Reklama

Reklama

Miałeś kontakt z zarażonym koronawirusem - jak postępować?

Opublikowano: śr, 25 lis 2020 14:39
Autor:

Miałeś kontakt z zarażonym koronawirusem - jak postępować? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Koronawirus. Stan epidemii. Pandemia. Objawy. Kontakt z osobązakażoną. COVID-19

Stan epidemii wymusił wprowadzenie wielu ograniczeń oraz wytycznych dotyczących sposobu postępowania w różnych sytuacjach. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego wraz z tym jak się zmienia, zmieniają się także te zalecenia. Jak zatem zachować się w przypadku, kiedy stwierdzimy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?Co w przypadku, gdy kontakt nie był bliski?

Przede wszystkim przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie.
 

Co w przypadku, gdy kontakt był bliski?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa oznacza:

- przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,

- bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),

- bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej), przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej).
 

W takiej sytuacji:

1. Zgłoś się do sanepidu. Wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt.

2. Zostań w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny.

3. Informacja ta zostanie ci przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.

4. Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa po otrzymaniu powiadomienia Ważne! W tej sytuacji twoi domownicy nie są objęci kwarantanną.
 

O kwarantannie poinformuj swojego pracodawcę telefonicznie, ZUS zrobi resztę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje Twojego pracodawcę o objęciu kwarantanną. Nie potrzebujesz eZLA czy zaświadczenia z sanepidu. Warto jednak, żebyś mailowo lub telefonicznie zawiadomił pracodawce o przyczynie nieobecności w pracy.

Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy - złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to 3 dni od zakończenia kwarantanny.
 

Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:

1. Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu).

2. Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia.

3. Twój podpis.
 

Jeśli nie masz objawów, zakończysz kwarantannę po 10 dniach

Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).
 

Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i będziesz miał objawy COVID-19 - zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test.
 

Skierowanie na test

Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie.
 

Jeśli masz pytania dotyczące kwarantanny - sprawdź koniecznie portal gov.pl/koronawirus, na którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Nowy - 47. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -1

  jacekpl

  artykuł z 2004 roku Inhibition of SARS Coronavirus Infection In Vitro with Clinically Approved Antiviral Drugs https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/10/4/03-0458_article

 • rok temu | ocena +2 / -8

  Maras

  Te marsze feministek to odpowiedzialne nie było.

 • rok temu | ocena +3 / -1

  jacekpl

  przypomnieć sobie o tym jak radziły sobie babcie i lekarze wcześniej z koranowi-rusami by wzmocnić organizm przy pomocy natury lub rzeczy medycznych https://dobrewiadomosci.net.pl/38492-5-roslin-przeciwwirusowych-o-najszerszym-spektrum-dzialania-skutecznosc-potwierdzona-badaniami-klinicznymi/ https://nikafarm.ru/covid-19-o-sxeme-lecheniya-bez-antibiotikov-protivovirusnyx-preparatax-i-immunomodulyatorax https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0181780