Reklama

Strajk w szkołach coraz bliżej. Rodzice poinformowani [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: 3 kwietnia 2019 13:05
Autor:

Strajk w szkołach coraz bliżej. Rodzice poinformowani [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Nauczyciele i pracownicy szkół przygotowują się do strajku. Kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zakończyły się fiaskiem. Teraz strony siadają do „rozmów ostatniej szansy”. Czy dojdzie do porozumienia?

 

 

Pracownicy oświaty old początku domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział strajk generalny. W szkołach - również jarocińskich - lekcje i wszystkie zajęcia mają zostać zawieszone aż do odwołania.

 

[co jarociniacy sądzą na temat żądań podwyżki dla nauczycieli - zobacz TUTAJ]

 

Jarocińskie ZNP w lutym weszły w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Później odbyło się referendum, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracji z publicznych placówek oświatowych podległych gminie Jarocin. Wynik głosowania był w granicach od 53% do ponad 90% za strajkiem.

 

 

Konsekwencją była uchwała, którą podjął jarociński zarząd ZNP o przystąpieniu do strajku. - Wysyłaliśmy pisma z powiadomieniem do dyrektorów szkół - wyjaśniała Hanna Czerniak. Przyznała też, że sytuacja cały czas jest bardzo dynamiczna. Związek czeka cały czas na efekty rozmów na szczeblu rządowym,

 

 

- Mimo to my zdecydowaliśmy się już teraz na podjęcie tej uchwały o strajku, bo obawiamy się, że jeśli rozmowy w Warszawie nie przyniosą rezultatu, to pozostałoby bardzo mało czasu na powiadomienie dyrektorów szkół o strajku - mówi prezes jarocińskiego ZNP. W przypadku dojścia do porozumienia, uchwała o strajku jarocińskiego ZNP zostanie zmieniona.

 

 

W wyniku rozmów na szczeblu rządowym ZNP obniżył swoje żądania do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku. Zaproponował również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%.

 

 

30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

 

Strajk w szkołach ma się rozpocząć w poniedziałek - 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10,11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.

 

 

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak informuje, że spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół publicznych. - Najważniejsze jest zabezpieczenie egzaminów. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał, że tych egzaminów nie jest w stanie przeprowadzić. Każdy walczy o to, ze powołać komisje egzaminacyjne - stwierdza zastępca burmistrza.

 

 

Żeby skompletować składy komisji egzaminacyjnych szefowie placówek będą się posiłkowali nauczycielami z zewnątrz - głównie ze szkół niepublicznych.

 

 

Mogą to zrobić na podstawie rozporządzenia, które w ostatnim czasie wydała minister edukacji, a które mówi, że: „Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów”

 

 

Rozporządzenie zwiększa też liczbę uczniów przypadających na nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego - z 20 do 25 w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

 

 

Co w poniedziałek mają zrobić rodzice - czy posłać swoje dzieci do szkoły, czy nie? - Jeśli dojdzie do strajku, zajęcia w szkołach a także w trzech publicznych przedszkolach - przy Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie, w Mieszkowie i w Witaszycach - zostaną zawieszone - informuje wiceburmistrz Kaźmierczak.

 

 

I dodaje: - Jeśli w szkole jest dwóch, trzech nauczycieli, którzy zadeklarowali, że nie będą strajkować, a szkoła liczy na przykład ośmiuset uczniów, to dyrektor nie jest w stanie zabezpieczyć zajęć.

 

 

[AKTUALIZACJA]

 

Dyrektorzy szkół publicznych gminy Jarocin oraz średnich z powiatu jarocińskiego wczoraj - 3 kwietnia poinformowali wszystkich rodziców drogą elektroniczną - poprzez portal LIBRUS, że od poniedzialku zajęcia w placówkach oświatowych mogą zostać zawieszone.

 

 

- Mamy jeszcze nadzieję, że strona rządowa dojdzie do porozumienia a ZNP, ale gdby tak się nie stało, musieliśmy poinformować rodziców z wyprzedeniem, że od poniedzialku w szkołach lekcje moga zostać zawieszone - stwierdza wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak.  

 

 

Strajk przygotowywany jest w następujących placówkach:

Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie

Zespół Szkół nr 4 w Jarocinie (w tym Przedszkole Publiczne „Bajeczka”)

Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie

Szkoła Podstawowa nr 3 w Jarocinie

Zespół Szkół Mieszków (w tym przedszkole)

Zespół Szkół w Witaszycach (w tym przedszkole)

Szkoła Podstawowa w Golinie

Szkoła Podstawowa w Cielczy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie

Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach

Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Cerekwicy

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (44)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  rodzic

  A w Społecznym na Przemysłowej lekcje są jak w zwykły dzień !!!

 • 2 lata temu | ocena +1 / -0

  Student

  A od 2 września strajkują uczniowie

 • 2 lata temu | ocena +5 / -9

  obiektywny

  Zwykły protest polityczny i tyle w temacie, Broniarz tylko wykorzystał dobrze okazje na korzystny wynik na jesien.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -3

  Żerkowiak

  zacytuję komentarz z innego reportażu. " dostał ktoś kiedyś paragon z korepetycji ". Opodatkować im korepetycje.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -0

  Żerkowiak

  I można tylko trzeba i Dyrektor musi chcieć. https://pleszew.pl/news/strajk... A co zaoferowały szkoły z gminy Jarocin. A przede wszystkim Szkoła w Żerkowie.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -1

  jarock

  https://dorzeczy.pl/kraj/98996/men-informuje-o-prawach-rodzicow-podczas-strajku-szkoly-nie-moga-odwolac-zajec.html

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  jacekpl

  Od poniedziału maraton z Kinem z Azjii . Uczniom i uczenicom szkół zaleca się poznanie edukaczjne i rozrywkowe dorobku kinematografii dalekiego wschodu . Splash, Splash Love (SP) https://www.youtube.com/watch?... High School: Love On https://www.youtube.com/watch?... Lord of the Drama https://youtu.be/2M8L4Mdw40c... dramy z tłum pl w www

 • 2 lata temu | ocena +0 / -3

  WOŻNY

  Do robot !!czyli do strajku !!!!!!

 • 2 lata temu | ocena +11 / -7

  wrrr

  Kiedy rolnicy strajkowali blokując drogi,społeczeństwo było oburzone, że wsiowe chłopki strajkują kosztem innych .A tu polska inteligencja szantażuje rząd i i będzie strajkować kosztem dzieci. A co one niby zawiniły ? Dlaczego nie strajkują w normalne dni tylko koniecznie w okresie przed egzaminami ? To tak z troski o ich przyszłość ? nie wydaje mi się......Niech strajkują nawet miesiąc ale nie największym kosztem dzieci ! Takim zachowaniem uczą swoich uczniów ,że cel uświęca środki : "takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie ".Przykład zawsze idzie z góry!!!!!

 • 2 lata temu | ocena +17 / -14

  Niech mają

  Wszyscy którzy tu wypowiadają się przeciwko podwyżkom dla nauczycieli są zwykłymi zawistnikami. Po prostu zazdrość was zżera, że ktoś może więcej zarobić.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -8

  Ddq

  Rozumiem,że w czasie strajku będą mieli wstrzymane wypłaty . Skoro strajkują bo zarabiają mała pracując tyle godzin. To rozumiem,że skoro kosztem dzieci robią strajk a co za tym idzie nie pracują to rozumiem ,że wypłaty mają wstrzymane .

 • 2 lata temu | ocena +19 / -6

  ddc

  Nauczyciele macie rację. 1800 -2000 zł na rękę to nie jest wypłata, to jest żenada. Ludzie pracują za takie grosze. Totalne upodlenie.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  jacekpl

  Dla poprawy nastroju i oczekiwania na postępy Dorosłych ,gdzie wiele problemów nie mogą rozwiązać gdzie wykształcenie powinno dawać szybkie i mądre decyzje w kierunku szybkiego rozwiązywania problemu . Uczniom i uczenicom szkół zaleca się poznanie edukaczjne i rozrywkowe dorobku kinematografii dalekiego wschodu . Splash, Splash Love (SP) https://www.youtube.com/watch?v=iCr_G9JkB6c High School: Love On https://www.youtube.com/watch?v=S-nFHwvSOBg Lord of the Drama https://youtu.be/2M8L4Mdw40c dramy z tłum pl w www

 • 2 lata temu | ocena +11 / -13

  Oferta...

  Szkoły powinny w wakacje zapewniać dzieciom i młodzieży ogromną ofertę spędzania wolnego czasu. Oczywiście bezpłatnie

 • 2 lata temu | ocena +9 / -19

  ube43

  Drodzy rodzice uczniów czy też przedszkolaków, po tym strajku macie proste rozwiązanie udać się do burmistrza i prosić go o zmianę szkoły na NIEPUBLICZNE i macie święty spokój, jeśli macie czas przyjedzcie do Wilkowyii to zobaczycie jak super wygląda szkoła prowadzona przez stowarzyszenie! I NIE MA STRAJKU proste

 • 2 lata temu | ocena +9 / -2

  xanax

  Nauczyciele zarabiają mało. Ale nie jest mi ich wcale szkoda z tego powodu i nie żałuję wogóle nauczycieli z kotlińskiej szkoły. Całe życie ci sami nauczyciele zero rotacji... mają spokojne głowy to też nie wymieniliście ich jako strajkujących. A jak widzę młodych nauczycieli, że chcą więcej to wydaje mi się że rozumu nie mieli. Trzeba się było zastanowić jak wybierali sobie zawód. Mam 30 lat i kształcąc się w danym kierunku miałem świadomość ile może zarobić taki nauczyciel. Praca nie jest dla idei nie oszukujmy się że to misja. Praca to pieniądze żeby iść do sklepu wziąść duży wózek w lidlu i nie patrzeć na cenę, żeby móc jechać na wakacje w ciepłe kraje czy żeby kupić pralkę bez rat w sklepie. Dlatego nie jestem nauczycielem. Nie pozdrawiam.

 • 2 lata temu | ocena +14 / -25

  Wit

  Jeśli moja córka nie zdąży poprawić ocen to składam pozew przeciwko szkole, która uniemożliwiła poprawę oceny i wprowadziła dodatkowy stres dla mojego dziecka. Mało tego będę namawiał wszystkich rodziców w podobnej sytuacji do pozwu zbiorowego.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -6

  Przedszkole

  A co z zajęciami w Przedszkolu Bajeczka?Do dziś rodzice nie dostali żadnej informacji. Prosze redakcje o interwencję.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -10

  jarock

  Dość "Karcie Nauczyciela " ! Konkretne pytanie - skoro nauczyciele maja płacone z "góry" ( sic !) to za czas strajku będą musieli zwrócić "nieprzepracowane " godziny ???

 • 2 lata temu | ocena +8 / -2

  :)

  Strajk się odbędzie. Każdy rodzic, ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymał informację na dzienniku elektronicznym, że 8 kwietnia będzie dniem wolnym od zajęć edukacyjnych, co z egzaminami nadal nie wiadomo

 • 2 lata temu | ocena +19 / -18

  jarock

  Nauczyciele ! Branie dzieci jako zakładników degraduje Wasz zawód ...

 • 2 lata temu | ocena +4 / -6

  Obywatelchoregopanstwa

  Szanowna redakcjo nie macie dość natężenia i wywoływania hejty? Nie można zrozumieć tego czy owego środowiska w dążeniu do godnego wynagrodzenia. Wystarczy poczytać poprzednie komentarze.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -5

  halo halo rozmowa kontrolowana rozmowa kontrolowana

  heniu malina pamietasz waniejący wanir ohp pleszew ? przetarg 200 000 i 30 000 od kaczmarka ze śremu dla ciebie ? heniuś szymczok