Reklama

Kto wygrał Wybory Samorządowe 2018? Komisje liczą. Czas na WYNIKI

Opublikowano:
Autor:

Kto wygrał Wybory Samorządowe 2018? Komisje liczą. Czas na WYNIKI  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wybory 2018. Samorząd 2018. Wybory samorządowe 2018. Wyniki wyborów samorządowych. Pierwsze wyniki wyborów. Kto wgrał wybory w Jarocinie. Kto wygrał wybory w Żerkowie, Jaraczewie, Kotlinie i Nowym Mieście. Wieczór wyborczy w Jarocinie

 

 

 

Komisje wyborcze przystąpią teraz do liczenia głosów. Wiadomo, że rozpoczną od kandydatów do sejmików. Najpóźniej zliczane mają być głosowania na wójtów i burmistrzów. Przed członkami komisji kolejne pracowite godziny. Wybory Samorządowe 2018 na naszym terenie przebiegły bardzo spokojnie. Jarocińska policja nie odnotowała ani jednego incydentu. Gorzej było na końcówce kampanii wyborczej, kiedy doszło do sytuacji, że w Golinie i innych miejscach niszczono materiały wyborcze [ZOBACZ TUTAJ]

 

 

Ekipa Pawlickiego pod hasłem Rozwój zrealizowała w mieście i gminie szereg inwestycji, w tym bardzo dobrze odebrane społecznie mieszkania czynszowe [ZOBACZ TUTAJ]. Początek kadencji był jednak trudny, bo niezapowiadane zmiany w oświacie, doprowadziły do społecznego niezadowolenia i w efekcie referendum, które chociaż okazało się niewiążące, to pokazało, że polityka obecnych władz miasta ma sporą grupę przeciwników [ZOBACZ TUTAJ].

 

To między innymi z nimi, swoistą pozaratuszową opozycją, budowała swoją kampanię do władz miasta Katarzyna Szymkowiak, chyba największy i jedyny liczący się konkurent, a w zasadzie konkurentka Pawlickiego w tych wyborach. Była nie tylko obecna w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych, ale pokazała też program, który mógł przypaść do gustu, zwłaszcza przeciwnikom obecnego sposobu zarządzania miastem. Czy zyska szerszą akceptację? Ilu radnych wprowadzi do rady? Czy w przypadku przegranej stworzą silną opozycję?

 

Nasz przedwyborczy sondaż internetowy [ZOBACZ TUTAJ] pokazał, że w Jarocinie może być II tura wyborów, zwłaszcza jeśli dzisiaj frekwencja przekroczy 50 procent. Jeśli tak, to w dogrywce spotkają się Pawlicki i Szymkowiak. Pozostali dwaj kandydaci, w opinii internautów byli bez szans. Czy kandydaci zasłużyli na przychylność wyborców? Przedstawiciel PiS Zbigniew Surdukowski zwołał zaledwie jedną konferencję prasową, rzucił kilka pomysłów (większość realizowanych już w mieście) i szafował hasłem „koryto minus”. Czy to wystarczy by przekroczyć 10 procent? Są tacy obserwatorzy polityki, którzy mówią, że kandydat PiS-u może być beneficjentem fali wnoszącej partii w skali ogólnopolskiej, trzeźwa ocena jego kampanijnych dokonań nie pozwala jednak na taki optymizm.

 

[TA INFORMACJA JEST AKTUALIZOWANA - odśwież lub wciśnij F5]

 

O Krzysztofie Woelke z Komitetu Wolny Jarocin można napisać jedynie to, że był kandydatem na burmistrza Jarocina. Tyle i aż tyle… Krytyczni obserwatorzy samorządu oceniają, że lider WJ może zrobić najgorszy wynik w historii bezpośrednich wyborów na burmistrza od 2002 roku.

 

Wyniki wyborów w Żerkowie? Tym razem na żerkowskiej ziemi spotkało się dwóch młodych, niezwykle rzutkich i prowadzących silną kampanię kandydatów. Nasz sondaż pokazał, że w pierwszej turze wygra Michał Surma. Jeśli tak, Jacek Kmieć przegrałby po raz czwarty walkę o fotel szefa gminy. A może czeka nas niespodzianka?

 

 

Jeszcze gorzej sprawa wygląda w Nowym Mieście, gdzie będzie chyba najgorsza frekwencja w tych wyborach. Wydaje się, że nieznany zupełnie z samorządu do tej pory Henryk Gołębiak, nie będzie w stanie zagrozić „wiecznemu” wójtowi Aleksandrowi Podemskiemu. Ale czy to dobrze dla samorządu? 

 

Jak wybory skończą się w Jaraczewie? Nasi respondenci przewidzieli, że tu tutaj może być potrzebna dogrywka. Sondaże pokazywały, że obecny burmistrz Dariusz Strugała i Roman Dworzyński idą „łeb w łeb”. Zwłaszcza, ze ten ostatni powinien zgodnie z logiką odebrać długoletniemu wójtowi mocny wciąż w Jaraczewie peeselowski elektorat. A może będzie niespodzianka i wreszcie zwycięży startujący już kilka razy do fotela wójta Tomasz Ochliński? Jeśli nawet nie, szykuje się sporo zmian w radzie miasta i gminy.

 

Za chwilę komisje zaczną tworzyć protokoły. Na początek jednak otwarcie urn. Po raz pierwszy przejrzystych. Czekamy w takim razie na wyniki.

Czekają też sztaby wyborcze i kandydaci. Największe z nich, skupione wokół kandydatów na burmistrza Jarocina, zorganizowały wieczory wyborcze w wynajętych obiektach. Chcemy ich odwiedzić. 

INFORMACJA BĘDZIE AKTUALIZOWANA 

 

[AKTUALIZACJA 21:42]

Rozpoczął się wieczór wyborczy. Sztaby kandydatów na burmistrza Jarocina czekają na wyniki głosowania – na początek choćby nieoficjalne. Obecnie urzędujący burmistrz Adam Pawlicki, który stara się o reelekcję, jest ze swoim sztabem w Kasynie. - Są tu ze mną wszystkie ważne dla mnie osoby – zaznacza. Ma na myśli między innymi członków Stowarzyszenia Ziemia Jarocińska i kandydatów ze swojego komitetu wyborczego.

 

Kandydat na burmistrza nie ukrywa swojego rozczarowania niską frekwencją wyborczą w gminie Jarocin. Przypomnijmy, że o godzinie 17.00 wyniosła ona zaledwie 38,79%.

 

– Teraz, jak tyle pobudowaliśmy, to ludzie nie widzą potrzeby głosowania, bo wszystko mają – skomentował Pawlicki.

 

 

 

Burmistrz jest bardzo ostrożny w przewidywaniach wyniku głosowania. – Zobaczymy. Na razie liczą głosy. Trudno coś powiedzieć – stwierdził. W sztabie Ziemi Jarocińskiej spodziewają się, że wyniki będą znane w późnych godzinach nocych.

 

Pawlicki pytany czy będzie w poniedziałek w pracy, uśmiecha się i mówi, że może weźmie urlop na żądanie.

 

[22:29]

Jedyna kobieta wśród kandydatów na burmistrza Jarocina – Katarzyna Szymkowiak czeka na wyniki wyborów ze swoim sztabem w restauracji Eden w Witaszycach. W przeciwieństwie do Adama Pawlickiego, jest bardzo zadowolona z frekwencji. – Bardzo mnie cieszy, że ludzie poszlii zagłosować. Myślę, że w podsumowaniu okaże się, że frekwencja wcale nie była taka mała – stwierdza Katarzyna Szymkowiak.

 

W oczekiwaniu na wyniki z Jarocina sztab kandydatki na burmistrza śledził i emocjonował się podawanymi wynikami głosowania w kraju. Katarzyna Szymkowiak pytana, co jej kobieca intuicja mówi o wyniku wyborów na burmistrza Jarocina, powiedziała, że głosowanie się zakończyło i sprawa jest już przesądzona.

 

– Mieszkańcy już zdecydowali. Tylko my jeszcze nie znamy wyników głosowania i nie wiemy kogo wybrali. Pozostaje tylko czekać.

 

 

[22:30]

 

Według  wyników sondażu przeprowadzonego przez IPSOS Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do sejmików wojewódzkich i uzyskało 32,3 procenta poparcia


 Jarociński PiS świętuje w Pałacu w Witaszycach.

 

- Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku. Cieszymy się, że Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory. Liczyliśmy na lepszy rezultat  w Wielkopolsce, bo jednak w Wielkopolsce według sondaży Koalicja Obywatelka ma nieznacznie lepszy wynik – powiedziała portalowi Lidia Czechak, radna Rady Miejskiej Jarocina, a w dzisiejszych wyborach ubiegała się o mandat radnej powiatowej   

 

 

[23:50]

Komisje wciąż liczą. Kiedy tylko otrzymamy pierwsze wyniki bedziemy je sukcesywnie publikować. 

Tymczasem dotarła do nas zaskakująca informacja. W składzie jednej z obwodowych komisji wyborczych w gminie Jarocin, na terenie wiejskim, zasiadać miał brat jednego z kandydatów na radnego z tego okręgu, w tej chwili pełniący również ważną funckję w samorządzie. Taka sytuacja jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. Badamy sprawę.

[01:32]

W  gminie Jaraczewo wybory na burmistrza rozstrzygnęły się najprawdopodobniej w pierwszej turze.

[3:50]


W gminie Żerków prawdopodobnie też nie będzie drugiej tury. Z uzyskanych i potwierdzonych informacji wynika, że w wyborach na burmistrza Żerkowa wygrywa Michał Surma.

 

[4:05]

W gminie Nowe Miasto brakuje jeszcze wyników z jednego z obwodów.

[4:47]

Mamy wyniki wyborów w gminie Nowe Miasto nad Wartą: wójtem na kolejną kadencję został Aleksander Podemski. Uzyskał 73,29 % głosów.

Jego jedyny kontrkandydat, Henryk Gołębiak - 23,28 %.

[04:40]

Znamy wyniki wyborów na wójta w Kotlinie.  Większość mieszkańców gminy poparła kandydaturę Mirosława Paterczyka.ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ

[5:01]
W skład Rady Gminy Nowe Miasto nad Wartą weszło 6 radnych do tej pory pełniących tę funkcję oraz 8 nowych osób. .

Do nowej rady dostało się dwóch sołtysów.

 

[6:51]

Mamy nieoficjalne wyniki z Jarocina. Jeśli się potwierdzą, to Adam Pawlicki zostanie burmistrzem w pierwszej turze. Na skład rady cały czas jeszcze czekamy.

 

Wyniki głosowania na radnych do Rady Powiatu też jeszcze cały czas są liczone. Dobry wynik do RP zrobili kandydaci PiS-u, szczególnie w Żerkowie. Mariusz Stolecki zdeklasował rywali - głosowało na niego ponad 1400 osób - to dane jeszcze nie potwierdzone. 

 

[7:42]

Do Gminnej Komisji Wyborczej w Jarocinie dostarczono na razie z terenu wyniki z 6 komisji, a jest ich18. Jak informuje wiceprzewodnicząca GKW przekazywanie protakołów z komisji "dziennej" do "nocnej" trwało w niektórych miejscach kilka godzin - tak dokłanie i szczegółowo liczono karty.

[08:18]

Wszystko wskazuje na to, że Adam Pawlicki będzie miał słabsze zaplecze w nowej Radzie Miejskiej. Jego ugrupowanie ma wprowadzić tylko i aż 13 radnych. W poprzedniej kadencji było to 15 rajców. A w czasie kadencji do klubu Ziemi Jarocińskiej przeszedł Zdzisław Wojsciechowski, co dawało Pawlickiemu bezwzględną większość. 

 

[12:47]

Gminna Komisja Wyborcza w Jarocinie ciągle przyjmuje protokoły z komisji w terenie. Do Jarocina nie trafiły jeszcze wyniki z 5 obwodów. Z kolei z tych, które już przywiozły, dwie zostały cofnięte w celu poprawienia błędów. Zdaniem Katarzyny Świderskiej, wiceprzewodniczącej GKW, trudno powiedzieć, kiedy będą oficjalne wyniki głosowania na burmistrza Jarocina i radnych rady miejskiej. Podobna sytuacja jest z wynikami do Rady Powiatu Jarocińskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE