Reklama

Niektórzy mieszkańcy sa przeciwni reorganizacji ruchu [SONDA]

Opublikowano: czw, 24 wrz 2020 12:00
Autor:

Niektórzy mieszkańcy sa przeciwni reorganizacji ruchu [SONDA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Na żerkowskim rynku próżno szukać miejsca parkingowego. Burmistrz Michał Surma chciał wprowadzić zmiany, które rozwiązałyby ten problem, ale część mieszkańców ostro się temu sprzeciwia.

 

 

Żerków od dawna boryka się z brakiem miejsc parkingowych. Każdy, kto próbował zaparkować w okolicach rynku wiedział jedno - to jak szukanie igły w stogu siana. Sprawą zajął się urząd. „Głównym celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa osób podróżujących komunikacją miejską oraz zwiększenie liczby miejsc parkingowych w centrum miasta” - czytamy w komunikacie na stronie urzędu.

 

 

Ulice jednokierunkowe w centrum

Pierwsze zmiany wprowadzono w organizacji ruchu drogowego przy miejscowym przedszkolu. W kwietniu drogą jednokierunkową stał się łącznik ulic 700-lecia oraz Adama Mickiewicza. Według zapewnień urzędu miało to wpłynąć na poprawienie bezpieczeństwa rodziców i dzieci dowożonych do placówki. Wtedy też zapowiadano kolejne zmiany.

 

 

Obecnie miał się rozpocząć się drugi etap reorganizacji ruchu drogowego w centrum Żerkowa. Przewidziano w nim przeniesienie przystanku autobusowego z rynku na ul. Targowisko oraz przekształcenie ulic Jarocińskiej i Moniuszki na drogi jednokierunkowe. Wszystko po to, aby zwiększyć liczbę miejsc parkingowych w centrum miasta. Dodatkowo ul. Moniuszki miała stać się drogą jednokierunkową od rynku w kierunku ul. Jarocińskiej. Ta ostatnia również przewidziana została jako jednokierunkowa, z tym że od skrzyżowania przy ul Stanisława Moniuszki w kierunku rynku.

 

Reorganizacja ruchu na rynku w Żerkowie jest podyktowana wnioskami mieszkańców całej gminy. W zeszłym roku odbywałem zebrania sołeckie i na każdym z nich miałem zgłaszane uwagi, na temat braku miejsc parkingowych na rynku. Oczywiście zmiana organizacji ruchu podyktowana jest również faktem, że obecnie przystanek ma bardzo niebezpieczne położenie, zwłaszcza dojście do niego. Nam chodzi też o podwyższenie bezpieczeństwa mieszkańców. Na ulicy jednokierunkowej jest mniejszy ruch, niestety niektórzy twierdzą, że jest on mniejszy na ulicy dwukierunkowej. Jak wyżej wspominałem największym problemem jest brak miejsc parkingowych. Obecnie najwięcej zaparkowanych samochodów należy do osób mieszkających na rynku oraz w jego okolicy. Wielu mieszkańców nie ma bezpośredniego dostępu do swoich posesji, bo nie ma tam wjazdu. Dzięki reorganizacji mieszkańcy będą mieli możliwość pozostawienia auta na miejscu parkingowym wyznaczonym na ulicy pod własnym domem - tłumaczy Michał Surma, burmistrz Żerkowa.

 

Mieszkańcy przeciwni zmianom

Póki co reorganizacja została wstrzymana. Powodem jest petycja wystosowana w tej sprawie przez mieszkańców ulic Stanisława Moniuszki, Targowisko oraz Jarocińskiej. Sprzeciwiają się oni proponowanym zmianom. Uważają, że nikt dotąd nie przestawił im planowanego projektu reorganizacji. Zwracają między innymi uwagę, że proponowane rozwiązanie uniemożliwi im swobodny dojazd do posesji, zwiększy niebezpieczeństwo poruszających się tam po chodniku osób, który jest bardzo wąski, a przede wszystkim, zwiększone natężenie ruchu spowodowane przejazdem tirów i autobusów może destruktywnie wpłynąć na posesje, które są pod opieką konserwatora zabytków.

 

 

Wystosowaliśmy petycje do burmistrza Żerkowa dlatego, że on nie skonsultował tego z nami. Najpierw nasze domy trafiły pod opiekę konserwatora zabytków i nie możemy nic bez jego zgody sami robić. A teraz chcą, żeby pod naszymi domami przejeżdżały tiry. Sprawa z parkingami jest dla nas prosta do rozwiązania. Wystarczy wyprowadzić z centrum miasta przewozy pracownicze na inne parkingi, a przystanek komunikacji miejskiej zostawić w tym samym miejscu. Chcemy się spotkać z burmistrzem i oczekujemy, że wyznaczy wreszcie termin. Nie chcemy, aby Gazeta Jarocińska była pośrednikiem pomiędzy nami a urzędem. Nie można dokonywać zmian bez naszej wiedzy, zwłaszcza, że to nas bezpośrednio dotyczy - uzasadnia Tadeusz Kościelniak, jeden z mieszkańców ulic, którzy sa przeciwko reorganizacji.

 

Mieszkańcy składający petycję zaproponowali burmistrzowi Żerkowa spotkanie na placu targowiska. Ten jednak odmówił im przybycia w wyznaczonych terminach. - Odpowiedziałem na pismo złożone przez mieszkańców, że na ten moment nie ma możliwości technicznych zorganizowania spotkania. Jednakże przygotujemy się i spotkanie zostanie zorganizowane w późniejszym czasie, na które zaprosimy wszystkich mieszkańców, a nie tylko kilku wybranych ulic - tłumaczył burmistrz Michał Surma.

 

 

Do urzędu wpłynęła również druga petycja tym razem od mieszkańców, którzy opowiadają się za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu w centrum Żerkowa. Swoje zdanie uzasadniają poprawą bezpieczeństwa podróżujących komunikacją miejską i pieszych oraz zwiększeniem liczby miejsc parkingowych w centrum miasta. Uważają również, że skrzyżowanie ulic Kolejowej, Mickiewicza i Moniuszki powinno zostać przebudowane, ponieważ dochodzi tam często do niebezpiecznych kolizji pojazdów.

 

 

Burmistrz Michał Surma wyznaczył wiec termin zebrania mieszkańców z radnymi. Odbyło się ono 14 września  w trakcie wspólnego spotkania komisji. Przybyli na nie mieszkańcy ulic, którzy wystosowali petycje. O wynikach rozmów i przebiegu spotkania napiszemy w kolejnym wydaniu Gazety.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (35)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -8

  Cyrk

  Taka burza że na Moniuszki będą tiry jeździć ale jak jarocińska słucha tirów całe życie to już dobrze...

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Cyklista

  Proponuję jeszcze ścieżkę rowerową do punku widokowego. Żerków rozwijaj się w dobrą stronę.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Edek

  Moze mi ktoś wytlumaczyc dlaczego w zerkowie śmieci wywozi sie dwa razy a na wioskach aby raz. I placi sie ta sama stawke

 • rok temu | ocena +4 / -10

  Mieszkaniec

  Większość pisze żeby parkin na rynku zrobic płatny, a co z tymi ludźmi co mają samochody a nie mają gdzie stanąć. Nie wszyscy co mieszkają w centrum mają wyjazd z drugiej strony i mogą postawic samochód. Ci co nie chcą jedno kierunkowej drogi są to ludzie którzy boją się zmian, dlaczego ul. Jarocińska ma caly czas cierpiec jesli bedzie rozłożona liczba samochodów na jedną i drugą ulice to po pierwsze domy które nie maja po 10,15 czy 20 lat tylko mają od 100lat w górę będę mniej narażone na jakieś pęknięcia.

 • rok temu | ocena +15 / -3

  Do odwołania

  Surma nie radzisz sobie i tyle

 • rok temu | ocena +11 / -7

  Jestem na nie

  Wystarczy zrobic porzadek z mieszkancami rynku parkujacymi na rynku! Co to ma byc! Lenistwo? Bramy wjazdowej sie otworzyc nie chce? Albo osoby dojezdzajace z zerkowa autobusami do pracy zostawiaja w samym centrum auta na 12h i aby blokuja miejsca! Parkometr i osobe odpowiedzialna za to na poczatek zaraz sie zrobi porzadek! Ja sobie jednokierunkowej jaroci skiej nie wyobrazam! Jak po jednej stronie bedziemy mieli zaparkowane auta a na druga strone beda sie cisnac tiry z ulicy koscielnej! Nie nie nie! Kolizja na skrzyzowaniu moniuszki mickiwicza kolejowej? No juz tez nie przesadzajmy! Troche rozwagi i uwagi! A nie ile fabryka dala!

 • rok temu | ocena +12 / -0

  wyborca

  A co z gminnym budownictwem mieszkaniowym,na jakim etapie obiecywany przez burmistrza żłobek,kiedy wreszcie zacznie pan przyjmować interesantów?

 • rok temu | ocena +10 / -0

  hudraulik

  Zima idzie,to i kolejna awaria wodociągu i jak ty panie objazd zorganizujesz?

 • rok temu | ocena +15 / -0

  "rodzina adamsów"

  jestem za każdą zmianą, nawet tą niepotrzebną, o ile będzie ją robiła "moja ulubiona firma" :-)

 • rok temu | ocena +11 / -4

  kierowca

  Panie burmistrzu jeśli ruch 100samochodów rozkłada się na dwie drogi to chyba jest oczywiste ,ze przy dwóch drogach przepustowość jest większa.Swoim pomysłem chce pan na siłę uszczęśliwić mieszkańców zwiększonym ruchem na 100% bardziej kolizyjnej ulicy Moniuszki.

 • rok temu | ocena +13 / -1

  zdziwiona

  Wszystko by robili,ale nie biorą się za to co należy do ich obowiązków.

 • rok temu | ocena +12 / -1

  cyklista

  Zrobić na swerze dwie przecznice,i przy nich miejsca parkingowe,wprowadzić parkometry.

 • rok temu | ocena +14 / -1

  chłopek

  Parkowanie na Rynku dla klientów sklepów,mieszkańcy parkują na podwórkach.

 • rok temu | ocena +10 / -2

  Krzysztof

  Zorganizujecie miejsca parkingowe poza rynkiem i wprowadźcie opłatę za postój powyżej 1h na rynku i Mickiewicza. Połowa samochodów w tych miejscach to auta sklepikarzy, pracowników gminy i osób pozostawiających swoje auto na rynku a dalej udających się do pracy autobusami lub wspólnie jednym autem. Jak się nie chce ruszyć d... i przejść 300metrów to trzeba ich zachęcić - bilecikiem. Jestem pewny że jedna osoba na etacie kontrolującego opłaty za postój, zarobi na swoją pensję i 3 parkometry. Już nie wspomnę o pieniądzach, które w tej chwili są wydawane na projekty zmiany organizacji ruchu, uzgodnienia, zagospodarowania itp. (choć te pieniądze trafią już do odpowiednich osób ;) )

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Maria

  ulice pokazane na mapie na niebiesko powinny być płatna strefą parkowania

 • rok temu | ocena +16 / -3

  Tomek

  Parkometry świetne rozwiązanie.

 • rok temu | ocena +18 / -1

  matka

  Pani redaktor pisze pani że część mieszkańców,niektórzy ,są temu przeciwni na jakiej podstawie ?Pan burmistrz pani powiedział? Otóż jest na odwrót to większość mieszkańcównie chce takiej reorganizacji ruchu i pan burmistrz póki nie urobi KGW,OSP,nie zerknie tam i tu dotąd się z mieszkańcami w tej sprawie nie spotka. Ta sprawa ma drugie dno.Na spotkaniu je przedstawimy.

 • rok temu | ocena +18 / -1

  kupiec

  PARKOMETRY.Pierwszagodzina złotóweczkę,druga i kolejne piątaka.

 • rok temu | ocena +17 / -1

  111

  No , nie można się spotkać, bo wszystko funkcjonuje już w miarę normalnie, tylko Urząd Gminy i lekarz dalej zamknięci, ile jeszcze!?

 • rok temu | ocena +20 / -3

  Ambroży

  Domy na moniuszki się walą,bez ruchu tirów,,Ogrodzono taśmą trzy lata wstecz i na tym się skończyło,wjazd z Targowiska w ul.Moniuszki z bardzo ograniczoną widocznością,jezdnia zwężająca się,na jezdni wyboje a pan Burmistrz twierdzi że wprowadzenie tam ruchu zwiększy bezpieczenstwo.Stanowcze nie dla takich chorych pomysłów.

 • rok temu | ocena +21 / -2

  mieszkaniec

  Wprowadzić parkometry na Rynku i sprawa rozwiązana.Nie ma takiego budynku na Rynku,do którego nie było by dojazdu.Kino można otworzyć koncert zorganizować a z mieszkańcami ponoć nie można się spotkać.Panie burmistrzu pan jest dla nas mieszkańców,to my panu płacimy pensję.Czas się zabrać do pracy.