Reklama

Reklama

Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci. Wiemy, kiedy wejdą w życie nowe stawki w gminie Nowe Miasto

Opublikowano: sob, 14 lis 2020 15:45
Autor:

Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci. Wiemy, kiedy wejdą w życie nowe stawki w gminie Nowe Miasto - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci. Radni uchwalili nową stawkę za wywóz odpadów komunalnych od osoby. Wzrośnie ona o 4,50 zł.

 

 

Pierwszy przetarg na odbiór i wywóz odpadów w gminie Nowe Miasto nie został rozstrzygnięty. Powód? Pieniądze. Oczekiwania finansowe firmy, która się zgłosiła, przekraczały możliwości finansowe urzędu i to o około 2 mln zł. Nowomiejski magistrat musiał więc przeprowadzić ponownie postępowanie przetargowe. Tym razem na zadanie przeznaczono 2.567.950,08 zł, a ewentualna umowa, miała zostać podpisana na okres bo od 1 listopada 2020 do końca lutego 2022 roku. To o 12 miesięcy krócej niż przy pierwszym przetargu.

 

 

Jak można się było spodziewać do drugiego konkursu ofert ponownie stanęła jarocińska firma - „ZGO-NOVA” Sp. z o.o. Nie miała żadnych konkurentów. Zaproponowana przez nią kwota kolejny raz przekraczała sumę pieniędzy zabezpieczonych w gminnym budżecie. Tym razem tylko o 6.350 zł. Jednak urząd obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi samorząd nie może nic dopłacać do gospodarki odpadami.

 

 

Nie obeszło się więc bez decyzji radnych, bowiem tylko oni mogą uchwalić zmiany w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Czas naglił, ponieważ gmina miała podpisaną umowę na odbiór odpadów tylko do końca października. Sesja, na której podjęta została uchwała wprowadzająca konieczne zmiany do obecnego WPF-u odbyła się pod koniec miesiąca. To umożliwiło podpisanie umowy na nowy okres czasu.

 

 

W tracie sesji zostały również podjęte decyzje dotyczące wysokości stawki opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uległy one podwyższeniu. Miesięczna należność za odpady wyniesie 28 zł od osoby (wcześniej było to 23,5 zł). Będzie to jednak dotyczyć wyłącznie tych mieszkańców, którzy zamierzają zbierać śmieci w sposób selektywny. Co w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości nie będzie wypełniał obowiązku selektywnego zbierania odpadów? Wtedy firma odbierająca śmieci przyjmie je jako niesegregowane i powiadomi o sprawie wójta. Ten z kolei wyda decyzję o naliczeniu opłaty w wysokości 56 zł od osoby.

 

 

Według zapowiedzi wójta Aleksandra Podemskiego, każdy właściciel nieruchomości otrzyma do 15 listopada zawiadomienie o wysokości opłaty za odpady komunalne. Będą one wyliczonej na podstawie złożonej deklaracji. Nowe stawki odpłatności za śmieci zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  XD

  Ta wszystko idzie do góry prąd, woda, śmieci i cała reszta a kiedy nasze pensje pójdą do góry bo jak narazie to stoją w miejscu

 • rok temu | ocena +0 / -0

  lubię żubra

  Przy wyborze nowego odbiorcy rodziny niezaradne, potrzebujące, żyjące z zasiłków nadal będą zwolnione z opłat? Czynszu nie musimy płacić, a jeszcze nam mieszkania gmina remontuje. Złoty ten nasz wójt. Sto lat! Inni narzekają, ale kto im każe pracować? Dzisiaj kto kombinuje ten ma, należy się.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Asd

  Kiedyś najtańsza gmina, teraz jedna z najdroższych. I co lepsze nawet PSZOKu nie ma. A prezesi że smieciarek biorą śmieci jak im pasuje. A później zdziwienie że śmieci w lasach i przy drodze ZAL.PL