Reklama

Nie zapłacisz 20 zł mandatu, zajmą ci konto

Opublikowano:
Autor:

Nie zapłacisz 20 zł mandatu, zajmą ci konto - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

2.242 mieszkańców powiatu jarocińskiego nie zapłaciło na czas mandatu. Należności ściga Urząd Skarbowy w Jarocinie.

- Czy jest takie prawo, że za 20 zł można zablokować konto? - denerwuje się mieszkanka Kotlina. W lipcu ubiegłego roku w Pleszewie nieprawidłowo przechodziła przez jezdnię. - Przebiegłam przez ulicę i zatrzymała mnie policja. Dostałam 20 zł mandatu i nie zapłaciłam, bo mówię, co tam 20 zł. Otrzymałam pismo z Urzędu Skarbowego w Jarocinie, że mam zablokowane konto i że mają mi nie wypłacać żadnych pieniędzy.

Czy jest takie prawo, że za 20 zł można zablokować konto? - pyta zdenerwowana mieszkanka Kotlina, dodając, że teraz ma jeszcze dodatkowo zapłacić 14 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie mówi, że każdy nałożony mandat należy zapłacić, a jak się tego nie uczyni, to wierzycielowi, czyli w tym przypadku wojewodzie przysługuje możliwość wystąpienia na drogę postępowania egzekucyjnego. - Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, to wtedy wojewoda, który zajmuje się poborem tych należności, wystawia tytuł wykonawczy i zleca organowi egzekucyjnemu - naczelnikowi urzędu skarbowego - wykonanie w trybie egzekucji administracyjnej. Jednym ze środków egzekucyjnych jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego - wyjaśnia Karol Ginter.

Podkreśla, że w przypadku mandatów urzędnicy wojewody nie mają obowiązku wysyłać upomnień. W formularzu mandatowym jest pouczenie o konsekwencjach, jeśli w określonym czasie wskazana kwota nie zostanie wpłacona na rachunek bankowy.

Naczelnik skarbówki zaznacza, że fiskus rozpoczyna dochodzenie należności od sposobów, które są jak najmniej uciążliwe dla zobowiązanego. Wskazuje, że jeśli ktoś kwestionuje zasadność wykonywania przez urząd czynności egzekucyjnych, to przysługują mu zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji. Do Urzędu Skarbowego w Jarocinie trafia bardzo dużo tytułów egzekucyjnych w sprawie niezapłaconych mandatów. - Ukarani często bagatelizują obowiązek zapłaty grzywny. Zazwyczaj też mają pretensje, kiedy uprawniony organ za dwa, trzy miesiące dochodzi należności - podsumowuje naczelnik.

2.242 tytułów wykonawczych odnośnie niezapłaconych mandatów wpłynęło w ubiegłym roku do Urzędu Skarbowego w Jarocinie od wszystkich wojewodów. Średnia kwota przypadająca na jeden tytuł wykonawczy wynosi 160 zł.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE