Reklama

Będzie naprawdę gorąco. Niebezpieczne upały - jak sobie z nimi radzić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będzie naprawdę gorąco. Niebezpieczne upały - jak sobie z nimi radzić?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polska znajduje się pod wpływ zwrotnikowych mas powietrza, które płyną do nas znad Afryki. Stąd ponad 30 stopni Celsjusza - w cieniu! W kolejne dni ma być jeszcze bardziej gorąco.

Reklama

Ostatnio z taką falą wysokiej temperatury mieliśmy do czynienia w 2019 roku. Jest ostrzeżenie synoptyków. Przewiduje się, że upalne dni nie będą należały do rzadkości, tym bardziej trzeba się na nie odpowiednio przygotować i nie lekceważyć ostrzeżeń.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udotępnił komunikat ostrzegający przed upałami drugiego stopnia w całej Wielkopolsce. Komunikaty dotyczą kilkudziesiętu powiatów w całej Polsce, w tym powiat jarociński. - Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. - czytamy w komunikacie. 

 

 

Gorąco będzie nam dokuczać również w nocy. Temperatura po zmroku ma nie spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Może to niekorzystnie wpływać na jakość naszego wypoczynku, powodując trudności z zasypianiem. Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji mogą z kolei potęgować uczucie znużenia i senności w następnych dniach.

Ze względu na możliwość występowania odczucia duchoty (gdzieniegdzie również w godzinach nocnych) osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom, w najcieplejszej porze dnia zalecany jest odpoczynek w miejscach klimatyzowanych lub zacienionych i przewiewnych.

Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C. Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach, z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Podobnie jak w przypadku mrozów, fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.

Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń meteorologicznych?

1 stopień

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

2 stopień

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

3 stopień

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

Zadbaj o swoje zdrowie

 

Pij dużo wody Najlepiej pić wodę mineralizowaną lub wodę z solą niejodowaną, ponieważ nie mamy w organizmie zwykłej wody, tylko płyn fizjologiczny, który posiada wielką gamę minerałów. Żeby je uzupełnić, trzeba właśnie pić wodę mineralizowaną.

Schładzaj ciało Bierz kąpiel. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie stawiane są kurtyny wodne, korzystaj z nich. Chroń głowę Załóż kapelusz lub czapkę albo osłoń głowę chustką.

Chroń oczy i skórę Zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Stosuj kremy z odpowiednim filtrem (im wyższy, tym skuteczniejszy). Chronisz się w ten sposób przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Jeśli to możliwe, nie wychodź w upał z domu Ta rada dotyczy szczególnie osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Jeśli wychodzisz, staraj się przebywać w chłodnych lub zacienionych miejscach.

Unikaj wysiłku fizycznego

Nie pij alkoholu - odwadnia organizm

W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna

Noś lekką i przewiewną odzież, najlepiej z włókien naturalnych i w jasnych kolorach.

Myśl nie tylko o sobie Nie zostawiaj w autach dzieci ani zwierząt. Pamiętaj, by przed wyjściem z domu zostawić swoim pupilom wodę w misce (można też zostawić otwarte drzwi od łazienki, by tam, leżąc na kafelkach, mogły się ochłodzić).

Jeśli zrobi ci się słabo

Wysoka temperatura obciąża nasz układ krążenia. Gdyby pod wpływem gorąca zrobiło nam się słabo, możemy sami sobie pomóc w prosty sposób - poprzez przykucnięcie, czyli ułatwienie powrotu krwi do serca i tym samym dotlenienie mózgu. W ten sposób uchronimy się przed omdleniem.

Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu:

- przyspieszony oddech,

- temperaturę,

- nudności,

- zawroty głowy,

- dreszcze

zadzwoń na nr 112 lub 999.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy