Przypomnijmy, że decyzja o konsolidacji obu instytucji zapadła podczas sesji Rady Gminy Kotlin pod koniec kwietnia 2025 roku. Władze samorządowe uzasadniały tę zmianę m.in. faktem, że obie jednostki dzieliły ten sam budynek oraz część infrastruktury i kadr, a zarządzanie nimi przez jeden podmiot miało usprawnić realizację założonych przedsięwzięć. Niezbędne było uzyskanie opinii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Nowa instytucja rozpoczęła funkcjonowanie w Kotlinie 5 czerwca 2025 roku.
Bilans pierwszych 12 miesięcy
Z opublikowanego przez kierownictwo KCKiB podsumowania wynika, że w ciągu pierwszego roku działalności instytucja zorganizowała 101 wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i artystycznym. W strukturach centrum funkcjonuje obecnie 21 stałych sekcji oraz klubów zainteresowań, m.in. „Mały Teatr w Kotlinie”, „Wieczór Śpiewaczy”, „Sing and Swing”, Zespół „Ale! Babki”, Chór „Arion”, grupy tańca współczesnego „Relevé”, gminastyka na szarfach „Arabeska”, czy zajęcia z jogi.
W obszarze działalności bibliotecznej przeprowadzono selekcję i uporządkowanie księgozbioru w placówce głównej oraz w filii w Sławoszewie. Do użytku czytelników oddano około 1000 nowych pozycji książkowych, przeorganizowano układ regałów oraz zmieniono system biblioteczny na oprogramowanie SOWA, co pozwoliło na pełne przejście na elektroniczny system wypożyczeń. W strukturach biblioteki uruchomiono także Głośną Czytelnię - Kawiarenkę Literacką oraz dwa kluby czytelnicze: Klub Książka i Kawa oraz Klub Młodego Czytelnika.
Instytucja pozyskała również środki zewnętrzne na łączną kwotę ponad 550 tysięcy złotych. Było to:
- ponad 258 tys. zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Kultury (II połowa 2025 r.),
- 9 321 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (II połowa 2025 r.),
- 290 tys. zł z programu „Infrastruktura domów kultury 2026”.
Obecnie instytucją zarządza dyrektor Janusz Barański, a funkcję jego zastępcy sprawuje Marta Łokietek.
Więcej o pozyskanych dofinansowaniach przeczytasz klikając w poniższy link.
„Jedno z najlepszych centrów w regionie”
Wójt Kotlina, Paweł Wyremblewski, w swojej ocenie dotychczasowej działalności KCKiB wskazał na efektywność instytucji w komunikacji z mieszkańcami oraz samodzielność w kreowaniu oferty kulturalnej.
To nie jest tylko sala na wynajem. Pracownicy i uczestnicy zajęć sami tworzą wydarzenia, zakładają zespoły, animują życie lokalne. [...] Mogę śmiało powiedzieć, że nasze centrum kultury jest jednym z najlepszych w regionie - mówił w ostatniej rozmowie z naszym portalem.
Finał sezonu artystycznego 2025/2026
W minioną niedzielę, 21 czerwca, KCKiB zorganizowało wydarzenie podsumowujące rok artystyczny - plenerowy piknik rodzinny „Z Kulturą Razem”. Nie zabrakło m.in. prezentacji sekcji wokalnych, tanecznych i teatralnych działających przy KCKiB, w tym występu grup „Relevé”, „Sing and Swing”, „Wieczoru Śpiewaczego”, zespołu „Ale! Babki” oraz „Małego Teatru w Kotlinie”. Zaproszono również do zobaczenia wystawy Grupy Twórczej Artystycznie, przygotowanej pod kierunkiem instruktorki Julii Ratajczak. Ekspozycja, która będzie dostępna do końca wakacji, obejmuje ponad 320 prac inspirowanych twórczością m.in. Fridy Kahlo, Pabla Picasso czy Vincenta van Gogha.
Podczas pikniku dokonano także oficjalnego odsłonięcia tablicy upamiętniającej ekologiczny mural antysmogowy „Akordeony w Kotlinie”. Wielkoformatowy obraz autorstwa Kingi Adamowicz powstał na bazie farb fotokatalitycznych (redukujących tlenki azotu) w ramach Festiwalu Solistów i Zespołów Akordeonowych Kotlin 2025 i został sfinansowany ze środków KPO dla Kultury. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: wójt gminy Paweł Wyremblewski, przewodniczący rady gminy Dariusz Walczak, a także dyrekcja KCKiB.
Na dzieci od godziny 16:00 do 20:00 czekały darmowe dmuchańce oraz wiele innych atrakcji. O odpowiednie ochłodzenie uczestników zadbała OSP Kotlin.
Komentarze (0)