reklama

Nie zdążą z parkiem na rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano:
Autor:

Nie zdążą z parkiem na rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W parku u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej ustawiony został już pomnik hrabiego Ostroroga-Gorzeńskiego oraz jego czterech towarzyszy. Tak naprawdę nie jest to jednak koniec prac, a dopiero początek.  

 

 

Obszar zieleni znajduje się niedaleko budynku, w którym w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Potem dom ten został gruntownie przebudowany i obecnie nie przypomina już starego. Mieści się w nim ośrodek zdrowia. Park został wyznaczony w 1923 roku i początkowo nosił imię hrabiego Gorzeńskiego - dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. Po II wojnie światowej nazwę zmieniono na "Bohaterów Stalingradu", ale potocznie miejsce to nazywano „Parkiem Zwycięstwa”. Do pierwotnego patrona powrócono w 2016 roku.

Kilka tygodni temu został tam ustawiony pomnik hrabiego Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego wraz z czterema figurami powstańców wielkopolskich. - Ustawienie rzeźb jest tylko niewielką częścią całości. (...) Myślę, że prace rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia. Zmienią one znacznie wygląd całego parku. Mamy zaplanowane zabiegi pielęgnacyjne przy drzewach, żeby podnieść ich korony. Zostaną ułożone nowe nawierzchnie alejek z kostki granitowej i z ciemną wokół pomnika. Zostanie założone i rozbudowane oświetlenie parku Gorzeńskiego, wraz z podświetleniem poszczególnych rzeźb. Zostanie on powiększony o teren w kierunku łącznika. Będzie on o 1/3 większy niż jest w tej chwili - wyjaśnia wiceburmistrz Robert Kaźmierczak.

 

W parku staną nowoczesne ławki i kosze oraz tablice informacyjne dotyczące udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim. Głaz z centrum, pod którym składano kwiaty, ma zostać przesunięty na obrzeża parku. Tablica trafi do Muzeum Regionalnego. Na nasadzenia zostanie przeznaczonych około 350-400 tys. zł. Termin zakończenia prac przewidywany jest na maj. - Rzeźby i tę część edukacyjną chcemy uroczyście odsłonić 16 lutego, czyli w rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Natomiast w grudniu, w rocznicę wybuchu chcemy przed pomnikiem Gorzeńskiego wmurować tubę z informacją, że w tym miejscu jest również zakopana ziemia, przywieziona przez Jarocińskie Latające Kompanie Rowerowe z miejsc, w których 100 lat temu walczyli jarociniacy w czasie Powstania Wielkopolskiego - mówi wiceburmistrz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE