 5 lat temu | ocena +18 / -5

  osmieszają się tylko! jezeli mieli kiedyś wstyd i honor to pewnie oddali do depozytu

  wygląda na to, ze radny Krakowiak nic nie kuma , tematy go przerastają a strach przed Pawlickim dopełnia reszty. ludzie biorą stanowiska i się ośmieszają, jak widać w Jarocinie robić z siebie wystraszonego głupa to cnota i zaszczyt a nie wstyd.

 • 5 lat temu | ocena +24 / -7

  Xyz j

  Biedna komisja nie wie co robić. Radny jest bezradny. Sprawa jest oczywista panie przewodniczący. Jest przestępstwo muszą być konsekwencje a nie wykręty.

 • 5 lat temu | ocena +29 / -31

  taka jest prawda

  Byli tañsi to wygrali przetarg. Zajdler kompletnie sobie nie radzi z tematem, wiec dobrze ze nie robi tego.

 • 5 lat temu | ocena +27 / -5

  rodzic

  Dwa lata minęły od przekazania publicznych placówek stowarzyszeniom i zaraz ceny za przedszkola w Stokrotce i Jarzębince rosną będą płacić nawet rodzice których dzieci będą 5 godzin -porównajcie opłaty z publicznymi przedszkolami - np.Bajeczka przy czwórce czy przedszkola w Witaszycach i Mieszkowie- i na to pozwolili ci sami radni.

 • 5 lat temu | ocena +12 / -20

  Wyborca

  Najlepiej to być burmistrzem i nic nie robić a jak już to przed wyborami odpowiednio nagłaśniając sprawe odnowić starą bude PKS - u dla fryzjera Toma i wybudować placyk rowerowy na parkingu przy św. Ducha . Dlaczego na parkingu ? Źeby wszyscy widzieli . Zresztą nikt tam i tak nie chodzi . Krytykować to nasi "dzielni referendyści" nauczyli sie od Sc... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +22 / -7

  głupich nie sieją, można ich spotkać np. w ratuszu albo w urzędach

  tacy radni to wstyd dla Jarocina, widać ze jarociniacy nie szanują samych siebie skoro głupszych od siebie wybierają na państwowe posady!!!!!!!!!!!!

 • 5 lat temu | ocena +36 / -6

  Pepe

  Głównymi zasługami burmistrza są kolejne markety w Jarocinie. Na co tyle tych marketów w Jarocinie?

 • 5 lat temu | ocena +28 / -3

  Mieszkaniec

  Nikt nie będzie odbierał burmistrzowi jego zasługi, ale giną one pod jego przekrętami.

 • 5 lat temu | ocena +14 / -33

  Wyborca

  A mnie bardzo cieszą rządy burmistrza Pawlickiego . Niedługo zostanie otwarty łącznik Wrocławska - Bema co znacznie odciąźy zakorkowane miasto . Wybudowane zostaną mieszkania na Siedlemińskiej i nie tylko . Powstanie nowy Amfiteatr . Dužo się dzieje . Powstała by ścieżka rowerowa do Źerkowa oraz łącznik Walcerek - droga na Leszno ale nieudacznicy ... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +21 / -10

  G.P.

  Możnaby zapytać, czy jarociniakom nie jest wstyd , czy pracownikom urzędu nie jest wstyd ? Że też księża nie grzmią z ambon żeby obudzić morale jarociniaków ? Możnaby o to pytać, ale po co , skoro wiadomo jakie jest to miejscowe społeczeństwo... Oby dalej , jak najdalej stąd.

 • 5 lat temu | ocena +33 / -12

  asdf

  Oni sobie kpią ze społeczeństwa. Udają że coś robią. Banda nieudaczników.

 • 5 lat temu | ocena +36 / -12

  xxxx

  Rączka rączkę kryje.

 • 5 lat temu | ocena +34 / -8

  jarocinianka 2

  Za tą grę na zwłokę powinni ich ukarać.

 • 5 lat temu | ocena +41 / -11

  jarocinianka

  Kiedy się w końcu ktoś na poważnie weźmie za przekręty Pawlickiego. Jak długo on będzie wszystkim grał na nosie. Wstyd mi że Jarocin ma takiego burmistrza.

 • 5 lat temu | ocena +33 / -9

  maj 2017

  Panie Krakowiak, radny bezradny nie może być radny.

 • 5 lat temu | ocena +46 / -10

  Wstyd

  Radni z ramienia Ziemi Jarocińskiej pomagają Pawlickiemu w jego dążeniu do jego celu. I wszyscy doskonale wiedzą co się dzieje.

 • 5 lat temu | ocena +46 / -19

  JRS nie jest już sam

  Pawlicki z JRS i p. Jerzego Walczaka robi oszołoma. Dlaczego? Bo pana Jurka za bardzo interesuje uczciwe rządzenie miastem. Jak widać pan Jerzy nie jest już sam. PCK duża instytucja działająca żeby pomagać ludziom również zgłosiła Pawlickiego do RIO, aby go ukarać za jego prymitywne rządzenie..

 • 5 lat temu | ocena +47 / -11

  prawda panie Adamie

  Nawet gdyby wszystkie sądy orzekły winę burmistrza to radni ZJ będą mówić że nic się nie stało

 • 5 lat temu | ocena +56 / -11

  obywatel

  Dodam jeszcze że ten co schował sprawę na ponad miesiąc do szuflady powinien z hukiem z ratusza wylecieć. Tyle w nim profesjonalizmu co wzrostu.

 • 5 lat temu | ocena +50 / -17

  obywatel

  PCK jest kolejną instytucją p JRS która obnaża prawdę o rzadach Pawlickiego. Przy okazji jak na dłoni widzimy kto go wspiera i pomaga zamiatać sprawy pod dywan. Radni z Krakowiakiem na czele czekają na gotowe stanowisko od prawników? Czy oni własnego zdania w tej sprawie nie mają? Gdzie CBA?

 • 5 lat temu | ocena +45 / -9

  dydol

  Radcy prawni UMiG w Jarocinie to niskiej klasy fachowcy - świadczy o tym bilans ich działalności tzw zawodowej na rzecz UMiG....radni z tzw partii Ziemia Jarocińska po raz kolejny się ośmieszyli i pokazali że są jedynie automatami do podnoszenia ręki podczas głosowań....tzw radny Krakowiak zanim coś powie to nie to lepiej ustali z partyjnym przełoż... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +43 / -10

  Wstyd

  Wszystkim którzy podali rękę Pawlickiemu i kręcą z nim lody oberwie się - prędzej czy później. W biznesie nie ma kolegów drodzy radni. Nikt was nie będzie żałował po tym wszystkim.

 • 5 lat temu | ocena +49 / -13

  SZACHmatZJ

  CO PANIE KRAKOWIAK POD ŚCIANĄ BO BOICIE SIĘ PRZYZNAĆ ŻE PAWLICKI I SPÓŁKA NARUSZYLI DYSCYPLINĘ FINANSÓW , NARUSZYLI JĄ WIELOKROTNIE , CZAS NA MĘSKĄ DECYZJE PANIE KRAKOWIAK , INACZEJ BĘDZIE SIĘ PAN TŁUMACZYŁ RZECZNIKOWI DYSCYPLINY ,