Reklama

Nowe przepisy śmieciowe od lipca. Jakie zmiany nas czekają?

Opublikowano: ndz, 25 cze 2017 06:10
Autor:

Nowe przepisy śmieciowe od lipca. Jakie zmiany nas czekają? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Wymagany będzie dodatkowy worek na odpady poobiadowe.Aby ujednolicić sposób sortowania odpadów, ministerstwo środowiska wydało rozporządzenie w sprawie standaryzacji całego systemu. W gminach, które odprowadzają odpady do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie (obecnie 17 gmin - przyp. red.) sortowanie śmieci odbywa się w sposób wskazany w tym rozporządzeniu, dlatego z tego tytułu zmian nie będzie.

- System selektywnej zbiórki odpadów, który był u nas tworzony począwszy od 2005 roku, opierał się na pewnych sprawdzonych założeniach dotyczących kolorystyki worków czy pojemników, która funkcjonuje w Europie Zachodniej i która w tej chwili zostaje wprowadzona do prawa polskiego poprzez nowe rozporządzenie ministra środowiska. U nas cała kolorystyka wprowadzona tym rozporządzeniem już obowiązuje - tłumaczy wiceburmistrz Jarocina Witosław Gibasiewicz.

Wiceburmistrz podkreśla, że jeśli nawet Jarocin będzie musiał wprowadzić jakieś zmiany wynikające z nowych przepisów, ma na to kilka lat okresu przejściowego. Chodzi o zapisane w rozporządzeni ministra jeszcze jedno zobowiązanie: od 1 lipca każda nieruchomość powinna zostać wyposażona w dodatkowy pojemnik lub worek o brązowym kolorze, do którego mają trafiać odpady biodegradowalne, czyli spożywcze albo jak ktoś woli - kuchenne.

- Mamy na to prawie dwa lata, ponieważ wejście w życie nowych przepisów od zaraz nie dotyczy tych gmin, które mają aktualne umowy na odbiór odpadów, a gmina Jarocin ma taką umowę podpisaną do połowy 2019 roku. Mamy więc czas na przetestowanie pewnych rozwiązań. Będą one bardzo symbolicznie - zaznacza Witosław Gibasiewicz.

Jak prawidłowo segregować śmieci, co wkładać a czego nie do poszczególnych worków - czytaj w najnowszym wydaniu „Gazety Jarocińskiej”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (15)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +2 / -1

  u siebie rób jak u siebie

  A na koniec przyjedzie Kaźmjyrz z Genunym i jak leci wszystkie śmieci władują do jednej śmieciary. Taka segregacja.

 • 5 lat temu | ocena +16 / -1

  Xxl

  Proponuje jeszcze pojemnik na zużyte prezerwatywy

 • 5 lat temu | ocena +11 / -3

  Skazany za..

  Żadnej zmiany nie będzie. Nadal Zgo nova będzie monopolista

 • 5 lat temu | ocena +8 / -5

  Jan

  Gibas mówisz symboliczne rozwiązania czyli podwyżki?

 • 5 lat temu | ocena +26 / -0

  mani

  Do odpadów biodegradowalnych w mojej ocenie MUSI być dodatkowy pojemnik, a nie worek... Nie wyobrażam sobie wrzucania np. obierek do worka, który dopiero po miesiącu będzie wywieziony. Przez ten czas to w tym worku będzie jedna wielka zgnilizna, a ciężar może powodować jego rozerwanie... Chyba, że tego typu odpady będą wywożone co tydzień to wtedy ... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +3 / -8

  ja

  w Niemczech już od dawna funkcjonuje taki system....