Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi wpływa na zdolności psychofizyczne kierowcy. Obniżenie koncentracji, wydłużony czas reakcji, błędna ocena odległości i prędkości – to tylko niektóre z konsekwencji jazdy "po alkoholu". Nietrzeźwi kierowcy znacznie częściej powodują kolizje i wypadki, w których cierpią nie tylko oni sami, ale przede wszystkim inni uczestnicy ruchu drogowego – piesi, rowerzyści, pasażerowie.
Jarocińscy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców
Jarocińscy policjanci robią wszystko, aby z ruchu wyeliminować jak największą liczbę nietrzeźwych kierowców. Od czasu do czasu przeprowadzają akcję „Trzeźwy poranek”. W czasie działań kontrolują setki kierowców. Błyskawicznie też reagują na wszystkie informację od świadków, którzy podejrzewają, że ktoś może proewadzić nietrzeźwy.Tak też było w ostatni weekend. W sobotę w nocy oficer dyżurny KPP w Jarocinie otrzymał zgłoszenie, że kierujący oplem vectra może być pijany. Wskazany pojazd funkcjonariusze zatrzymali na ulicy Wojska Polskiego w Jarocinie. Autem kierował obywatel Gruzji. 49-latek mieszka na terenie gminy Jarocin. Mężczyzna wydmuchał 1,8 promila alkoholu.
Tego samego dnia ujawniono kolejnego amatora jazdy po alkoholu. Na ulicy Poznańskiej mundurowi skontrolowali 37-letniego kierowcę citroëna C 3. Mieszkaniec gminy Jarocin nadmuchał 1 promil alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali obu kierowcom prawa jazdy. Za popełnione przestępstwa grożą im 3 lata pozbawienia wolności. Stracą też uprawnienia do kierowania na okres minimum 3 lat oraz poniosą dotkliwe konsekwencje finansowe.
W ubiegłym roku jarocińscy policjanci zatrzymali 145 nietrzeźwych kierowców.
Co grozi za jazdę po alkoholu?
Polskie prawo przewiduje surowe kary dla osób prowadzących pojazdy po spożyciu napojów wyskokowych. W zależności od stężenia alkoholu w organizmie wyróżnia się dwa przypadki:
• Stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) – stanowi wykroczenie. Grozi za to:
o grzywna do 5 tys. zł,
o zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
o 15 punktów karnych.
• Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – jest to już przestępstwo. Kary są znacznie poważniejsze:
o grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 3 lat,
o obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
o obowiązek zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (co najmniej 5 tys. zł).
Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, w którym ktoś zostanie ranny lub poniesie śmierć – grozi mu nawet do 12 lat więzienia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.