Reklama

Ośrodki pomocy społecznej do likwidacji? To bardzo możliwe

Opublikowano:
Autor:

Ośrodki pomocy społecznej do likwidacji? To bardzo możliwe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ośrodki Pomocy Społecznej mogą niebawem zostać zlikwidowane. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Co proponowane jest w zamian?

 

 

Otóż samorządy będą mogły tworzyć Centra Usług Społecznych. Nowe jednostki mają służyć scaleniu pomocy społecznej w jednym miejscu.

 

 

 

Kompetencje CUS-ów będą dość szerokie. To między innymi wspieranie rodzin i osób niepełnosprawnych, system pieczy zastępczej, promocja i ochrony zdrowia oraz przeciwdziałanie bezrobociu.

 

 

Tworzenie CUS-ów może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy zakłada przekształcenie istniejącego ośrodka pomocy społecznej w nową jednostkę, która - oprócz nowych - przejmie jej dotychczasowe kompetencje.

 

 

 

Drugi sposób to utworzenie centrum dla dwóch lub większej liczby gmin na podstawie porozumienia. Wówczas nowa jednostka będzie funkcjonował niezależnie od gminnych ośrodków pomocy społecznej w tych gminach.

 

 

Dość istotną sprawą w proponowanej przez prezydenta formie funkcjonowania pomocy społecznej jest to, że powoływanie CUS-ów nie jest dla samorządów obowiązkowe.

 

 

Szef Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie uważa, że możliwość tworzenia CUS-ów nie ma tak naprawdę większego znaczenia.

 

 

- My znaczną część zadań, które zostały wpisane do kompetencji CUS-ów, już wykonujemy - prowadzimy chociażby kluby samopomocy czy animację środowisk - wymienia Igor Armon. I dodaje: - Trzeba zaznaczyć, że za zmianami dotyczącymi tworzenia nowych jednostek nie idą żadne dodatkowe pieniądze.

 

 

 

Zdaniem Armona możliwość tworzenia nowych jednostek może mieć większe znaczenie wizerunkowe niż praktyczne.

 

 

- Do naszych kompetencji w ostatnim czasie doszła wypłata świadczeń rodzinnych, takich jak 500+ czy „Dobry start”. Osoby, które je pobierają nie zawsze są zadowolone, że odbywa się to poprzez ośrodek pomocy społecznej. Być może uznano, że nazwa Centrum Usług Społecznych będzie bardziej akceptowana - dywaguje szef jarocińskiego MGOPS-u.

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE