Reklama

Ponad 70 osób straci pracę. Inter-Elkan kończy działalność

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ponad 70 osób straci pracę. Inter-Elkan kończy działalność  - Zdjęcie główne

Ponad 70 osób straci pracę. Inter-Elkan kończy działalność

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z końcem czerwca z mapy gospodarczej Jarocina zniknie znana firma Inter-Elkan. Pracę straci 75 osób.

Reklama

Spółka  w Jarocinie funkcjonuje od 1992 roku. Historia przedsiębiorstwa sięga roku 1984, kiedy działało jako firma polonijna. Zajmuje  się przede wszystkim produkcją i przeszyciami odzieży lekkiej i bielizny oraz konfekcjonowaniem wyrobów pończoszniczych.  Odbiorcami towarów są przede wszystkim firmy z Europy Zachodniej. Były okresy, że w firmie Inter-Elkanie pracowało ponad 800 osób.Aktualnie zatrudnione są 84 osoby.( 9 jest już w trakcie wypowiedzenia z innego powodu niż likwidacja zakładu - przyp. red.) Do Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie wpłynęło zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych. Z końcem czerwca firma kończy działalność. W informacji do PUP podano, że likwidacja zakładu pracy jest spowodowana zmianą sytuacji rynkowej wywołane epidemią koronawirusa: spadkiem zamówień, zaburzeniami w łańcuchu dostaw, wysokimi cenami materiałów, energii i  gazu.

Ponad 70 osób straci pracę.  Inter-Elkan kończy działalność Czy zwolnionym uda się znaleźć pracę?   

W firmie pracują głównie kobiety. Najwięcej osób jest zatrudnionych  na konfekcjonowaniu wyrobów pończoszniczych - 45. - Przepracowałam tutaj kilkanaście lat. Od lat było widać, że jest coraz mniej zamówień, dodatkowo zamknęła nas jeszcze pandemia. Mogę przejść na świadczenie przedemerytalne, a jeżeli uda mi coś znaleźć, to na pewno będę jeszcze pracować - mówi jedna z kobiet, która straci pracę.
Czy jest szansa ma znalezienie zatrudnienia na jarocińskim rynku?

- Na naszym terenie są zakłady krawieckie.  Zobaczymy, ile osób się zarejestruje i czy już nie mają zapewnionego zatrudnienia. Po rozmowie z tymi osobami, po tym, jak się zarejestrują, będziemy wiedzieli,  jakie mają umiejętności i na pewno będziemy  szukać dla nich zatrudnienia - mówi Grzegorz Fengler, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie.

Gaz zdrożał pięciokrotnie  

Właściciel Inter-Elkanu nie chce mówić o szczegółach związanych z likwidacją zakładu.

- Kiedyś założyłem firmę i teraz przyszedł czas, aby ją zamknąć. Branże, w których działamy nie mają racji bytu - mówi Jarosław Czajka. 

W jego ocenie  negatywne skutki dla firmy miała pandemia.

- Próbowaliśmy w tym czasie produkować różne rzeczy związane z medyczną ochroną osobistą. Rząd sprowadzał z Chin bezwartościowe środki ochrony osobistej dla szpitali, to już nikt nie kupował tych rzeczy, które my produkowaliśmy, a na pewno były lepsze, trwalsze - zaznacza przedsiębiorca. O likwidacji zakładu przesądziły też wysokie ceny gazu. - Gaz zdrożał pięciokrotnie, a my go używamy do celów technologicznych. Rachunki wzrosną pięciokrotnie, a klienci nie są skłonni zapłacić za towar, aby zrekompensować koszty. Trudno, żebym kolejny rok dokładał do interesu – podsumowuje Jarosław Czajka.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy