Reklama

Ofiar wypadków coraz mniej, a jeździmy coraz starszymi autami

Opublikowano:
Autor:

Ofiar wypadków coraz mniej, a jeździmy coraz starszymi autami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ponad 44 tys. samochodów osobowych jest zarejestrowanych w powiecie jarocińskim. W ciągu ostatnich 11 lat przybyło ich aż o 66 procent. Wzrost liczby aut oznacza zakorkowane ulice, brak miejsc parkingowych, ale co ciekawe spadek ilości wypadków i kolizji.

Statystycznie na jednego dorosłego mieszkańca powiatu jarocińskiego przypada 0,7 samochodu osobowego. Posiadanie auta już dawno przestało świadczyć o zasobności portfela. Tym bardziej, że leciwe cztery kółka można już kupić za około 2 tys. zł. To właśnie stare samochody jeżdżą głównie po naszych drogach. Z danych uzyskanych z Referatu Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarocinie wynika, że na koniec 2014 r. w powiecie było zarejestrowanych 42.952 samochodów osobowych, a aktualnie jest ich więcej o ponad 2 tys. Statystyki pokazują, że zdecydowana większość aut ma ponad 15 lat. Najliczniejszą grupę stanowią pojazdy w wieku 16-20 lat - 9.715.

Powiat jarociński w tej kwestii nie jest żadnym wyjątkiem. Z najnowszego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej 90 procent aut sprowadzanych do naszego kraju ma ponad cztery lata, dlatego park samochodowy w Polsce starzeje się. Aut osobowych mających do pięciu lat było 10,2 procenta. W 2003 roku, przed wstąpieniem Polski do UE, gdy obowiązywały ograniczenia w przywozie starszych modeli, samochodów najnowszych, liczących do pięciu lat było ponad 18 procent. „Udział aut mających od 6 do 11 lat wyniósł 19,1 proc., zaś 12-15-letnich 22 proc. i w obu przypadkach był o ponad punkt procentowy mniejszy niż w 2011 roku. Kolejną dużą i niestety rosnącą grupę stanowią samochody liczące od 16 do 25 lat, stanowiące 31,1 proc. parku. W stosunku do 2011 roku udział tej grupy wzrósł o blisko 2 punkty procentowe. Samochodów mających powyżej dwudziestu pięciu lat było w 2012 roku w Polsce blisko siedem razy więcej niż aut liczących do dwóch lat” - czytamy w analizie PZPM.

W ubiegłym roku nasza policja zatrzymała 1.010 dowodów rejestracyjnych (w 2013 - 849), w tym 374 za brak aktualnych badań technicznych. - Niektórzy na stacje kontroli pojazdów potrafią nie pojechać przez 3 lata, dopóki nie zostaną zatrzymani przez policję - zauważa Kazimierz Pietras, kierownik Referatu Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarocinie..

Jest i dobra informacja, bo ilość zdarzeń drogowych nie rośnie proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych samochodów. - Tak duża ilość pojazdów na naszych drogach, szczególnie w mieście, powoduje powstawanie korków i ruch jest spowolniony. Samochody jeżdżą wolniej i siłą rzeczy nie dochodzi do tak dużej ilości zdarzeń - ocenia podinspektor Sławomir Adamczak, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.


Kto powoduje najwięcej wypadków? Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach? Czy stacji kontroli pojazdów rzetelnie badają stan samochodów? Jakie marki samochodów są najpopularniejsze? Ile mamy motocykli? Jak często dochodzi do kolizji i wypadków drogowych? Pełen raport na ten temat w bieżącym wydaniu „Gazety Jarocińskiej”.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE