Reklama

Pomoc dla szpitala możesz sobie podwójnie odliczyć od podatku

Opublikowano: śr, 18 lis 2020 09:22
Autor:

Pomoc dla szpitala możesz sobie podwójnie odliczyć od podatku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Koronawirus. COVID-19. Szpitale. Szpital Powiatowy w Jarocinie. Służba zdrowia. Pomoc. Darowizna. Podatek. Odliczenie.

 

Koronawirus nie odpuszcza, dlatego służba zdrowia potrzebuje pomocy i naszego wsparcia. Akcja takiej pomocy dla jarocińskiej lecznicy cały czas trwa. Są jednak dobre wiadomości dla firm i osób prywatnych, które z taką pomocą pospieszą. Darowizny bowiem będzie można odliczyć od podatku na preferencyjnych zasadach.

 

Zapłacimy fiskusowi niższy podatek

Koronawirus ciągle w natarciu, mamy jednak dobre wiadomości dla firm i osób fizycznych, które zaangażowały się w walkę z epidemią. Darowizny dla potrzebujących, na przykład szpitali, będzie można odliczyć od podatku na preferencyjnych zasadach.

 

Nie tylko przekazane do końca września, jak umożliwia ustawa antykryzysowa, ale także później, aż do końca epidemii. Nowelizacja w tej sprawie została już uchwalona przez Sejm.

 

Przypomnijmy, że darowizny można odliczyć od dochodu, dzięki czemu zapłacimy fiskusowi niższy podatek. Generalnie ulga przysługuje tym, którzy wspierają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, i jest limitowana. Ustawa antykryzysowa poszerzyła jednak krąg beneficjentów i zwiększyła kwoty odliczenia, nawet do 200% darowizny.

 

Co można odliczyć?

Darczyńcy mogą odliczać przekazane od początku roku darowizny na rzecz służby zdrowia. A konkretnie dla podmiotów znajdujących się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przede wszystkim szpitali, ale także firm, które prowadzą przychodnie, laboratoria medyczne czy zajmują się transportem sanitarnym.

 

Ulgą są też objęte darowizny dla domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, schronisk dla osób bezdomnych czy noclegowni.

 

Potrzebującym można przekazać wszystko, co służy do walki z koronawirusem. Maseczki, przyłbice, płyny odkażające, testy, szczepionki na grypę. Także posiłki, artykuły codziennego użytku czy np. samochód do transportu chorych.

 

Odliczyć można także wsparcie finansowe. Co więcej ulga obejmuje również przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym tablety i laptopy (nie starsze niż trzyletnie). Trzeba jednak pamiętać, że trzeba to zrobić za pośrednictwem organu prowadzącego taką placówkę, czyli na przykład gminy, czy powiatu.

 

W jakiej wysokości i do kiedy?

Jeśli darowiznę dla szpitala, przychodni albo domu opieki społecznej przekażemy do końca roku, odliczymy od dochodu jej 200%. Później - do 31 marca 2021 roku, 150%.

 

Natomiast darowizny przekazane od 1 kwietnia do końca epidemii możemy odliczyć w 100%. Najlepiej więc wesprzeć potrzebujących jeszcze w tym roku.

 

Z rozszerzonej ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne płacące PIT lub ryczałt. A także firmy: spółki rozliczające się CIT oraz przedsiębiorcy odprowadzający PIT według skali, liniowy albo ryczałt.

 

Generalnie darowizny wykazujemy w zeznaniu rocznym. Ale przedsiębiorcy, a także zarabiający na wynajmie, mogą je już uwzględnić przy liczeniu miesięcznych zaliczek na podatek.

 

Czy zatem ci, którzy przekazali darowiznę w październiku, mogą ją odliczyć do dochodu przy obliczaniu płaconej do 20 listopada zaliczki? Eksperci uważają, że zmiany dotyczące darowizn najprawdopodobniej niedługo wejdą w życie, z odliczeniem jednak warto się wstrzymać do zakończenia procesu legislacyjnego. Nowelizacja jest obecnie w Senacie.

 

Ich zdaniem bezpieczniej będzie dostosować się do obowiązującego w danym momencie prawa, a z ulgi skorzystać później. Czyli w grudniu przy liczeniu zaliczki za listopad, jeśli nowe przepisy będą już wtedy obowiązywały, albo w zeznaniu rocznym.
 

 

 

 

Nowy - 46. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.