Reklama

Powiatowi radni obniżą sobie diety… o dwa złote [AKTUALIZACJE]

Opublikowano:
Autor:

Powiatowi radni obniżą sobie diety… o dwa złote [AKTUALIZACJE] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dziś o godz. 14.30 w jarocińskim ratuszu odbędzie się IV sesja Rady Powiatu Jarocińskiego.

Podczas obrad przedstawione zostaną sprawozdania m.in. z działalności stałych komisji rady oraz z działalności Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Będzie też mowa o zwalczeniu uzależnień wśród młodzieży oraz o funkcjonowaniu systemu dopłat dla rolników.

Jedenasty punkt porządku obrad brzmi: „Rozpatrzenie projektu uchwały Rady Powiatu Jarocińskiego w sprawie ustalenia wysokości diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnych”. Kwoty zryczałtowanych diet mają zostać zmniejszone w stosunku do 2014 roku – dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady oraz dla przewodniczących stałych komisji i nieetatowych członków Zarządu Powiatu o 2 złote, dla wiceprzewodniczących stałych komisji o 5 złotych, a dla radnych będących członkami dwóch i więcej komisji o 9,60 złotych. Karol Matuszak tłumaczy, że diety co roku wzrastały, a teraz zostały zamrożone. - Nic się przy dietach nie robiło, a one rosły. Zatrzymaliśmy to - mówi przewodniczący rady. Tłumaczy, że w obniżki są więc wyższe, gdy rozpatruje się je w odniesieniu do roku 2015, a nie 2014 i w ciągu całej kadencji pozwolą zaoszczędzić 83 tys. zł.

W programie nie ma mowy o składaniu ślubowania, więc prawdopodobnie na sesji znów nie pojawi się były burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski.

 

[AKTUALIZACJA - godz. 14.38]

Otwarcie obrad Rady Powiatowej w Jarocinie. Przewodniczący i Zarząd Powiatu wnoszą o rozszerzenie porządku obrad.  W sesji uczestniczy 15 radnych. Nie ma mi.in. Stanisława Martuzalskiego.

[14.42]

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu składa starosta jarociński Bartosz Walczak.

[14.50]

Bartosz Walczak odczytuje sprawozdanie ze swojej działalności. Wymienia m.in. wizytę w Turcji, którą odbył razem z burmistrzem Jarocina Adamem Pawlickim.

Na sesji zjawia się radny Jan Szczerbań.

Walczak informuje o podpisaniu listu intencyjnego ze starostą Środy Wielkopolskiej w sprawie połączenia obu szpitali - jarocińskiego i średzkiego. Szarzej pisze o tym "Gazeta Jarocińska". Radni nie mają pytań do starosty.

[15.00]

Starosta Bartosz Walczak składa kolejne sprawozdanie - tym razem z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

[15.06]

Przewodniczący rady Karol Matuszak decyduje, by nie odczytywać sprawozdań przewodniczących komisji, gdyż radni mogli się z nimi zapoznać wcześniej.

[15.09]

Nie są odczytywane także informacje o działalności ZSO w Jarocinie oraz o działaniach podejmowanych w zakresie zwalczania uzależnień wśród młodzieży. Nie jest odczytywana informacja o systemie dopłat dla rolników. Także tu radni mogli zapoznać się z nimi wcześniej.

[15.10]

Projekt uchwały w sprawie poszerzenia składu Komisji Rewizyjnej z 5 do 6 członków "z uwagi na dużą ilość pracy komisji". Radni przyjmują uchwałę jednogłośnie.

Karol Matuszak proponuje na dodatkowego członka komisji radnego Przemysława Franczaka. Kandydatura przechodzi przy jednym głosie wstrzymującym.

[15.14]

Za chwilę radni przyjmą plany pracy stałych komisji na 2015 rok.

Plany przechodzą jednogłośnie.

[15.15]

Przewodniczący ogłasza półgodzinną przerwę, w czasie której mają się zebrać członkowie komisji budżetu oraz komisji rewizyjnej.

Przemysław Franczak zostaje zastępcą przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

[15.46]

Koniec przerwy, przewodniczący rady wznawia obrady.

Kolejny punkt sesji w sprawie powołania Komisji Doraźnej. - Chcemy zmienić statut Rady Powiatu Jarocińskiego. Jesteśmy zdeterminowani. (...) Jeśli doprowadzimy do tego, to rada funkcjonująca na bazie nowego statutu będzie działała sprawniej - mówi Karol Matuszak. - Nie mogę powiedzieć, czy nowy statut spowoduje obniżenie kosztów - dodaje.

W skład Komisji Doraźnej wchodzą przewodniczący stałych komisji rady, Mirosław Drzazga oraz radny Karol Matuszak, przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego.

[15.52]

Radni jednogłośnie przyjmują uchwałę o utworzeniu Komisji Doraźnej, która ma zająć się zmianami w statucie. 

[15.53]

Czas na uchwałę o zmianie wysokości diet radnych. - Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że obniżamy diety - mówi Matuszak. - Zaoszczędzimy na funkcjonowaniu rady przeszło 80 tys. zł - dodaje.

Uchwała przyjęta jednogłośnie. - Nie przypominam sobie, by ktoś wcześniej obniżył diety - mówi przewodniczący rady. Pozostali radni nie dyskutują.

[15.57]

Kolejny punkt dotyczy rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie przyjęcia rocznego Programu Współpracy Powiatu Jarocińskiego z organizacjami pozarządowymi. Projekt przyjęty jednogłośnie.

[15.59]

Wicestarosta Mikołaj Szymczak mówi o uchwale w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie pomocy finansowej Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Chodzi o skrzyżowanie w Suchej - jego przebudowę i zamontowanie sygnalizacji świetlenej.

- Statystycznie w ciągu 10 lat jest 0,7 nieboszczyka na rok, więc to jest bardzo niebezpieczne skrzyżowanie - mówi Mikołaj Szymczak. Powiat ma wyłożyć 20% kosztów, czyli 75 tys. zł.

Uchwała przyjęta jednogłośnie.

[16.06]

Dziewiętnasty punkt sesji dotyczy zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Jarocińskiego. Zmiany przyjęto przy jednym głosie wstrzymującym.

[16.08]

Kolejna uchwała dotyczy zmian w budżecie powiatu na 2015 rok. 

[16.12]

Wstrzymał się jedynie Walenty Kwaśniewski.

[16.13]

Przewodniczący rady prosi o zreferowanie interpelacji, którą złozył Leszek Bajda. Domaga się w niej naprawy ul. Parowozownia w Jarocinie.

Radny Sławomir Wąsiewski pyta o "gospodarowanie zasobem geodezyjnym". - W mediach coraz częściej pokazuje się informacja, z której wynika, że za korzystanie z zasobów geodezyjnych nie powinno się pobierać żadnych opłat - mówi. - Czy ktokolwiek wystąpił u nas o zwrot środków czy w ogóle nie ma tego problemy? - zadaje pytanie radny.

Krzystof Sobczak ze starostwa tłumaczy, że taki problem się pojawił, ale nie w Jarocinie. - Żaden wniosek do sądu nie został skierowany o zwrot opłat - mówi.

[16.19]

Radny Jan Szczerbań pyta o łowiectwo. - Jak to się dzieje, że nastąpił znaczny ubytek koziołków? - pyta. - Kto sprawdza plany łowiectwa? - docieka. Leszek Bajda mówi, że w sprawie działalności kół łowiecki będzie spotkanie komisji rolnictwa.

[16.20]

Radny Jan Szczerbań domaga się monitoringu na izbie przyjęć jarocińskiego szpitala. Tłumaczy, że przychodzą do niego pacjenci i skarżą się m.in. na czas oczekiwania na pomoc. Podaje przykłady, gdy pacjenci czekali za długo. - I jest odpływ (pacjentów - przyp. red.) do innych szpitali, przez co tracimy pieniądze.

[16.33]

Koniec dzisiejszej sesji. Kolejna - 26 lutego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE