Reklama

Od marca nowe dowody osobiste. „Mogą nas spotkać trudności”

Opublikowano:
Autor:

Od marca nowe dowody osobiste. „Mogą nas spotkać trudności” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wnioski o wydanie dowodów osobistych na dotychczasowych zasadach można składać jeszcze tylko do piątku. Od początku marca – zmiany.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, nowy dokument tożsamości ma mieć lepsze zabezpieczenia, w tym dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, aby trudniej go było sfałszować. Pojawi się też informacja o polskim obywatelstwie.

Z punktu widzenia obywateli i obywatelek inne zmiany będą istotniejsze. Z dowodów zniknie przede wszystkim adres zameldowania, aby nie trzeba było wymieniać dokumentu przy zmianie meldunku. Paradoksalnie, choć miało być prościej, to może wiele utrudnić. Przy załatwianiu niemal każdej sprawy wymagany jest adres zameldowania. - Trudności mogą spotkać nas jako obywateli, bo nie wiem, czy inne instytucje będą tolerowały to, że w dowodzie nie ma adresu. My, obywatele, każdy, kto będzie miał nowy dowód, nie mamy wpływu na to, czy instytucja będzie w takiej sytuacji wymagała zaświadczenia z urzędu – wyjaśnia Teresa Michalska z Urzędu Miasta w Jarocinie.

W dowodzie nie będzie też informacji, które polegały na subiektywnej ocenie, a więc koloru oczu, wzrostu i skanu podpisu właściciela dowodu.

Fotografia do nowego dokumentu tożsamości powinna być taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach, i wykonana nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem złożenia w urzędzie wniosku.

Co ważne, nowy dowód osobisty będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. „Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku. Prace nad wnioskiem poprzedziliśmy badaniem, z którego wynika, że obywatele w nowym formularzu popełniają 5 razy mniej błędów” – chwali się MSW. - Zobaczymy, co nam życie przyniesie i okaże się, czy to będzie prostsze. Na początku na pewno wszystko będzie trudne dla wszystkich - przewiduje Teresa Michalska, jarocińska urzędniczka.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że dotychczasowych dokumentów, jeśli nie straciły ważności, nie trzeba wymieniać.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE