Reklama

Reklama

Nie skończyłeś 25 lat? Zapłacisz najwięcej! OC dla młodych kierowców

Opublikowano: śr, 30 gru 2020 16:25
Autor:

Nie skończyłeś 25 lat? Zapłacisz najwięcej! OC dla młodych kierowców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Istnieją takie miejsca, w których nawet studencka legitymacja nie zapewni zniżek. Jednymi z nich są towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

Można by pomyśleć, że obciążanie młodzieży dużymi wydatkami jest nierozsądne i niesprawiedliwe. Jednak w wypadku młodych kierowców jest jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł i zajrzyj na https://ranking-oc-ac.pl/blog/oc-dla-mlodego-kierowcy/, aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach dla niedoświadczonych kierowców.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą najwięcej za OC?

Według danych porównywarki Mubi aż 1475 zł wyniosła średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla młodych kierowców w listopadzie 2020 roku. Porównajmy ją ze średnią ceną OC wszystkich kierowców, która była równa tylko 897 zł.

Koszt wykupienia polisy OC jest tak wysoki dla młodych kierowców, ponieważ zgodnie z prowadzonymi przez policję statystykami powodują oni znaczną część zdarzających się w każdym roku wypadków i kolizji drogowych. W 2019 roku kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli sprawcami 4190 wypadków, czyli aż 18,5% wszystkich wypadków powstałych z winy kierującego pojazdem w tamtym roku.

Do grupy młodych kierowców zalicza się zarówno wszystkich tych, którzy nie mają jeszcze 25 lat, jak i tych mających prawo jazdy krócej niż 3 lata, nawet jeśli już dawno zakończyli pierwsze ćwierćwiecze swojego życia. Nazwanie kogoś młodym kierowcą to położenie akcentu nie tylko na jego niewielkie doświadczenie za kółkiem, ale i na to, że zgodnie ze stereotypami dotyczącymi młodych osób jest on lekkomyślny i niedostatecznie odpowiedzialny.

Z pewnością nie jest tak w przypadku wszystkich młodych kierowców. Mimo to ich brak doświadczenia skłania ubezpieczycieli do ostrożności. Podwyższają ceny ich ubezpieczeń, biorąc pod uwagę to, że prawdopodobnie będą musieli wypłacić z nich odszkodowania.

Jak młody kierowca może uzyskać tańsze OC?

Nie tylko wiek i doświadczenie kierowcy mają znaczenie przy określaniu ceny ubezpieczenia. Mają na to wpływ również niektóre parametry samochodu, na przykład:

  • marka i model pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj paliwa.

Sam wybór samochodu może mieć zasadniczy wpływ na cenę OC. Zrezygnowanie z drogich, sportowych modeli o dużych silnikach i wybranie zamiast nich modeli z mniejszymi możliwościami przyczyni się do obniżenia ceny ubezpieczenia. Dzieje się tak dlatego, że często zakłada się, iż właściciele sportowych aut lubią szybką, a więc i niebezpieczną jazdę. Samochody o wysokich możliwościach, na przykład takie o dużej pojemności silnika lub błyskawicznie rozpędzające się do wysokich prędkości, są drożej ubezpieczane ze względu na to, że z większym prawdopodobieństwem mogą spowodować wypadek.

Również pewne dane właściciela pojazdu mają swoje odbicie w cenie ubezpieczenia. Między innymi miejsce jego zamieszkania wpływa na wycenę polisy OC. Osoby zmuszone do prowadzenia samochodu w warunkach miejskich są narażone na wyższe ryzyko wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym, dlatego ich OC będzie droższe. Także bezszkodowa historia jazdy z każdym rokiem coraz bardziej obniża cenę ubezpieczenia OC i innych ubezpieczeń.

Jednym ze skutecznych sposobów obniżania ceny ubezpieczeń komunikacyjnych dla młodych kierowców jest ustanowienie współwłasności pojazdu ze starszym, bardziej doświadczonym i posiadającym znaczne zniżki kierowcą. Trzeba jedynie pamiętać o istotnej wadzie takiego rozwiązania. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli doprowadzi do kolizji lub wypadku, również drugi poniesie tego konsekwencje w postaci utraty zniżek za bezszkodową jazdę.

Jakie firmy mają najlepsze oferty dla młodych kierowców?

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia dla kierowców w różnym wieku. Ciekawą propozycją dla młodych kierowców jest OC towarzystwa ubezpieczeniowego You Can Drive, które jest częścią grupy ERGO Hestia. Firma ta posiada specjalną ofertę produktów ubezpieczeniowych skierowaną do młodych kierowców. Jest więc interesującą alternatywą dla produktów innych towarzystw ubezpieczeniowych.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Każdy kierowca bez względu na swój wiek może poszukać ubezpieczenia w internecie. Jest to wyjątkowo ważne w wypadku młodych kierowców, którym powinno zależeć na znalezieniu jak najtańszej polisy. Nie ma sensu jednak przeglądać stron wszystkich ubezpieczycieli. Można skorzystać z internetowych poradników, na przykład tego na stronie https://ranking-oc-ac.pl/blog/najtansze-oc/, żeby dowiedzieć się, jak tanio wykupić polisę. 

Jeszcze bardziej przydatnym narzędziem dostępnym online jest porównywarka OC, w której oprócz tego obowiązkowego ubezpieczenia można znaleźć również ubezpieczenia obowiązkowe. Po zestawieniu ich z innymi ofertami ubezpieczycieli jest możliwość wykupienia jednego z nich dzięki płatności elektronicznej, co jest wyjątkowo przydatne w czasie, gdy osobiste wizyty w oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych mogą być utrudnione.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.