Reklama

Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie zdecydował o sołectwach. Jak?

Opublikowano:
Autor:

Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie zdecydował o sołectwach. Jak? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na godz. 10.30 wyznaczono dziś posiedzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie rozstrzygnie, czy na terenie Jarocina mogą – zamiast osiedli – istnieć sołectwa.

Sołectwa w Jarocinie zostały utworzone decyzją radnych i działały od wiosny ubiegłego roku, jednak wojewoda uznał, że uchwały w tej sprawie zostały przyjęte z naruszeniem prawa. Sprawa była już kilka razy rozpatrywana przez sądy administracyjne. Ostatnio - pół roku temu. – We wszystkich przypadkach sąd stwierdził wydanie uchwał z naruszeniem prawa i w związku z tym nie mogą być one wykonane – informowano nas na początku sierpnia w Wydziale Informacji Sądowej WSA.

 

[AKTUALIZACJA]

Sąd orzekł: Nie można tworzyć sołectw w Jarocinie. – W tej sprawie w dniu dzisiejszym oddalono skargę kasacyjną, czyli NSA utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji – poinformowała pracownica Wydział Informacji Sądowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

[AKTUALIZACJA – godz. 14.00]

O komentarz poprosiliśmy wiceburmistrza Jarocina Roberta Kaźmierczaka, którego pomysłem było utworzenie sołectw.

Orzeczenie NSA nie kończy naszych starań o stworzenie takich samych praw dla mieszkańców miasta, jakie mają mieszkańcy wsi, czyli umożliwienie jednostkom pomocniczym pod nazwą osiedla korzystanie ze swojego funduszu. Dzisiejsze rozwiązania prawne niestety to uniemożliwiają. Dla mnie jest to oczywistym łamanie zasady równości wobec prawa – tłumaczy.

- Najpilniejsza sprawa na poziomie gminy to przeprowadzenie w marcu-kwietniu konsultacji społecznych i najdalej pod koniec kwietnia doprowadzenie do powołania uchwałą rady miejskiej osiedli w miejsce zlikwidowanych sołectw. Tak, aby te obszary miasta, które dziś nie mają swoich jednostek pomocniczych, miały je – dodaje Kaźmierczak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE