Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak długo można go pobierać?
Od 26 marca przepisy przyznają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom dziecka w wieku do ukończenia 8 lat.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje również ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Na podstawie tych samych przepisów dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom lub opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą pracować z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio - ZUS.
Z kolei osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom - jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony 26 marca. W sytuacji trwania stanu epidemii został przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do poniedziałku - 26 kwietnia.
Niewykluczone jednak, że, jeśli po tym terminie dzieci i młodzież nie wrócą do żłobków, przedszkoli i szkół, będzie potrzeba kolejnego wydłużenia okresu obowiązywania prawa do tego rodzaju wsparcia finansowego.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.