Mimo wielu akcji informacyjnych na temat zagrożeń i konsekwencji jakie niesie ze sobą wsiadanie za kierownicę na podwójnym gazie, wielu kierowców pozostaje obojętnymi na ostrzeżenia ze strony policji.
Wczoraj informowaliśmy o pijanym kierowcy, który spowodował kolizję na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Jarocinie.
Ktoś zadzwonił na policję, że pijany kierowca jedzie z Radlina do Cielczy
32-letni obywatel Mołdawii kierując mazdą nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi będąc w stanie nietrzeźwości mając 2 promile alkoholu uderzył w BMW, w którym znajdował się 62-letni mężczyzna. We wtorek rano oficer dyżurny KPP w Jarocinie otrzymał informacje, że jadący samochodem mini cooper z Radlina w kierunku Cielczy może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze wskazany pojazd zatrzymali w Cielczy.
- Autem kierował 53-letni mieszkaniec gminy Jarocin. Mężczyzna wydmuchał 1,5 promila alkoholu. Zatrzymano mu prawo jazdy - relacjonuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer dyżurny KPP w Jarocinie.
Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
- grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
- Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
- Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
- Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
- Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
Pamiętaj!!! picie alkoholu powoduje:
• Zmniejszenie szybkości reakcji
• Zawężenie pola widzenia
• Błędną ocenę odległości i prędkości
• Pogorszenie koordynacji ruchowej
• Znaczne obniżenie koncentracji
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.