reklama

Po alkoholu wsiadł za kierownicę opla

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KWP w Poznaniu

Po alkoholu wsiadł za kierownicę opla - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglodowe | foto KWP w Poznaniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJarocińscy policjanci skontrolowali 64-letniego kierowcę opla w Zalesiu. Okazało się, że mężczyzna wsiadł za kierownicę po alkoholu.
reklama

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych wykroczeń i przestępstw drogowych w Polsce. Statystyki są alarmujące – każdego roku tysiące kierowców siadają za kółkiem po spożyciu alkoholu, narażając życie swoje i innych uczestników ruchu.

Polskie prawo przewiduje surowe konsekwencje zarówno za jazdę po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości. Czym różnią się te dwa pojęcia i jakie kary grożą nieodpowiedzialnym kierowcom?

Jazda po użyciu alkoholu – co to oznacza?


Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, kierowca znajduje się „po użyciu alkoholu”, jeśli stężenie alkoholu w jego organizmie wynosi: od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu we krwi. Jazda w takim stanie to wykroczenie, za które grozi grzywna nie niższa niż 2.500 zł, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych. Z taką karą musi się liczyć 64-letni kierowca opla meriva, który został zatrzymany we wtorek wieczorem w Zalesiu (gm. Jaraczewo).           

reklama

 - Mężczyzna wydmuchał 0,5promila alkoholu. Będzie odpowiadał za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu – podaje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.         


Jazda w stanie nietrzeźwości. Jakie grożą kary? 

Jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest przestępstwem, za które grozi grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
 
Od marca 2024 roku w Polsce obowiązują przepisy umożliwiające konfiskatę pojazdu pijanym kierowcom. Samochód może zostać zabrany, jeśli:
•    kierowca miał powyżej 1,5‰ alkoholu we krwi,
•    lub był recydywistą,
•    albo spowodował wypadek po alkoholu.
W przypadku aut firmowych lub leasingowanych, sąd może orzec równowartość pojazdu.

reklama


     

SONDA

Czy na jarocińskich drogach jest bezpiecznie?

Zagłosowało 2006 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 25.01.2024 od godz 11:52
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo