Reklama

Mieszkańcy pamiętają, że oddali życie za ich wolność [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy pamiętają, że oddali życie za ich wolność [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Była mgła, która, według świadków tamtych wydarzeń, spowodowała, że pilot ostrzelanego wcześniej samolotu „Karaś”, zahaczył końcem skrzydła o szczyt jednego z domów. W katastrofie zginęło wtedy dwóch lotników. Mieszkańcy Cielczy - bo tam miało miejsce tragiczne zdarzenie - pamiętają o ofierze, którą za ich wolność złożyli piloci i w wyjątkowy sposób uczcili ich pamięć.

 

 

Była niedziele - 3 września 1939 roku. Ludzie szli do kościoła. Była wtedy mgła, która według naocznych świadków spowodowała, że nagle pilot przelatującego przez Cielczę samolotu „Karaś”, zahaczył końcem skrzydła o szczyt jednego z domów.

 

 

 

Jak się później okazało, tuż za domem był kawałek pola, na którym załoga miała wylądować ostrzelanym wcześniej samolotem. Pilotów z palącej się maszyny ratowali wycofujący się żołnierze 15. Pułku Ułanów.

 

 

W katastrofie zginęło dwóch lotników 34. Eskadry Rozpoznawczej, należącej do 3. Pułku Lotniczego funkcjonującego w ramach Armii Poznań.

 

 

80 lat później - 3 września 2019 roku o tych zdarzeniach opowiadał zebranym na uroczystościach w Cielczy naoczny świadek katastrofy - Stefan Matysiak.

 

 

 

Rozpoczęły się one mszą świętą w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty. Nabożeństwo odprawił proboszcz ks. Tadeusz Kurpisz.

 

 

Z kościoła wszyscy przeszli na parking przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte. Po odśpiewaniu hymnu przedstawiono okoliczności katastrofy samolotu. O wydarzeniach sprzed 80 lat opowiedział naoczny świadek katastrofy Stefan Matysiak.

 

 

 

Obecny na uroczystości wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak, podkreślił, że „musimy zawsze pamiętać o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i że nasi przodkowie nierzadko dla jej odzyskania poświęcili własne życie”.

 

 

 

- Ci młodzi ludzie trwali na posterunku, walczyli o naszą wolność i tę walkę przepłacili życiem. Cześć Ich pamięci - mówił o bohaterskich lotnikach.

 

 

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń odsłonięto tablicę poświęconą tragicznie zmarłym pilotom. Odczytano także Apel Poległych. A żołnierze 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oddali salwę honorową i wystawili wartę przy obelisku.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE