Reklama

Podwyżka podatków po trzech latach

Opublikowano:
Autor:

Podwyżka podatków po trzech latach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Średnio o 1,2 procenta wzrosną stawki przyszłorocznych podatków w gminie Kotlin.

Wójt Kotlina Mirosław Paterczyk rozpoczął dyskusję o przyszłorocznych podatkach od stwierdzenia, że przez ostatnie trzy lata ich stawki nie zmieniały się. - Myślę, że przyszedł moment, aby podatki nieznacznie poszły w górę. Przez ostatnie trzy lata dochody gminy były na tym samym poziomie, chyba że powstało coś nowego. Natomiast wydatki rosły - podkreślił Paterczyk. Zwrócił uwagę, że zaproponowane przez niego stawki są niższe od tych maksymalnych. Wskazał, że ministerialna kwota podatku od budynków pozostałych wynosi 7,68 zł, a on proponuje 3,80 zł. - Gdyby ta stawka wynosiła 75 procent maksymalnej, to byłyby to znaczące środki dla budżetu. Po własnych posesjach możemy sobie zobaczyć, ile mamy takich obiektów. Nie chcę nadmierne obciążać naszego społeczeństwa - tłumaczył wójt.

Radny Tomasz Graczyk chciał wiedzieć, z którego podatku wpływa najwięcej pieniędzy do budżetu. Skarbnik gminy Irena Antczak odpowiedziała, że od nieruchomości. - Jestem za rolnikami, ale najbardziej w naszym państwie cierpi przedsiębiorca. PKB wypracowują głównie mikroprzedsiębiorcy. Z tym chyba każdy się zgodzi - sugerował Graczyk.

Ostatecznie radni przyjęli stawki wnioskowane przez wójta. Zgodnie z jego propozycją nie wzrośnie podatek od środków transportu.

 

 

Stawki przyszłorocznych podatków:

 

a) od nieruchomości 

 - związanych z prowadzeniem działalności gospodarcze - 0,82 zł od 1 m² powierzchni,

 - pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 3,85 zł od 1 ha powierzchni,

 

b) od budynków lub ich części

 - mieszkalnych - 0,55 zł od 1 m² powierzchni użytkowej,

 - związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 20,40 zł od 1 m² powierzchni użytkowej,

 - zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 9,70 zł od 1 m² powierzchni użytkowej,

 - związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,55 zł od 1 m² powierzchni użytkowej,

 

c) od budowli - 2% ich wartości     

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE