Reklama

Nowe dowody, ślub poza urzędem i „przeokrutne problemy”

Opublikowano:
Autor:

Nowe dowody, ślub poza urzędem i „przeokrutne problemy” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od dziś funkcjonują nowe przepisy, dzięki którym m.in. można wziąć ślub cywilny poza urzędem. Zmienia się także wzór dowodów osobistych. Rodzice mogą też nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia.

 

Dziś ruszył System Rejestrów Państwowych (SRP), który łączy najważniejsze rejestry – m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Do nowego, zintegrowanego systemu podłączono wszystkie gminy. Dzięki dostępowi wszystkich urzędów do ogólnopolskiej bazy danych, większość spraw załatwimy w każdej gminie. Na razie są jednak utrudnienia.

– Zastosowaliśmy metodę ostrożności wobec nowego systemu, żeby się nie pojawiły tłumy. I dobrze, że ostrzegaliśmy ludzi, że mogą być problemy, bo rano problemy były przeokrutne. Jeden wniosek „szedł” 1,5 godziny, o ile nie więcej – informuje Zdzisław Regulski, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich. – Byliśmy przerażeni tym faktem. Teraz są symptomy, że to zaczyna jakoś funkcjonować – mówi urzędnik.

Dodaje, że najwięcej pracy mają urzędnicy z ewidencji ludności, ponieważ muszą obsługiwać jednocześnie dwa systemy – stary i nowy, co wiąże się z podwójną pracą.

Zdzisław Regulski ma nadzieję, że twórcy oprogramowania wkrótce naprawią wszelkie błędy i korzystanie z Systemu Rejestrów Państwowych będzie odbywało się bez żadnych przeszkód. Jednocześnie prosi, by osoby, które nie muszą załatwiać dziś spraw związanych z nowym systemem informatycznym, poczekały przynajmniej do jutra.

 

 

Co się zmieniło?

  1. Odpisy aktu stanu cywilnego, urodzenia, ślubu, zgonu będzie można otrzymać w dowolnym urzędzie, a w niektórych sytuacjach odpisy w ogóle nie będą już potrzebne.
  2. Zmienił się wzór dowodu osobistego, a wniosek o jego wydanie został uproszczony. Nowością jest możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet za pomocą platformy ePUAP (korzysta się tu z e-podpisu lub profilu zaufanego). Wnioski będzie też można składać tradycyjnie, ale w dowolnym urzędzie.
  3. Od 1 marca można brać ślub cywilny poza urzędem. Trzeba pamiętać, że musi to być miejsce gwarantujące zachowanie doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Opłata za udzielenie ślubu będzie wynosiła 1 tys. zł.
  4. Można nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Rodzice będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Ostateczna decyzja, czy zaproponowane imię spełnia wymagania, będzie należała do kierownika USC.
  5. Teraz można przez internet wymeldować się lub zgłosić wyjazd za granicę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE