Reklama

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie biskupa kaliskiego [SONDA]

Opublikowano:
Autor:

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie biskupa kaliskiego [SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Decyzja to efekt filmu "Zabawa w chowanego" zrealizowanego przez braci Sekielskich. Zostały w nim przedstawione historie trzech mężczyzn, którzy jako dzieci byli molestowani przez księdza Arkadiusza H. Kapłan nie poniósł nigdy odpowiedzialności za swoje czyny, mimo że do biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w 2016 roku zgłosili się rodzice jednej z ofiar.

 

 

Komunikat w sprawie księdza biskupa Edwarda Janiaka został zamieszczony tylko na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej. Czytamy w nim:

W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

 

Ksiądz Arkadiusz H. przez osiem lat był proboszczem parafii w Lubini Małej (gmina Żerków). Nie wiadomo, czy w tym czasie dopuścił się molestwania seksualnego. Sprawy opowiedziane w filmie dotyczą zdarzeń z początków kapłaństwa i posługi w Sycowie i Pleszewie. W toku dochodzenia prokuratura ujawniła kolejne sześć przypadków.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE