Reklama

Nadchodzą silne wichury. Jest ostrzeżenie. Co prognozują synoptycy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Nawrocki

Nadchodzą silne wichury. Jest ostrzeżenie. Co prognozują synoptycy?  - Zdjęcie główne

Nadchodzą silne wichury. Jest ostrzeżenie. Co prognozują synoptycy? | foto Bartosz Nawrocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Silne wichury nadciągają. Co prognozują synoptycy i obserwatorzy burz?

Reklama

Jarocin. Silne wichury. Ostrzeżenia obejmują cały kraj, w tym powiat jarociński i teren ziemi jarocińskiej. Jesteśmy pod wpływem niżów Mary i Nadia. 

Jak czytamy w komunikacie: "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, w drugiej części nocy i nad ranem lokalnie osiągającego w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu."

Meteorolodzy przewidują także możliwość wystąpienia burz. Jak zaznaczono, w związku z dynamicznymi warunkami pogodowymi, ostrzeżenie może ulec zmianie.

Nocą z soboty na niedzielę i w niedzielę wiatr lokalnie do 110 km/h (na wybrzeżu do 130km/h).

Nadchodzą silne wiatry. Obserwatorzy burz ostrzegają. 

Ostrzegamy przed silnym i porywistym a miejscami niszczącym wiatrem. Najsilniej wiać będzie na Wybrzeżu w nocy – do 130 km/h, oraz w północnozachodniej i zachodniej Polsce (do 120 km/h). Wystąpią burze, podczas których wiać może jeszcze mocniej. Zabezpieczcie swoje mienie.

Alert pogodowy

Sobota: 11:00 do godziny 20:00

Silny wiatr: W sobotę sukcesywnie wzmagać się będą porywy wiatru. Najpierw na Wybrzeżu, a następnie na północnym zachodzie i w Sudetach. Wieczorem porywy na wybrzeżu osiągać mogą do 120 km/h. Na północnym zachodzie do 100 km/h. W Sudetach do 95 km/h. Na pozostałym obszarze do 80 km/h

Silne opady mokrego śniegu: przemieszczający się przez Polskę front ciepły przynosić będzie na swoim czele opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem.

alert pogodowy, alert pogodowy,ostrzeżenie meteorologiczne

Noc z soboty na niedzielę

Silny wiatr: Wiatr przed północną nadal się będzie wzmagał. Po północy na wybrzeżu lokalnie porywy do 130 km/h. Na północnym zachodzie do 120 km/h. Wieczorem porywy na wybrzeżu osiągać mogą do 120 km/h. Po północy strefa bardzo silnych porywów wiatru sunąć będzie na południe i południowy wschód Polski. W jej obrębie porywy wiatru mogą osiągać 110 km/h. Najsłabiej powieje na północnym wschodzie Polski – do 90 km/h.

Burze: W nocy podczas przechodzenia frontu chłodnego oraz po jego przejściu pojawić się mogą burze związane z konwekcją w chłodnej masie powietrza płynącej za frontem. Podczas przechodzenia burz porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Największe ryzyko na północnym zachodzie Polski.

Niedziela, 30 stycznia 

Silny wiatr: Przed południem nadal najsilniej wiać będzie na wybrzeżu i północnym zachodzie Polski (do 120 km/h), oraz w centrum i na południowym zachodzie (do 110 km/h). Z upływem dnia strefa najsilniejszych porywów przemieszczać się będzie na wschód Polski. Tam lokalnie po południu do 110 km/h. Wieczorem na zachodzie zacznie się uspokajać. Po północy z niedzieli na poniedziałek zacznie się też uspokajać na wschodzie Polski.

Burze: W niedzielę po przejściu frontu chłodnego pojawić się mogą burze związane z konwekcją w chłodnej masie powietrza płynącej za frontem. Podczas przechodzenia burz porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Największe ryzyko na północnym zachodzie, zachodzie, północy i w centrum Polski.

alert pogodowy, alert pogodowy,ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW

IMGW wydało następujące ostrzeżenia:

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr (stopień czerwony).

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, szybko wzrastającego na 75 km/h do 90 km/h, w porywach do 120 km/h, lokalnie możliwe porywy do 130 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami burze.

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr (stopień pomarańczowy).

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, w drugiej części nocy i nad ranem lokalnie osiągającego w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami możliwe burze.

Alert Sieci Obserwatorów Burz

„W sobotę pogodę w Polsce nadal kształtować będą układy niżowe. Odsuwający się na wschód niż Marie zostanie zastąpiony pogłębiającym się, dynamicznym niżem Nadia. Podczas wędrówki związanych z nim frontów, pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, krupy śnieżnej, a miejscami także opady marznące. Możliwe będą także lokalne, na ogół słabe burze. Głównym zagrożeniem będą jednak silne porywy wiatru, który zacznie się nasilać przed południem.

Do wieczora wiatr będzie stopniowo narastał, przekraczając w wielu miejscach w porywach 70 km/h, na wybrzeżu dojdzie do 90-100 km/h, w Sudetach przekroczy w partiach szczytowych 120 km/h. Będzie to jednak wstęp do znacznie groźniejszej aury, jaka ma pojawić się w nocy i w niedzielę.”

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy