Reklama

Nauczyciele tęsknią za uczniami [WIDEO]

Opublikowano: wt, 14 kwi 2020 18:30
Autor:

Nauczyciele tęsknią za uczniami [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz przedszkoli złożyli życzenia przedszkolakom i uczniom w dość osobliwy sposób.

 

 

Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki. Wszystko z powodu trwającej pandemii. To bez wątpienia trudny czas dla uczniów, dzieci, nauczycieli, ale i dla rodziców. Dlaczego? Pewnie dlatego, że zaburzeniu uległ rytm życia każdego z nich, a to z kolei powoduje niepewność i strach. Przecież nie wiadomo kiedy skończy się rok szkolny, co będzie z egzaminami ósmoklasistów i maturami.

 

Kup e-wydanie Gazety Jarocińskiej. Kliknij w zdjęcie.

 

Trzęsienie ziemi w polskiej edukacji

Cztery tygodnie zamkniętych placówek oświatowych. To mało czy dużo? Jeśli spojrzymy na ten okres w perspektywie całego roku szkolnego, to naprawdę niewiele. Jednak ten miesiąc niezwykle się dłużył i nic nie zapowiada, że skończy się szybko.

 

 

Nauczyciele, uczniowie, przedszkolacy odkrywają to, co pewnie uważali za niemożliwe - tęsknotę za szkołą czy przedszkolem. Powodów jest wiele i długo by je wymieniać. Bezsprzecznie do wszystkiego przyczynił się sam wirus SARS-CoV-2. Ale czy tylko on? Niestety nie, bowiem wątpliwości budzą wszelkie decyzje podejmowanie przez ministra edukacji, który zapomniał o jednym – w nauczaniu potrzebna jest relacja między nauczycielem, a uczniem. Bez niej na darmo oczekiwać dobrych rezultatów.

 

Niestety w większości fala krytyki spadła na nauczycieli. Rodzice narzekali na ilość zadawanych zadań. Zawodu nie kryli również uczniowie, którzy samodzielnie musieli pracować z nowym materiałem. Sami nauczyciele wprost mówili, że praca zdalna często ich przerasta.

 

 

Szara rzeczywistość pokazuje, że nikt nie był przygotowany na takie „trzęsienie ziemi”. Jak edukować, gdy nauczyciele i uczniowie często nie dysponują odpowiednim sprzętem, a i też nie należą do grona fascynatów wirtualnych narzędzi? Jak realizować podstawę programową? Jak uczyć kreatywnie, gdy żyje się w ciągłym lęku z powodu panującej epidemii i w obawie przed utrata pracy?

 

Czas panującej epidemii Sars-CoV-2, to tak naprawdę sprawdzian z empatii i zwykłej życzliwości. To sprawdzian z człowieczeństwa. To również jedyny test, który musimy zaliczyć.

 

Czas refleksji i zmian

Po tych czterech tygodniach „nowej” edukacji pojawiły się liczne refleksje. Nie trudno się domyślić, że uczniowie tęsknią za szkołą, a nauczyciele za uczniami i co ważniejsze zaczynają o tym głośno mówić. Dla wszystkich Święta Wielkanocne stały się doskonałym powodem do wyrażenia swoich emocji i to często w dość nietypowy sposób.

 

Na stronach internetowych placówek oświatowych pojawiły się niecodzienna życzenia dla uczniów i ich rodziców. Zaskakujące jest to, w jaki sposób zostały zrobione. Widać, że nauczyciele są równie kreatywni jak uczniowie i potrafią zaskoczyć.

 

Przykładem może Zespołu Szkół Zaradni, Odważni Oryginalni z Wilkowyi Na kanale YouTube pojawił się filmik ze specjalnymi życzeniami dla dzieciaków zmontowany przez jednego z nauczycieli – Pawła Łąkowskiego, który napisał:

 

Z utęsknieniem czekamy na zakończenie kwarantanny... przypominamy Wam nasi drodzy uczniowie, że o Was pamiętamy, i życzymy Radosnych Świąt Wielkiej Nocy”.

 

 

 

Również na profilu facebookowym Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie można zobaczyć szczególną prezentację pełną zdjęć z życia szkoły oraz wzruszające życzenia:

 

Kochane Dzieci , drodzy Uczniowie,
Wy byliście i jesteście dziećmi naszego świata…
Choć w tej chwili nie możemy być razem, to wierzymy , że właśnie teraz, w tym szczególnym czasie , wszyscy będziemy bliżej siebie niż kiedykolwiek …
To nasze dobre myśli mają tak ogromną energię …

 

 

O swoich dzieciach nie zapomnieli również nauczyciele z przedszkoli o czym świadczą miłe życzenia, jakie ukazały na profilach facebookowych placówek: Niezapominajka z Jaraczewa, Poziomki z Jarocina czy Stokrotki z Nowego Miasta. W tym wypadku zostały zmontowane specjalne kolaże ze zdjęciami pracowników, bądz kartek z napisami, aby w ten sposób życzyć swoim podopiecznym wesołych świąt.   

 

Pomysłowości nie zabrakło również nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Golinie. Każdy z nich nagrał krótki filmik z życzeniami dla uczniów. Wszystko zostało zmontowane przez samego dyrektora, czyli Tomasza Jankowskiego i tak powstały niecodzienne życzenia.

 

Kochani Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele Szkoły, Nieznajomi... W tym roku Święta Wielkiej Nocy będą dla nas szczególne, bo i czas jest szczególny. Nie zapominajmy w te dni o tym, co najważniejsze czyli o naszych bliskich, o nas samych.
Pragniemy życzyć Wam spokoju, zdrowia i wszelkiej pomyślności.
W tym roku składamy też życzenia inaczej. Wirtualnie, gdyż z wiadomych powodów nie możemy uczynić tego osobiście. Nasze słowa pełne szacunku i ciepła, płynące prosto z serca, zawarliśmy w poniższym filmiku. 

 

 

Można dywagować, czy potrzebna była pandemia, aby zrozumieć istotę edukacji, która bez wzajemnych relacji i odziaływań pomiędzy nauczycielem a uczniem nie ma po prostu racji bytu. Jak to się mówi: „lepiej późno niż wcale”. Niewątpliwie trzeba się teraz wykazać wzajemnym zrozumieniem, ale i też umiejętność słuchania. Czy wyciągniemy z tego odpowiednie wnioski? Śmiem wątpić w zdolności rozumowania ludzi zarządzających polską edukacją. Mam jednak wiarę, ale i też świadomość, że wszelkie zmiany mogą pojawić się na poziomie oddolnym tym zależnym od nauczycieli, rodziców, dyrektorów, ale i też uczniów i dzieci. Czyż świadczyć o tym mogą te niezwykłe życzenia?

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -1

  uczennica

  Droga redakcjo, Dlaczego w swoim artykule nie napisaliście o nauczycielach z ZSP nr 1 oraz uczniach?

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Ktosiek

  Ciekawe czy tak samo mocno tęsknili w zeszłym roku jak strajkowali :-)

 • 2 lata temu | ocena +4 / -1

  R...... c

  Ta pan Jaco to super gość wie co pisze ? Bo ja wiem z autopsji ze wysyłają linki do YouTube z opracowanymi lekcjami i to jest takie męczące !!!!!!!!

 • 2 lata temu | ocena +5 / -11

  on

  brawo