Reklama

Ponad 600 łóżek dla pacjentów z COVID-19

Opublikowano: ndz, 4 paź 2020 14:48
Autor:

Ponad 600 łóżek dla pacjentów z COVID-19 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk i Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawili aktualną sytuację związaną ze stanem epidemii oraz bieżący stan łóżek i sprzętu, którymi dysponują szpitale.

 

Zgodnie z nową strategią walki z koronawirusem szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia.

 

Na pierwszym poziomie mamy w Wielkopolsce 43 szpitale, głównie powiatowe, w tym Szpital Powiatowy w Jarocinie.

 

Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, do których trafiają pacjenci wymagający leczenia z powodu COVID-19 lub z podejrzeniem tej choroby. Jest ich 5 w całym województwie i dysponują 435 łóżkami.

 

[aktualne zasady i ograniczenia spowodowane stanem epidemii - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Jako jeden z 10 szpitali w Polsce na najwyższym trzecim poziomie zabezpieczenia w Wielkopolsce został wyznaczony Szpital Miejski J. Strusia w Poznaniu. Placówkę tę wspiera na trzecim poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które przyjmuje pacjentów wymagających opieki psychiatrycznej.

 

Wojewoda wielkopolski zapewnia, że liczba miejsc w szpitalach jest monitorowana oraz zwiększana w miarę potrzeb, a cały system „cechuje się elastycznością”.

 

Wielkopolskie szpitale dysponują 631 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia. Zajętych jest 411 łóżek. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu pacjenci zajmują 336 łóżek z 406 obecnie dostępnych.

 

[szpital dostał pieniądze na przebudowe starej części - o tym więcej przeczytasz TUTAJ]

 

- Na bieżąco, każdego dnia monitorujemy sytuację w Wielkopolsce i gwarantuję, że nie zostawimy żadnego Wielkopolanina bez łóżka w szpitalu, gdy zajdzie taka konieczność - mówił Łukasz Mikołajczyk.

 

Liczba łóżek może być systematycznie zwiększana na podstawie decyzji wojewody. Na przykład od 3 do 28 września w szpitalu WSM w Poznaniu została ona zwiększona o 140 - z 225 do 365 (pozostała liczba łózek to poziom III).

 

Z kolei, jak poinformowała dyrektor Agnieszka Pachciarz, w Wielkopolsce działa 37 punktów pobrań materiału do badań w kierunku koronawirusa. W każdym powiecie w Wielkopolsce uruchomiony został co najmniej jeden taki punkt - w Jarocinie znajduje się on w szpitalu.

 

Do tej pory zgłosiło się do nich prawie 20 tys. pacjentów. Próbki pobrane w punktach pobrań są badane w laboratoriach. Aktualnie jest ich w Wielkopolsce 16.

 

[NFZ ocenił jarociński szpital - zobacz, jak - więcej na ten temat TUTAJ]

 

Od początku pandemii przeprowadziły one ponad 308 tysięcy testów. Na transport pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19 wielkopolski oddział NFZ podpisał umowy z 8 podmiotami które dysponują 9 zespołami. Poznańskie izolatorium ma zajęte 32 miejsca z puli 264 miejsc.

 

W Szpitalu Powiatowym w Jarocinie jest 10 łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem albo osób, u których się to podejrzewa. 5 z nich jest zajętych (stan na piątek - 2 października).

 

[więcej o przygoptowaniu jarocińskiego szpitala do przyjęcia pacejntów z koronawirusem przeczytasz TUTAJ]

 

Dyrektor medyczny placówki informuje, że na terenie lecznicy jest 10 jednoosobowych izolatek z węzłami sanitarnymi, oddzielnym wejściem i śluzą dla personelu.

 

- Każdy oddział ma co najmniej jedną taką izolatkę. Wewnętrzny trzy, a intensywna terapia dwie - wyjaśnia dr n med. Włodzimierz Budzyński. I dodaje: - Jeśli będą jeszcze jakieś wytyczne ministerstwa, będziemy się do nich na bieżąco stosować.

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.