Reklama

Można składać wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i 500 plus

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Można składać wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i 500 plus - Zdjęcie główne

Można składać wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i 500 plus | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Można składać wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i 500 plus. To pieniądze dla rodzin z dziećmi.

Reklama

Od 1 stycznia można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz świadczenia wychowawcze 500 plus. Jak to zrobić?

Komu należy się wypłata Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Do tej pory wpłynęło prawie 106 tysięcy wniosków o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, z czego niemal 12 tys. wniosków złożyli rodzice z województwa wielkopolskiego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

- Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie do  12 tys. zł. Będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.

Jak złożyć wniosek o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o nowe świadczenie.

Na rozpatrzenie wniosku ZUS ma dwa miesiące od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jak złożyć wniosek o wypłatę nowego świadczenia wychowawczego 500 plus?

Od stycznia rodzice mogą składać także wnioski o nowe świadczenia wychowawcze 500 plus, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 r.  Natomiast gminy jeszcze do końca maja 2022 r. będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń.

Dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500 plus ZUS przygotuje specjalny kreator na PUE ZUS, który pomoże krok po kroku wypełnić wniosek. Klienci mogą również liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożyć internetowo wniosek o 500 plus.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy