Reklama

Pięć lat temu zmarła Laura Biernacka z Kotlina. Dzisiaj upamiętnią "Stokrotkę" podczas biegów

Opublikowano: pt, 10 cze 2022 12:09
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach XII Biegu Konopnickiej już po raz kolejny odbędzie się wydarzenie poświęcone pamięci Laury Biernackiej. W kwietniu minęło 5 lat od śmierci harcerki, która nazywana była w swoim środowisku "Stokrotką". Jej odejście było dla wielu osób ogromnym ciosem. Miała zaledwie 17 lat.

Reklama

Laura Biernacka zmarła 3 kwietnia po tygodniowym pobycie w poznańskim szpitalu. Była uczennicą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Działała w jarocińskim hufcu Związku Harcerstwa Polskiego. Była drużynową 11. DH im. Św. Jana Pawła II w Kotlinie. Krótko po tym, jak pojawiła się wiadomość o śmierci dziewczyny, uczcić jej pamięć harcerze skrzyknęli się na spotkanie przy pomniku-iglicy znajdującym się na skwerze prof. Klinkowskiego w Jarocinie. Do czasu wybuchu pandemii spotkania były organizowane również w rocznicę śmierci Laury. Nadal jednak przy pomniku stawiane są co roku na rocznicę doniczki ze stokrotkami. 

Laura Biernacka - "Stokrotka" - zawsze wesoła i pełna życia 

- Zawsze wesoła, uśmiechnięta, niezwykle aktywna, pogodna, skora do pomocy innym - tak ją zapamiętamy -  mówił Mikołaj Łyskawka, pierwszy drużynowy harcerki. - Zawsze wspierała innych, prowadziła swój zastęp harcerzy, była zastępową. Naprawdę osoba otwarta na wszystkich. Do tego nie szczędziła prywatnego czasu na społeczne inicjatywy.   

Jako „Stokrotka” zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Harcerskiej.

- Nigdy jej nie widziałem smutnej, była pełna życia, zawsze było jej wszędzie pełno, zawsze zaangażowana. To ona rozpalała w nas cały zapał do działania harcerskiego, była naszą iskierką i zawsze będzie - wspominał pięć lat temu druh Norbert Goliński, a zarazem przyjaciel zmarłej 17-latki.   

O Laurze Biernackiej pamiętają nie tylko harcerze

Pamięć o Laurze jest kultywowana również w Szkole Podstawowej w Kotlinie, której była absolwentką.  Z inicjatywą wyszedł Włodzimierz Szymkowiak, nauczyciel wychowania fizycznego w kotlińskiej podstawówce. Dzisiaj (piątek 10 czerwca) w ramach  XII Biegów Przełajowych Konopnickiej odbędzie się kolejny "Bieg Stokrotki".

Biegi przełajowe organizowane są przede wszystkim dla uczczenia pamięci patronki szkoły, podniesienia sprawności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promocję zdrowego i aktywnego stylu życia, a także dla uczczenia rocznic powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kotlin”.

Jest to również okazja do promocji gminy Kotlin jako przyjaznej dzieciom i młodzieży oraz aktywnej sportowo. Biegi organizowane są na różnych dystansach od 50 do 2000 metrów. Dystans dostosowany jest do wieku uczestników. W najkrótszym biegu uczestniczyć będzie ok. 150 przedszkolaków. Od 2017 roku są też okazją do uczczenia pamięci Laury Biernackiej. Jej pamięci poświęcony jest "Bieg Stokrotki".  

Po raz piąty pobiegną dla "Stokrotki"

"Bieg Stokrotki" odbędzie się dzisiaj ok. godz. 13.00 w formule open tzn. wszyscy pobiegną razem. Nie będzie nagród ani dyplomów, ale za to wszyscy, którzy dobiegną do mety otrzymają złote medale z wizerunkiem Laury. Swój udział zgłosiło 42 zawodników, w tym również absolwenci kotlińskiej podstawówki. Bieg jest sponsorowany przez firmę Romgos Grupa.   

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy