Reklama

Reklama

Praca na kwarantannie. Co i kiedy nam przysługuje?

Opublikowano: czw, 29 paź 2020 08:18
Autor:

Praca na kwarantannie. Co i kiedy nam przysługuje?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem oznacza, że wielu z nas przebywa na przymusowej kwarantannie. Jedni z powodu zarażenia, a inni kontaktu z osobą zarażoną. Odosobnienie nie oznacza, że nie możemy pracować zdalnie. Jak wtedy traktuje ZUS, co nam się należy i pod jakimi warunkami?

 

W związku z coraz częściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w tej sprawie specjalny komunikat.

 

Odnosi się on między innymi do osób, które mają koronawirusa, źle się w związku z tym czują i nie mogą pracować. Co wtedy? W komunikacie ZUS-u czytamy:

 

[czy musimy wypełniać ankietę przed przeyjeciem do szpitala lub badaniem - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

„Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą obowiązkową kwarantannę, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. (…) Do wypłaty świadczeń z tego tytułu nie jest zatem potrzebne zwolnienie lekarskie.”

 

Są jednak osoby, które przebywają na kwarantannie, ponieważ miały kontakt z osobą zarażona, ale same są zdrowe, dobrze się czują i mogą pracować zdalnie.

 

To oznacza, że nie należy im się zasiłek chorobowy. Ale przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę.

 

„W ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października (ustawa w toku prac legislacyjnych) zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny” - napisano w komunikacie.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.