Reklama

Starosta Lidia Czechak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak na niedostępnej porodówce w Jarocinie. O sprawie mówi cała Polska [AK

Opublikowano: pt, 8 sty 2021 11:12
Autor:

Starosta Lidia Czechak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak na niedostępnej porodówce w Jarocinie. O sprawie mówi cała Polska [AK - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Starosta Lidia Czechak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak na zamkniętej dla osób z zewnątrz porodówce w jarocińskim szpitalu. Wizyta władz powiatu w szpitalu i dokumentujące ją zdjęcia wywołały oburzenie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. O sprawie od kilku dni dyskutuje cała Polska. 

 

Sytuację krytykują zwłaszcza rodzice, którzy z powodu obostrzeń wywołanych pandemią, nie mogli uczestniczyć w porodach rodzinnych. Jak całą sprawę tłumaczą władze powiatu i szefostwo Szpitala Powiatowego w Jarocinie?

 

Zaczęło się od noworocznego wpisu Lidii Czechak (PiS) w mediach społecznościowych. Wcześniej informacja ze zdjęciami, na których odnotowano wizytę władz powiatu na oddziale ginekologiczno-położniczym ukazała się na profilu Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Najpierw usuwano niepochlebne komentarze pod informacją, ostatecznie cały profil szpitala zniknął z Facebooka.  

 

"Pierwsze dzieci urodzone 1 stycznia 2021 r, w naszym jarocińskim szpitalu. Chłopczyk i dziewczynka piękni, zdrowi, sama radość i nadzieja na Nowy Rok. Dzielnym mamom złożyłam wspólnie z panią wicestarostą gratulacje i życzenia a dzieciom podarowaliśmy w imieniu powiatu drobne prezenty

Niech w tym nowym roku rodzi nam się jak najwięcej dzieci na naszym pięknym nowoczesnych oddziale ginekologiczno-położniczym.

Serdeczne gratulacje" - napisała starosta na swoim profilu na FB. 

  

Szpital w Jarocinie. Oddział dziecięcy zamknięty do odwołania

 

Starosta Lidia Czechak i i jej zastępczyni krytykowane za odwiedziny na niedostępnej dla innych porodówce

Osoby śledzące aktywność starosty w mediach społecznościowych włączały się spontanicznie do gratulacji. W pewnym momencie pojawiła się jednak krytyka. 

 

"Lidka, w czym osoby posiadające władze w Jarocinie są lepsze, że mogą wchodzić na oddziały? Co macie Wy, czego nie ma w przysłowiowy Kowalski żeby pożegnać bliska umierająca osobę? W czym mama/tata są gorsi, których dziecko leży samo na oddziale i nie może zasnąć przytulone do rodzica? Czy w obecnej sytuacji aż tak ważne były osobiste gratulacje? Skoro od prawie roku dla całej Polski sa takie zaostrzenia, to gdzie jest tutaj logika Waszej odpowiedzialności?" - napisała Patrycja. 

 

Starosta próbowała początkowo tłumaczyć, że szpital jest instytucję powiatową, a wizyta jej i zastępcy są częścią ich codziennej pracy. Faktem jest, że również w poprzednich latach władze powiaty odwiedzały dzieci, które przyszły na świat jako pierwsze w danym roku. W przeszłości podobne gratulacje składał między innymi burmistrz Jarocina. Wówczas jednak - jak przytomnie zauważono - nie było obostrzeń związanych z epidemią Sars-Cov-2. Teraz nawet najbliżsi nie mogą wejść na odział, a władze szpitala zawiesiły porody rodzinne. 

 

Prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie tak komentuje wizytę starosty Lidii Czechak na oddziale noworodkowym:

 

W jarocińskim szpitalu przyszedł na świat bardzo ważny Aleksander - jak wyglądała wizyta Lidii Czechak i Katarzyny Szymkowiak w ubiegłym roku

 

 

- Tradycyjne, jak każdego roku pani starosta i wicestarosta wręczają podarki dla dzieci, które jako pierwsze rodzą się w nowym roku w naszym szpitalu. Zdaję sobie sprawę, że w tym roku sytuacja jest wyjątkowa, dlatego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w tych warunkach mogły wejść na oddział - mówi Henryk Szymczak.

 

Zdaniem szefa lecznicy, mogły i tak to uzasadnia:

 

- Z pozycji nadzoru właścicielskiego nad szpitalem mają takie prawo. Z resztą nie pierwszy raz przybywały na terenie szpitala. Jeśli chodzi o stronę epidemiologiczną, obie panie miały wykonane badania, które wykazały obecność u nich przeciwciał, co oznacza, że nie stanowiły zagrożenia - tłumaczy Henryk Szymczak.

 

 

Szef szpitala wyjaśnia także, dlaczego w porodach nie mogły od jakiegoś czasu uczestniczyć osoby towarzyszące rodzącym. Twierdzi, że było to podyktowane troską o nierozprzestrzenianie się wirusa.

 

W momencie, kiedy ogniska koronawirusa pojawiły się w naszym szpitalu, zdecydowaliśmy, że zawiesimy porody rodzinne. Teraz sytuacja się na tyle uspokoiła, że od 18 stycznia te porody będą się znowu mogły odbywać. Warunkiem będzie oczywiście ujemny wynik testu u osoby towarzyszącej - informuje Henryk Szymczak.

 

 

Informacja o tym, że bezwględny zakaz odwiedzin nie dotyczy wszystkich i że są osoby, które są ponad nim, stała się przedmiotem zainteresowania mediów ogólnopolskich. 

 

Najpierw o sytuacji na jarocińskie porodówce pisano w mediach społecznościowych. Dzisiaj sprawą zajął się między innymi Polsat News i Radio RMF i Radio ZET. Władze powiatu w tym kontekście opisują też duże portale miedzy innymi wp.pl i pikio.pl, a także satyryczny wykop.pl. Tekst na ten temat można znaleźć w publikacjach gazetowych m.in. w dodatku "Gazety Wyborczej" i w "Do rzeczy" i we "Wprost", jak również na portalach typowo skierowanych do rodziców m.in. portalparentingowy.pl czy mamaDu.pl. W tym ostatnim można przeczytać m.in. o tym, że inicjatywa rodziców Rodzimy Razem potępiła jarociński szpital za taki PR i łamanie praw kobiet.

 

 

 

Zwróciliśmy się także do starosty o oficjalny komentarz do zaistniałej sytuacji. Cały czas czekamy na odpowiedź Lidii Czechak.

Wcześniej po burzy w mediach społecznościowych starosta napisała między innymi:

 

 

„Przeprosiłam osoby, które źle zrozumiały nasze intencje."

 

 

 

[AKTUALIZACJA, niedziela - 10 stycznia, godz. 18.00]

 

OŚWIADCZENIE starosty Lidii Czechak i wicestarosty Katarzyny Szymkowiak

2 stycznia, podobnie jak w minionych latach, odwiedziłyśmy mamę pierwszego dziecka urodzonego w nowym roku w szpitalu, którego właścicielem jest powiat jarociński. Zarówno w szpitalu, jak i w innych jednostkach powiatowych zajmujących się świadczeniem opieki nad mieszkańcami powiatu, chociażby w domu pomocy społecznej, bywamy regularnie. W ostatnich miesiącach, ze względu na pandemię koronawirusa, bywały tygodnie, kiedy wymagana była tam nasza codzienna (od poniedziałku do niedzieli), a nawet całodobowa obecność. Z chorobą wywołaną koronawirusem zmagały się bowiem osoby ze ścisłego kierownictwa zarówno szpitala, jak i DPS-u, a w tym samym czasie także ich najbliżsi współpracownicy. W takich nadzwyczajnych sytuacjach wymagane jest również nadzwyczajne zaangażowanie wszystkich osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie placówek zdrowia czy pomocy społecznej, także odpowiedzialnego za szpital zarządu powiatu.

Obie przeszłyśmy już zarażenie koronawirusem i jesteśmy ozdrowieńcami. Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie na obecność przeciwciał w naszych organizmach. Nie możemy nikogo zarazić. Mimo to, będąc 2 stycznia w szpitalu na oddziale położniczym dochowałyśmy wszelkich zasad ostrożności. Przebywałyśmy w jednorazowych ubraniach, po dezynfekcji rąk i z założonymi maseczkami. Odwiedzając na chwilę mamę i pierwsze urodzone w 2021 roku dziecko, uczyniłyśmy to za jej zgodą. Także wykonanie i opublikowanie zdjęcia zostało dokonane za zgodą mamy dziecka.

Będąc 2 stycznia w szpitalu, jak miało to miejsce dziesiątki razy w ostatnich miesiącach, ale dzieląc się tym razem radosną nowiną o narodzinach pierwszego dziecka narodzonego w 2021 roku, nie sądziłyśmy, że może to być wykorzystane do przeprowadzenia niespotykanej dotąd dla nas bezpardonowej negatywnej kampanii medialnej. Zdecydowana większość mediów nie weryfikowała nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w często anonimowych komentarzach, ale je dalej rozpowszechniały. Z tego, co nam wiadomo, żaden z dziennikarzy, który powtórzył jedynie wcześniej sformułowane pod naszym adresem nieuprawnione bądź fałszywe zarzuty, nawet nie próbował kontaktować się z mamą dziecka, którą odwiedziłyśmy. Natomiast ktoś, kto zainicjował i prowadził całą akcję i komu bardzo zależało na wyrządzeniu wizerunkowych szkód nie tylko nam, ale i jarocińskiemu szpitalowi, posługiwał się aż 26 fałszywymi kontami na Facebooku. Nie mieliśmy więc do czynienia ze spontaniczną reakcją osób oburzonych naszą działalnością.

Nie był to pierwszy w okresie pandemii atak medialny na jarociński szpital i zarząd powiatu. Podobna sytuacja miała miejsce w marcu, kiedy osoby związane z konkretnym jarocińskim środowiskiem politycznym publicznie formułowały zarzuty pod naszym adresem, dyskredytując także działalność kierownictwa szpitala. Na lokalnych forach internetowych publikowane są wciąż te same anonimowe wpisy zawierające nieprawdziwe informacje na temat szpitala, krytykę poczynań zarządu szpitala i powiatu, a w mediach społecznościowych pojawiają się utrzymane w podobnym tonie komentarze dokonywane z fałszywych kont.

Przyjmujemy, że każdy ma prawo do własnej wrażliwości, własnych odczuć i ocen dokonywanych na podstawie otrzymywanych informacji, również tych nieprawdziwych. Zatem ze zrozumieniem przyjmujemy, że ktoś mógł poczuć się poszkodowany, albo zgorszony, uznając, że 2 stycznia wykorzystałyśmy sprawowane funkcje do pobytu w szpitalu. Te osoby przepraszamy za nasze zachowanie, jednocześnie zapewniając, że absolutnie nie było naszą intencją nadużywanie prawa do wizyty w szpitalu, która była jedną z wielu, jakie odbywamy w każdym miesiącu w ramach naszej pracy.

 

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (54)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Art

  Zaczęła się kontrola w śremskim szpitalu...

 • 9 miesięcy temu | ocena +12 / -5

  Prawo i Sprawidliwość

  Natychmiast PiS jako partia praworządna powinna odwołać takie osoby z władzy, bo inaczej te kule u nogi utopią PiS na AMEN !

 • 9 miesięcy temu | ocena +10 / -0

  jarock

  Info dla czytelników tego portalu : https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/potraktowalismy-rade-jako-personel-ciag-dalszy-sprawy-szczepien-w-sremskim-szpitalu

 • 9 miesięcy temu | ocena +18 / -5

  ???

  a może pani sttarościna Czechak wreszcie publicznie powie na jakiej uczeli obroniła doktorat i co było tematem pracy wszak tyle na ten temat niedawno gazeta wychwalala, chyba na rocznicę kiedy p. Czechak usiadła na stołku starosty

 • 9 miesięcy temu | ocena +16 / -0

  o tej sytuacji wiele ważnych portali o zasięgu ogólnopolskim pisze prawie od tygodnia, jarociniacy na fejsie piszą prawie od tygodnia , linkują do artykułów i wypowiedzi polityków na ten temat, które ukazują się prawie od tygodnia, a jarocińska dopiero dz

  śpicie tam ? Ktoś was traktuje jeszcze jako źródło szybkiej i pewniej informacji , czy już tylko jako kronikę wydarzeń historycznych lub przemilczanych ? Hę ?

 • 9 miesięcy temu | ocena +8 / -9

  q cyp

  ciekawe co o całym zajściu-wejściu myślą Panie Mamy...? Być może nie miały nic przeciwko, by przedstawicielki władzy odwiedziły/nawiedziły tudzież przywitały ich Dzieci... bo w końcu i podarki były, i foty były...

 • 9 miesięcy temu | ocena +29 / -1

  kat

  A wice starosta szczepiona na Covid 19- dlaczego poza kolejnością? Do tego w Śremie? Jest medykiem?

 • 9 miesięcy temu | ocena +15 / -2

  Rozdajemy karty

  Toniecie! Czas pokazać co się w powiecie kryje!

 • 9 miesięcy temu | ocena +36 / -1

  Mela

  Drogie Panie lepiej zajmijcie się działalnością szpitala, a nie paradowaniem. Oddział dziecięcy zamknięty do odwołania. Dokąd teraz z dziećmi? To nie jest dopuszczalne, aby ponad 70tys. powiat pozostał bez oddziału dla dzieci.

 • 9 miesięcy temu | ocena +9 / -4

  covid

  Chciałbym się wypowiedzieć - ale musiałbym wpierw uczciwie przyznać że przestrzegam wszystkich obostrzeń jak przedmówcy żecz jasna.

 • 9 miesięcy temu | ocena +18 / -2

  P i $ = Pycha i $zmal Po$ady i $tołki

  a tymczasem jako 1 z 9 kandydatów córka kowidowego KRAWCA "wygrała' konkurs w Agencji Restrukturyzacj I Modernizacji Rolnictwa "Informacja o wynikach naboru na ogłoszenie nr ref.: OR15/BP278/22/18 Lista kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze nr ref.: OR15/BP278/22/18 "

 • 9 miesięcy temu | ocena +26 / -2

  mieszkaniec powiatu jarocińskiego

  Starościny mają przeciwciała a zaszczepiła się jedna z nich poza kolejnością. Co za buta władzy i rozpychanie się poza kolejnością. Powinny podać się do dymisji, albo władze ich partii powinny je odwołać ze stanowiska natychmiast bo przynoszą im wstyd.

 • 9 miesięcy temu | ocena +29 / -2

  pja

  Panie wstyd, jeszcze raz wstyd. Funkcja starosty i wice starosty to nie jest lans. To jest ogrom odpowiedzialnej pracy. Jeszcze raz to nie jest lans.

 • 9 miesięcy temu | ocena +21 / -2

  :)

  https://gloswielkopolski.pl/kiedy-premier-powola-nowego-wojewode-wielkopolskiego-w-gre-maja-wchodzic-trzy-nazwiska/ar/c1-15374312 Nie na darmo się podlizywała premierowi i prezydentowi bo teraz jest jedną z wymienianych na nowego wojewodę wielkopolskiego. Masakra

 • 9 miesięcy temu | ocena +29 / -2

  Maks G.

  Pani Starosta lansuje się na FB ale jakoś nie widzę że chwali się nowym chodnikiem wybudowanym na Tumidaju. Czyżby się wstydziła, że po 2 latach urzędowania jedną z decyzji był nowy szeroki chodnik pod jej domem?

 • 9 miesięcy temu | ocena +38 / -3

  Malina przedzawałowa

  Czyli według prezesa starościna może robić w szpitalu co chce bo reprezentuje organ właścicielski, może wejść na odział i zabrać sobie co z niego chce, albo wejść na salę operacyjną i kogoś odłączyć od aparatury, bo w końcu ona "płaci"? to jakaś paranoja, kto go powołał na prezesa?

 • 9 miesięcy temu | ocena +33 / -4

  Beka z Wieloryba

  Dla lansu zrobi wszystko, nawet narazi zdrowie noworodka

 • 9 miesięcy temu | ocena +35 / -6

  Michu

  No Lidka w końcu jesteś sławna, tak jak o tym zawsze marzyłaś, co prawda na lepszy powód do sławy nie zasłużyłaś bo i tak nic w życiu nie osiągnęłaś poza byciem w partii

 • 9 miesięcy temu | ocena +18 / -4

  Obserwator.

  Mmm, pomyślały - że jeżeli tam do góry bezkarność obowiazuje wszystkich z PiSu, to i tutaj to zadziała. No niestety, jesteście jak widać "za małe" a przecież w PiSie nie ma równych i równiejszych. To jak to jest? Za peło było lepiej? Czy w ogóle władza nas r***a tak jak zawsze? Nie zebym sie cieszył, ze jej kariera legnie w gruzach, ale LOGICZNE MYŚLENIE nie boli, było wiadomo że to kogoś uszczypnie i będzie z tego gnój. A teraz po ptokach i żadne posty na FB Pani Lidii o hejterach juz nic nie pomogą.

 • 9 miesięcy temu | ocena +27 / -3

  RMF-FM

  Przed chwilą o naszych gwiazdach nawet mówili w RMF-FM. Nie ważne jak mówią, byleby mówili ;/ Szkoda tylko, że mieszkańcy czują się zażenowani tak złym PRem na temat powiatu jarocińskiego. Demotywatory czas start :)

 • 9 miesięcy temu | ocena +16 / -3

  gminnik

  Władza może i wymaga. A jak komu nie domaaaaga, niech zabiera się i zmiata, jeśli nie chce wąchać bata. (Szelmostwa lisa Witalisa).