Reklama

"Patrzmy szerzej” - leśnicy, naukowcy i eksperci o gospodarce wodnej w Wielkopolsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Rafał Biernacik

"Patrzmy szerzej” - leśnicy, naukowcy i eksperci o gospodarce wodnej w Wielkopolsce  - Zdjęcie główne

Forum o Lasach | foto Rafał Biernacik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Czeszewie odbyła się druga odsłona Regionalnego Forum o Lasach "Lasy warte dialogu". Leśnicy i eksperci rozmawiali o gospodarowaniu wodą i chronieniu jej zasobów w lasach, ale także w parkach, ogrodach i miastach.

Reklama

Organizatorem Forum jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Zaproszenie dyrektora RDLP dr inż. Andrzeja Koniecznego do eksperckich dyskusji przyjęli m.in. prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu „Wody Polskie” Bogumił Nowak, prof. UAM dr hab. Ziemowit Kosiński, Daniel Lisek zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Szewczak z poznańskiego wydziału PIB IMGW.

Forum odbyło się 6 lipca. Prof. UPP Bogdan Chojnicki zachęcał do patrzenia na las z punktu widzenia usług ekosystemowych. – Naukowcy specjalizują się i patrzą na różne zjawiska „wąsko”, z punktu widzenia tych specjalizacji. Patrzmy szerzej. Dla mnie ekosystem to maszyna, a przepływająca przez organizmy woda jest niezwykle ważna – powiedział prof. Chojnicki.

Z kolei dyrektor Bogumił Nowak z „Wód Polskich” zaprezentował trwające i przyszłe inwestycje tej instytucji na naszym terenie, m.in. poprawiające retencję wielkopolskich jezior. – Jednym z naszych celów jest odbudowa zasobów wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego – powiedział Bogumił Nowak. – Chcemy m.in. przywrócić do stanu z lat 70. Jezioro Lednica.

Daniel Lisek, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, przypomniał o coraz bardziej widocznych problemach naszego regionu: – Wielkopolska, ale nie tylko, znajduje się, jeżeli chodzi o gospodarkę wodną w trudnej sytuacji i potrzebne są kompleksowe działania w tym temacie. Dyrektor Lisek zwrócił również uwagę na problem utraty wody z ekosystemów leśnych. - Są miejsca, gdzie wody po prostu nie ma – zauważył.

– Wielkopolska jest w IV strefie zagrożenia suszą. To zagrożenie jest ekstremalne – zgodził się naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej RDLP w Poznaniu, Marek Dominikowski, który przedstawił pakiet inwestycji w lasach Dyrekcji, których zadaniem jest poprawa gospodarki wodnej. Informacje o warunkach na tych terenach znalazły również potwierdzenie w prezentacji Piotra Szewczaka z PIB IMGW, która obrazowała sytuację meteorologiczną Wielkopolski na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. 

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Andrzej Konieczny zaakcentował konieczność ścisłej współpracy leśników oraz instytucji zajmujących się wodą, a także wielkopolskich naukowców, meteorologów i ekspertów z innych dziedzin. Przedstawiciele wszystkich instytucji wyrazili chęć takiej współpracy.

Drugie spotkanie w ramach Regionalnego Forum o Lasach „Lasy warte dialogu” odbyło się w Czeszewie, w gminie Miłosław, na terenie Nadleśnictwa Jarocin. Podczas części terenowej spotkania nadleśniczy Janusz Gogołkiewicz oraz prowadzący na tym terenie od wielu lat badania prof. UAM Ziemowit Kosiński podkreślali wyjątkowe walory przyrodnicze rezerwatu „Czeszewski Las”. Rezerwat, znajdujący się na terenie powiatów wrzesińskiego i jarocińskiego, jest kompleksem pięknych lasów i starorzeczy na terenie zalewowym Warty, z interesującą fauną.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zapowiedziała kontynuowanie rozmów spotkań leśników i ekspertów w ramach Regionalnego Forum o Lasach „Lasy warte dialogu”.

Całą transmisję z drugiego spotkania Regionalnego Forum o Lasach będzie można niebawem obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/RDLPwPoznaniu/ 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy