Reklama

Pożary traw. Ogień rozprzestrzenia się bardzo gwałtownie. Żywioł niesie śmierć

Opublikowano: 30 marca 2021 05:55
Autor: | Zdjęcie: Adam Majewski

Pożary traw. Ogień rozprzestrzenia się bardzo gwałtownie. Żywioł niesie śmierć  - Zdjęcie główne

Marzec i kwiecień to miesiące, w których wybucha najwięcej pożarów traw i nieużytków. | foto Adam Majewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marzec i kwiecień to miesiące, w których wybucha najwięcej pożarów traw i nieużytków.

Reklama

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Część z nas postrzega je jako niegroźne zdarzenia. Nic bardziej mylnego. Strażacy podkreślają, że  prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozchodzeniu się ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.


Kilka dni temu o sytuacji z powiatu ostrowskiego mówiła cała Polska. 69-letek rzucił niedopałek papierosa na ziemię. Od niego zaczęła palić się trawa. Kiedy płomienie niebezpiecznie zbliżyły się do lasu i zabudowań. Mężczyzna zaczął gasić ogień za pomocą łopaty. Płomienie zajęły jego spodnie i buty, a ogień otoczył go z każdej strony. Wtedy mężczyzna najprawdopodobniej upadł. Znaleźli go strażacy, którzy przyjechali gasić pożar. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

       
Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy wiele osób wypala wyschniętą roślinność. Ruszyła akcja „STOP pożarom traw”  - wspólna kampania Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lasów Państwowych.


 - Corocznie najwięcej pożarów traw i nieużytków rolnych odnotowuje się w marcu i kwietniu. Dzieje się tak, ponieważ obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, szczególnie w połączeniu z ludzką nieodpowiedzialnością, wynikającą zarówno z bezmyślności, jak i celowego działania  - mówi mł. kpt. Mariusz Banaszak, oficer prasowy PSP w Jarocinie.

 


Na to, że problem jest istotny wskazują statystyki. Z wieloletnich obserwacji wynika, że co trzeci pożar w Polsce dotyczy traw na łąkach i nieużytkach rolnych, a za zdecydowaną większość z nich odpowiedzialny jest człowiek.


Jak wyglądała sytuacja na terenie powiatu jarocińskiego?


W ostatnich 3 latach: odnotowano 109 pożarów traw i nieużytków rolnych, co stanowiło 21% wszystkich pożarów. W 90 przypadkach jako przypuszczalną przyczynę uznano nieostrożność osób dorosłych.


Wypalaniu traw mówimy NIE, ponieważ:


 - degraduje glebę,
 - stanowi poważne zagrożenie dla osoby wypalającej, ekosystemu, lasów i zabudowań,
 - angażuje znaczne siły w proces opanowania pożaru,
 - powoduje uwalnianie do środowiska trujących toksyn.


Należy pamiętać, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowiska i szuwarów jest zabronione. Grozi za nie grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a w szczególnych sytuacjach nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Za wypalanie traw grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  Otco

  Kto jest za to odpowiedzialny? Oczywiście rolnicy. Wszystko zniszczą dla zysku. Hieny.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  hoax

  barbarzyński proceder :(