Reklama

OC w życiu prywatnym – ile trzeba za nie zapłacić?

Opublikowano: pon, 16 lis 2020 10:10
Autor:

OC w życiu prywatnym – ile trzeba za nie zapłacić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Ubezpieczenie OC kojarzy się wszystkim z samochodami. Czy wiesz, że możesz wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej także w życiu prywatnym? To doskonałe rozwiązanie, jeśli masz psa albo dzieci lub po prostu chcesz zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim. Dzięki temu w takich sytuacjach, tak jak na drodze, nie będziesz musiał wypłacać rekompensaty z własnej kieszeni. Dowiedz się więcej.

 

Zdarzają się w życiu różne sytuacje, w wyniku których, niezamierzenie, cierpią osoby trzecie. Zalanie sąsiada, zarysowanie samochodu albo ugryzienie przez psa – to tylko kilka z nich. Najlepszym pomysłem jest zrekompensowanie strat finansowych czy moralnych, jednak nie każdy ma odpowiednio dużo pieniędzy. Dlatego warto ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej także w życiu prywatnym. Sprawdź, ile to kosztuje!

 

Co to jest OC w życiu prywatnym?

O ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym słyszy się bardzo rzadko. Tymczasem ubezpieczenie OC chroni Cię na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim, w takich sytuacjach jak np.:

 • zalanie mieszkania sąsiadowi,
 • niezabezpieczenie oblodzonego chodnika należącego do posesji, w wyniku czego przechodzień się poślizgnie i zrobi sobie krzywdę,
 • zarysowanie auta podczas rekreacyjnej jazdy samochodem,
 • pogryzienie obcej osoby przez psa (z wyłączeniem agresywnych ras i zwierząt egzotycznych),
 • wybicie szyby w klatce,
 • zniszczenie wyposażenia w hotelu.

Po wyrządzeniu przez Ciebie szkody ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu należyte odszkodowanie w wysokości do ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia. Dużą popularnością cieszą się polisy OC dla najemców i wynajmujących. Dzięki temu rozwiązaniu obie strony są chronione na wypadek jakichkolwiek szkód. Jednak tak jak każda polisa, tak również OC w życiu prywatnym ma swoje ograniczenia. Ich pełną listę znajdziesz w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które są dołączane do oferty i umowy.

 

Jak wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to dodatek do polisy mieszkaniowej i nie można wykupić go w indywidualnej ofercie. Choć znajdziesz je prawie u każdego ubezpieczyciela, nie wszędzie otrzymasz takie same warunki. Różnica polega nie tylko na wysokości składki, ale także zakresie ochrony i sumy ubezpieczenia, np.:

 • Aviva oferuje OC, które obowiązuje także poza granicami Polski,
 • PZU umożliwia rozszerzenie ochrony na zniszczenie wypożyczonego sprzętu sportowego czy zniszczenia w hotelu,
 • Generali uwzględnia szkody wyrządzone przez korzystanie z drona oraz użytkowanie domku letniskowego,
 • Warta rozszerza swój pakiet o usługi turystyczne, jazdę konną, posiadanie i użytkowanie legalnej broni,
 • Uniqua proponuje maksymalną sumę ubezpieczenia w wysokości 100 000 złotych.

Aby dokładnie poznać warunki, zobacz ofertę ubezpieczenia mieszkania na stronie internetowej porównywarki polis. Znajdziesz tam wszystkie dostępne opcje od towarzystw ubezpieczeniowych, z łatwością porównasz ich warunki, a także poznasz wysokość składki czy sumę ubezpieczenia. Wygodnie, bez wychodzenia z domu i dodatkowych formalności.

 

Ile kosztuje polisa OC w życiu prywatnym?

Dla wielu osób wysokość składki jest kluczowym kryterium wyboru polisy. Jednak nie zawsze jest to korzystne działanie. O ile pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych w skali roku, o tyle w przypadku wystąpienia szkody można stracić o wiele więcej, jeśli wysokość odszkodowania będzie wyższa niż suma ubezpieczenia. Zaistniałą różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Najtańsze OC w życiu prywatnym jest dostępne w Link4 – składka wynosi około 150 złotych. Suma ubezpieczenia dla tej oferty to tylko 50 000 złotych. Natomiast nieco droższa propozycja MTU24 kosztuje około 180 złotych, ale suma ubezpieczenia w tym towarzystwie wynosi aż 200 000 złotych. Za zaledwie 30 złotych zyskujesz 3 razy większą ochronę na wypadek szkody.

Najdroższe ubezpieczenie OC oferuje PZU. Składka wynosi ponad 270 złotych. Za polisę tego typu zapłacisz ponad 200 złotych także w Generali, Concordia, czy AXA.   

 

Pamiętaj o tym, że wysokość składki za OC w życiu prywatnym jest ustalana indywidualnie. W celu poznania dokładnej oferty warto skontaktować się z ubezpieczycielem lub skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.