Reklama

Nie ma dębu, biura i magazynu, ale PCK nadal istnieje i działa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: 26 listopada 2019 17:43
Autor:

Nie ma dębu, biura i magazynu, ale PCK nadal istnieje i działa [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Kilka miesięcy temu Tadeusz Zajdler złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie. Dzisiaj, w trakcie obchodów 100-lecia czerwonokrzyskiej organizacji, poinformował, że zmaga się ze złośliwym nowotworem.

 

 

 

W trakcie uroczystości, jak co roku w listopadzie, wręczono odznaczenia kilkudziesięciu zasłużonym dawcom krwi. Były też okolicznościowe medale z okazji 100. rocznicy powstania PCK i dyplomy dla opiekunów szkolnych kół PCK.  

 

Historię organizacji przypomniał były prezes Tadeusz Zajdler. Poinformował, że od tego roku zarząd rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie nie prowadzi już żadnych usług opiekuńczych. W związku z tym rozwiązane zostało biuro. Organizacja, której nie było stać na płacenie wysokiego czynszu, przeniosła się do pomieszczenia w JOK-u. Ponieważ nie ma już magazynu, nie może zajmować się dystrybucją żywności ani odzieży używanej dla potrzebujących.

 

W swoim wystąpieniu Tadeusz Zajdler wspomniał również o tym, że w trakcie konkursu na świadczenie usług opiekuńczych - zwykłych PCK przy ocenie doświadczenia zostało ocenione niżej niż stowarzyszenie, które istniało zaledwie kilka miesięcy. Posadzony dziesięć lat temu, z okazji 90-lecia PCK, w pobliżu Skarbczyka dąb został wycięty w ramach rewitalizacji parku. - Można przegrywać, ale w uczciwy sposób - podkreślił Tadeusz Zajdler. Przypomniał o inicjatywach podejmowanych wspólnie z gminą m.in. o akcji "750 litrów krwi na 750-lecie Jarocina" oraz z innymi instytucjami w tym z "Gazetą Jarocińską". Wspomniał również o swojej chorobie, która była jednym z powodów zlożenia rezygnacji.  

 

O SPRAWIE USŁUG OPIEKUŃCZYCH PO RAZ PIERWSZY PISALIŚMY W STYCZNIU 2017 ROKU [CZYTAJ TUTAJ]

 

Obowiązki prezesa aż do przyszłorocznych wyborów pełni dotychczasowa wiceprezes Regina Wawrzyniak. Dzięki temu jarocińskie PCK nadal prowadzi dzialalność polegającą na kierowaniu ludzi do odpowiednich instytucji i organizacji, promowaniu honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia, a także prowadzeniu kursów z zasad udzielania pierwszej pomocy. Tak jak do tej pory działają też szkolne koła PCK. Właśnie uczniom, którzy do nich należą, wręczone zostały nagrody za udział w konkursie plastycznym.

 

Do Reginy Wawrzyniak i Tadeusza Zajdlera, którzy wspólnie odbierali życzenia, ustawiła się długa kolejka z kwiatami i dyplomami. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie złożyli deklarację, że będą kontynuowali działalność czerwonokrzyską, za co zyskali ogromne oklaski. Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak przekazał list z gratulacjami od burmistrza Adama Pawlickiego i podkreślił, że najważniejsze jest to, że organizacja nadal cieszy się zaufaniem wśród mieszkańców. Dodał także, że w najbliższym czasie jedna z insytytucji gminnych przyjmie jako swoją patronkę Helenę Moszczeńską, właścicielkę majątku w Golinie, która 100 lat temu działała w ramach pierwszych struktur PCK i znana jest także jako wielka propagatorka snutek. To dzięki niej ta technika haftu została zachowana i jest obecnie wykorzystywana przez kolejne, coraz młodsze pokolenia twórców.

 

Na zakończenie dla wszystkich członków, działaczy i sympatyków PCK były występy artystyczne oraz urodzinowy tort. W holu JOK-u zorganizowano też wystawę przypominającą historię i czasy współczesne czerwonokrzyskiej organizacji.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -2

  Ja

  Z tą BEZINTERESOWNOSCIA w PCK tak do KOŃCA NIE. BYŁO PRAWDA.A POTRZEBA ODROBINĘ EMPATII i ZROZUMIENIA a ŻYCIE BYŁOBY PIĘKNIE JSZE.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -13

  Legends

  To dzięki niej ta technika haftu została zachowana i jest obecnie wykorzystywana przez kolejne, coraz młodsze pokolenia twórców. Basketball Legends Game - https://basketball-legends.io/

 • 2 lata temu | ocena +14 / -6

  Czytelnik

  Proponuję p. Lidce Sokowicz przeprowadzić rozmowę ( wywiad ) z p. Zajdlerem, artykuł taki w Gazecie Jarocinskiej przybliży bardzo to co robiono w PCK w ostatnich 25 latach i nie tylko.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -6

  Danuta

  Dobrze, że PCK istnieje chociaż w takiej szczątkowej formie. Należą się podziękowania dla Pani Reginy Wawrzyniak, że podjęła się prezesowania w takiej sytuacji. Pani Regina była zawsze główną postacią w PCK w Jarocinie, uczyła społecznie udzielania pierwszej pomocy wielu roczników uczniów. Wielką rolę w prowadzeniu PCK odegrała również Pani M.Ochowiak.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -9

  jarock

  Panie Tadeuszu !!! Jest Pan człowiekiem wielkiego formatu ! Bardzo dziękuję Panu za bezinteresowną działalność na rzecz drugiego człowieka... Dziś w świecie materializmu jest Pan "Białym Krukiem "! Mam wielki szacunek wobec Pana jako osoby niewierzącej , że potrafi Pan dla dobra drugiego człowieka wznieść się ponad uprzedzenia religijne... ( współpraca z franciszkanami).Jako osoba wierząca jestem przekonany , że bardziej niż na list z gratulacjami od burmistrza zasłużył Pan w przyszłości ( w doczesności liczę na medycynę) na wieczną nagrodę w niebie...

 • 2 lata temu | ocena +22 / -8

  M.A.

  Czas na zmianę prezesa? Jesteś młody,atrakcyjny. Startuj w wyborach!Zastań PREZESEM!Pracuj ku chwale ojczyzny,pomagaj biednym,schorowanym. Bądź na każde wezwanie.Takim PREZESEM był pan Tadeusz Zajdler.Dla Niego nie było rzeczy niemożliwych.Potrzebna krew,potrzebne łóżko,potrzebujesz...... Mówisz, potrzebujesz i jest! To pokolenie idealistów...Takich już na lekarstwo,a lekarstwo mógł załatwić tylko p.Zajdler.

 • 2 lata temu | ocena +17 / -12

  Xyz

  Nie mam sumienia napisać tego co bym chciał..... Mimo wszystko czas na zmianę prezesa i pokolenia w zarzadzie

 • 2 lata temu | ocena +24 / -18

  Ehh

  Wstydu Kaźmierczak nie ma po takiej akcji przychodzić na uroczystość, napluc mu w twarz A on by powiedział że deszcz pada ,

 • 2 lata temu | ocena +23 / -24

  jarociniak

  Nie rozumiem dlaczego na takiej uroczystości pan były prezes wspomina o nie prowadzonych usługach opiekuńczych.