Reklama

Nie ma dębu, biura i magazynu, ale PCK nadal istnieje i działa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Nie ma dębu, biura i magazynu, ale PCK nadal istnieje i działa [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kilka miesięcy temu Tadeusz Zajdler złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie. Dzisiaj, w trakcie obchodów 100-lecia czerwonokrzyskiej organizacji, poinformował, że zmaga się ze złośliwym nowotworem.

 

 

 

W trakcie uroczystości, jak co roku w listopadzie, wręczono odznaczenia kilkudziesięciu zasłużonym dawcom krwi. Były też okolicznościowe medale z okazji 100. rocznicy powstania PCK i dyplomy dla opiekunów szkolnych kół PCK.  

 

Historię organizacji przypomniał były prezes Tadeusz Zajdler. Poinformował, że od tego roku zarząd rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie nie prowadzi już żadnych usług opiekuńczych. W związku z tym rozwiązane zostało biuro. Organizacja, której nie było stać na płacenie wysokiego czynszu, przeniosła się do pomieszczenia w JOK-u. Ponieważ nie ma już magazynu, nie może zajmować się dystrybucją żywności ani odzieży używanej dla potrzebujących.

 

W swoim wystąpieniu Tadeusz Zajdler wspomniał również o tym, że w trakcie konkursu na świadczenie usług opiekuńczych - zwykłych PCK przy ocenie doświadczenia zostało ocenione niżej niż stowarzyszenie, które istniało zaledwie kilka miesięcy. Posadzony dziesięć lat temu, z okazji 90-lecia PCK, w pobliżu Skarbczyka dąb został wycięty w ramach rewitalizacji parku. - Można przegrywać, ale w uczciwy sposób - podkreślił Tadeusz Zajdler. Przypomniał o inicjatywach podejmowanych wspólnie z gminą m.in. o akcji "750 litrów krwi na 750-lecie Jarocina" oraz z innymi instytucjami w tym z "Gazetą Jarocińską". Wspomniał również o swojej chorobie, która była jednym z powodów zlożenia rezygnacji.  

 

Obowiązki prezesa aż do przyszłorocznych wyborów pełni dotychczasowa wiceprezes Regina Wawrzyniak. Dzięki temu jarocińskie PCK nadal prowadzi dzialalność polegającą na kierowaniu ludzi do odpowiednich instytucji i organizacji, promowaniu honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia, a także prowadzeniu kursów z zasad udzielania pierwszej pomocy. Tak jak do tej pory działają też szkolne koła PCK. Właśnie uczniom, którzy do nich należą, wręczone zostały nagrody za udział w konkursie plastycznym.

 

Do Reginy Wawrzyniak i Tadeusza Zajdlera, którzy wspólnie odbierali życzenia, ustawiła się długa kolejka z kwiatami i dyplomami. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie złożyli deklarację, że będą kontynuowali działalność czerwonokrzyską, za co zyskali ogromne oklaski. Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak przekazał list z gratulacjami od burmistrza Adama Pawlickiego i podkreślił, że najważniejsze jest to, że organizacja nadal cieszy się zaufaniem wśród mieszkańców. Dodał także, że w najbliższym czasie jedna z insytytucji gminnych przyjmie jako swoją patronkę Helenę Moszczeńską, właścicielkę majątku w Golinie, która 100 lat temu działała w ramach pierwszych struktur PCK i znana jest także jako wielka propagatorka snutek. To dzięki niej ta technika haftu została zachowana i jest obecnie wykorzystywana przez kolejne, coraz młodsze pokolenia twórców.

 

Na zakończenie dla wszystkich członków, działaczy i sympatyków PCK były występy artystyczne oraz urodzinowy tort. W holu JOK-u zorganizowano też wystawę przypominającą historię i czasy współczesne czerwonokrzyskiej organizacji.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE